13.7.2014. u 20:28
27
100
27
Reprezentacije Njemačke i Argentine večeras su odirgali posljednju, finalnu utakmicu Svjetskog nogometnog prvenstva čime je završena svjetska smotra najboljih selekcija. Najzanimljivija dešavanja sa stadiona Maracana u Rio de Janeiru mogli ste pratiti u tekstualnom prijenosu na portalu Klix.ba.
120' - Kraj utakmice na Maracani. Njemačka je novi svjetski prvak!

120' - Messi će imati posljednju priliku na utakmici iz slobodnog udarca nakon faula na njemu.

120' - Ozil izlazi, Mertesacker ulazi u igru.

120' - Nijemci su mogli i do 2:0, ali šut Muller nije bio precizan.

117' - Messi je pokušao glavom, ali lopta je otišla preko gola Neuera.

113' - Schurrle je sjajno dodao do ofanzivnog veznjaka Bayerna, a ovaj bez problema matira Romera.

112' - Goooooooooooooooool! Gotze dovodi Njemačku u vodstvo.

109' - Schweinsteiger je krvav napustio teren.

106' - Počeo je i drugi produžetak.

105' - Kraj prvog produžetka u kojoj su Nijemci imali jednu, a Argentinci dvije šanse.

105' - Bez većih uzbuđenja u nastavku susreta. Faul nad Lahmom napravio je Palacio.

100' - Igra se stota minuta finala na Maracani. Bastian Schweinsteiger se žali na povredu, Rizzoli nastavlja utakmicu.

96' - Mogli su Argentinci do gola, ali je Palacio neprecizan. Pokušao je lobovati Neuera, lopta otišla u gol-aut.

93' - Argentina u kontri, Aguero šutira pored stative.

91' - NIjemci odmah prijete. Schurrle je u šansi, Romero brani.

91' - Počeo je prvi produžetak.

90' - Kraj i drugog poluvremena. Gledat ćemo produžetke na Maracani.

90' - Nijemci vrše pritisak na gol Argentine, ali bez konkretnih šansi.

90' - Gotze je slabo šutirao, Romero hvata loptu.

90' - Tri minute produžetka na Maracani.

88' - Ovako to izgleda na Copacabani.

86' - Messi i Villa pokušali, ali odbrana izbacuje loptu.

86' - Gago ulazi umjesto Pereza.

82' - Navijač je nakratno prekinuo utakmicu u Rio de Janeiru.

81' - Kroos je ponovo imao odličnu šansu, ali je ponovo slabo šutirao sa 17 metara.

80' - Ušli smo u posljednjih deset minuta Svjetskog nogometnom prvenstva i utakmice na Maracani. Još uvijek je 0:0.

77' - Higuain napušta teren, Palacio ulazi. Prethodno je Aguero zamijenio Lavezzija.

74' - Messi je pokušao sa nekih 18 metara, ali lopta završava pored lijeve stative gola Njemačke.

70' - Nijemci u šansi! Muller, Klose i Schurrle su dobro kombinirali, ali ovaj posljednji ne uspijeva šutirati.

65' - Messi je pokušao ubaciti iz slobodnog udarca, Neuer hvata loptu.

64' - Prelijepi zalazak sunca u Rio de Janeiru

58' - Klose je pokušao glavom, ali Romero bez većih problema brani šut napdača Elfa.

56' - Neuer je žestoko udario Higuaina u borbi za loptu. Napadaču Argentine se ukazuje pomoć.

53' - Kroos je izveo korner, sudija svira faul za Argentince.

53' - Schurrle je prošao po lijevoj strani, ubacio u peterac Argentine, odbrana izbacuje u korner.

50' - Argentinci u pet minuta stvorili nekoliko izglednih šansi. Rezultat bez promjene.

48' - I astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) s uzbuđenjem prate večerašnji meč, a posebno Nijemac Alexander Gerst.

47' - Kakva šansa Messija! Sjajno je pobjegao odbrani Elfa, šutirao u dalji ugao, ali lopta ide pored stative Neuera.

46' - Večerašnje finale prate i košarkaški Zmajevi predvođeni kapitenom Mirzom Teletovićem.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme utakmice Njemačka - Argentina. Nadamo se golovima.

45' - Kraj dobrog prvog poluvremena na Maracani. Argentinci su imali više šansi, ali su Nijemci pri kraju utakmice zaprijetili dva puta.

45' - Hoewedes je pogodio stativu nakon ubačaja iz kornera i šuta glavom. Kakva šansa za Nijemce!

45' - Igrat će se dvije minute produžetka.

44' - Muller je sjajno ubacio sa desne strane, ali Klose kasni na sjajan centaršut. Lopta u gol-autu.

42' - Kroos je slabo šutirao u najboljoj šansi Nijemaca u dosadašnjem dijelu utakmice. Argentinci su pogriješili, Klose je dobio loptu, ovaj dodao do Kroosa čiji šut brani Romero.

39' - Messi je imao stopostotnu šansu, ali je odbrana Njemačke izbacila loptu sa samo par metara od svog gola. Argentinci sve bliže vodstvu na Maracani.

36' - Schurrle je sjajno pokušao, Romero odbranio. Nijemci napadaju.

35' - Lavezzi je dodao do Messija koji ne uspijeva dodati za Higuaina.

33' - Benedikt Hoewedes dobio je žuti karton nakon starta nad Zabaletom.

32' - Andre Schurrle mijenja Christopha Kramera.

30' - Higuain je postigao gol iz ofsajda nakon sjajne akcije Gauchosa.

29' - Messi je pokušao prebaciti odbranu Njemačke, ali mu to nije uspjelo.

26' - Klose je sjajno ubacio za Mullera, ali je linijski sudija podigao zastavicu za ofsajd.

23' - Kroos je sjajno dodao do Ozila, a ovaj pokušao do Klosea, odbrana Argentine ponovo izbacuje loptu.

22' - Klose se našao u šansi, ali su Argentinci bez većih problema izbacili loptu iz njihovog šesnaesterca.

20' - Kakva šansa za Argentinu! Odbrana Njemačke je pogriješila nakon dodavanja Kroosa, Higuain se našao "oči u oči" sa Romerom, ali je šutirao pored gola.

18' - Nakon lakše povrede Kramera, utakmica na Maracani je nastavljena.

15' - Kroos je pokušao ubaciti, ali argentinska odbrana na nivou. Korner za Njemačku.

14' - Klose je pao nedaleko od šesnaesteraca nakon sumnjivog faula. Elf ima priliku iz slobodnog udarca.

13' - Lahm je odlično centrirao, ali Klose nije uspio šutirati glavom.

13' - Nijemci bez većih prijetnji u proteklih 12 minuta.

11' - Lavezzi ubacio iz kornera, ali odbrana Njemačke izbacuje loptu.

10' - Argentinci ponovo prijete iz sličnog napada. Ovaj put umjesto Messija sjajno je prošao Zabaleta, ali ponovo nijednog igrača ispred gola Neuera.

9' - Messi je sjajno prošao 40-tak metara, ušao u šesnaesterac Njemačke, ali netačno ubacio prema napadačima Argentine.

8' - Klose će večeras biti najbliži golu Argentine.

7' - Ponovo je Muller ubacio na prvu stativu sa desne strane, ali Romero hvata loptu bez većih problema.

5' - Muller je pokušao ubaciti u šesnaesterac Argentine, ali je odbrana Gauchosa dobro reagovala. Lopta u rukama golmana Romera.

4' - Higuain je s druge strane odlično zaprijetio, ali je njegov šut završio pored gola Njemačke.

3' - Nijemci imaju slobodan udarac. Kroos je šutirao u živi zid Agentine.

2' - Nakon dvije minute bez većih uzbuđenja na terenu. Na tribinama su Beckham, Pele, Cannavaro, Kaka, Angela Merkel...

1' - Sudija Rizzoli dao je znak za početak utakmice. Očekuje se spektakl na Maracani!

20:56 - Pehar prvaka svijeta na Maracanu je donio Carles Puyol, sada već bivši reprezentativac Španije.

20:56 - U toku je intoniranje nacionalnih himni.

20:51 - Večeras će biti zanimljivo i na tribinama.

20:47 - Na FIFA-inoj VVIP listi gostiju za ovu utakmicu nalaze se razne poznate ličnosti, od holivudskog glumca Ashtona Kutchera do predsjednika Gabona Alija Bonga Ondimbae. Nije poznato ni zašto je pozvan glumac Daniel Craig i kakve veze on ima sa fudbalom, osim ako organizatori ne računaju da bi im mogle poslužiti usluge Jamesa Bonda. Cijelu listu pogledajte ispod.

20:47 - Nijemci su do sada igrali u osam finala Mundijala (1954, 1966, 1974, 1982, 1986, 1990, 2002 i 2014.)

20:45 - Na osiguranju finalne utakmice Mundijala angažovano je više od 26.000 policajaca.

20:43 - Interesantno, za ove dvije selekcije ovo će biti treće međusobno finale Svjetskog prvenstva. Te 1986. godine Argentinci su u Mexico Cityju savladali Nijemce rezultatom 3:2. Četiri godine kasnije, 8. jula, Argentinci su poraženi u rimskom finalu zahvaljujući jedinom golu koji je postigao Andreas Brehme.

20:38 - Do sada su Argentina i Njemačka igrale ukupno 20 utakmica. Gauchosi su slavili devet puta, a Elf je pobijedio u šest utakmica. Pet susreta je završeno neriješenim rezultatom.

20:31 - Na oficijelnom zatvaranju ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva, koje je uslijedilo prije finalne utakmice, zvaničnu himnu turnira "Dar Um Jeito" na legendarnom stadionu izveli su Carlos Santana, Wyclef Jean i brazilski pjevač Alexandre Pires.

Stadionom Maracana u Rio de Janeiru večeras su odjekivali taktovi navijačke pjesme zarazne melodije "La la la (Brazil 2014)" koju je slavna kolumbijska pjevačica Shakira otpjevala sa brazilskom zvijezdom Carlinhosom Brownom.

20:30 - Prije nego što kažemo nešto o prethodnim duelima Njemačke i Argentine, upoznat ćemo vas sa sastavima timova. Za Njemačku će nastupiti Neuer - Lahm (k), Hummels, Boateng, Höwedes - Schweinsteiger, Khedira - Müller, Kroos, Özil i Klose.

Argentinski selektor odlučio se za sljedećih 11 igrača: Romero - Zabaleta, Garay, Demichelis, Rojo - Perez, Mascherano, Biglia - Messi, Higuain i Lavezzi.

20:27 - Nakon više od mjesec dana sjajnog nogometa sa mnogo prelijepih akcija i golova, stigli smo do trenutka kada ćemo saznati novog prvaka svijeta. Španci, za koje se očekivalo da će braniti titulu iz Južne Afrike, ispali su u grupnoj fazi.