BiH
6

Do kraja godine u Banjoj Luci se otvara Konfučijev institut

SRNA
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Rektor Univerziteta u Banjoj Luci Milan Mataruga rekao je da se zvanično otvaranje Konfučijevog instituta pri Univerzitetu u Banjaluci očekuje do kraja godine.

Mataruga je otkrio da se već dvije godine radi na formiranju tog instituta na Univerzitetu u Banjoj Luci.

"Konfučijev institut će na neki način biti malo predstavništvo Narodne Republike Kine u Republici Srpskoj. Njegovim osnivanjem na univerzitetu će biti nesrazmjerno lakše obavljati međunarodnu razmjenu nastavnika, saradnika, studenata, kao i realizaciju naučno-istraživačkih projekata u saradnji sa Kinom. Također, ovakav institut je značajan i sa ekonomskog aspekta, kroz podršku privrednoj saradnji, ali i međusobnu razmjenu kulture, tradicije i jezika", ocijenio je Mataruga.

Ambasador BiH u Narodnoj Republici Kini Borislav Marić rekao je da je otvaranje Konfučijevog instituta višestruko značajno i korisno.

"Nakon brojnih pregovora u kojima sam učestvovao, mogu reći da sam siguran da postoje svi uslovi da se Konfučijev institut u Banjoj Luci otvori do kraja godine, a ne bi me čudilo da se to desi i ranije", rekao je Marić.

Iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske potvrdili su da je data saglasnost za osnivanje Konfučijevog instituta pri Univerzitetu u Banja Luci.

Iz ove institucije su dodali da se organizacija, djelatnost, upravljanje i druga pitanja od značaja za rad instituta uređuju Statutom Univerziteta u Banjoj Luci.

Zakonom o visokom obrazovanju propisano je da univerzitet u svom ili sastavu svojih organizacionih jedinica može imati naučno-istraživačke institute pod uslovom da je statutom univerziteta utvrđen kao posebna organizaciona jedinica.

"Mora da ima prostor, opremu i druga sredstva potrebna za ostvarivanje naučno-istraživačkih programa i projekata, kao i angažovane istraživače kompetentne za istraživanje u naučnoj oblasti za koju se osniva institut", rekli su iz resornog ministarstva, podsjetivši da je studijski program kineski i engleski jezik i književnost uveden na Filozofski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu akademske 2011/12. godine.

U elaboratu o opravdanosti osnivanja Konfučijevog instituta na Univerzitetu u Banja Luci stoji da bi njegov najznačajniji doprinos bio da Republika Srpska preuzima proaktivnu ulogu u kulturnoj, obrazovnoj i privrednoj saradnji BiH sa Kinom.

"Imajući u vidu značajno jačanje političkog uticaja Kine u svijetu, otvaranjem Konfučijevog instituta Republika Srpska dobija bolju poziciju u diplomatskim odnosima sa Kinom, a samim tim i mogućnost boljeg pozicioniranja u međunarodnim odnosima i ostvarivanju ekonomskih i društvenih interesa", piše u ovom dokumentu.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je tokom boravka u Kini 19. decembra 2015. godine istakao da RS postaje važan prostor za kineske investitore, kao i da je u ovoj godini moguće očekivati potpisivanje značajnih ugovora o saradnji.

Krajem novembra prošle godine održan je i samit šefova država i vlada 16 zemalja centralne i istočne Evrope i Kine kada je delegacija BiH definisala moguće prioritete saradnje s Kinom u smislu jačanja političkih, privrednih, diplomatskih, trgovinskih i turističkih veza, kao i razmjene studenata.

Kina je od 2004. godine otvorila preko 480 takvih instituta u svijetu, a do 2020. godine namjerava da otvori njih 1.000.

Novoosnovani Konfučijev institut dobija finansijsku pomoć za svoje početne aktivnosti od Narodne Republike Kine u iznosu od 70.000 do 200.000 dolara, a u slučaju Univerziteta u Banja Luci očekuje se iznos od 150.000 dolara.

U narednom periodu, na osnovu predloženih godišnjih projekata, ostvaruje podršku od Kine za realizaciju projekata u odnosu 1:1, a po realizaciji Institut dostavlja izvještaj Centralnom Konfučijevom institutu u Kini. Navedena sredstva se ne mogu koristiti za plate uprave i direktora, već svaka strana finansira svoje predstavnike u institutu.

Partneri Konfučijevog instituta Univerziteta u Banja Luci su Nacionalna kancelarija za promociju kineskog jezika Vlade Narodne Republike Kine /Hanban/, Sjevernokineski Univerzitet nauke i tehnologije, Ambasada Kine u BiH, Ambasada BiH u Kini, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske, Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske, kompanija Huavei i drugi.

Kada je riječ o okruženju, Konfučijevi instituti postoje na univerzitetima u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Novom Sadu, u Crnoj Gori, Skoplju i Sarajevu.