15.10.2013. u 20:53
0
254
0
Nogometna reprezentacija BiH večeras je u Kaunasu pobijedila Litvaniju golom Vedada Ibiševića. Zmajevi su ovom pobjedom osigurali plasman na Svjetsko prvenstvo u Brazilu sljedeće godine. Ovo je historijski uspjeh bh. nogometa i ostvarenje snova građana BiH. Tekstualni prenos utakmice ste mogli pratiti na portalu Klix.ba.
94' - Kraj utakmice. BiH je u Brazilu!!!!!! Historijski uspjeh Zmajeva! San je napokon ispunjen!

93' - Prekršaj na Ibiševiću. Akcija našeg tima i aut za Litvaniju.

93' - Begović siguran na golu nakon slobodnog udarca Litvanaca.

92' - Slobodan udarac za Litvaniju.

91' - Ibiričić požutio iako je na klupi. razlog je prigovor. Igrat će se još tri minute.

91' - Sigurna odbrana našeg tima, još malo do kraja utakmice i historijskog uspjeha.

90' - Čeka se četvrti sudija, koji će pokazati koliko će se još igrati.

88' - Još samo koji minut i sigurni smo putnici u Brazil!

87' - Igra se žestoko i u visokom ritmu. Izdržite Zmajevi!

86' - Velika prilika za Ibiševića, ali Vedo šutira pored gola.

85' - Sirgedas mijenja Černycha u ekipi Litvanije.

84' - Zmajevi pokušavaju privesti utakmicu kraju, ali Litvanci ne odustaju.

83' - Borovskij požutio. Slobodan udarac za Misimovića, nema gola.

81' - Grčka vodi 2:0, ali vode i Zmajevi. Ostajemo na prvoj poziciji.

79' - Mismiović je definitivno jedan od najboljih u redovima Zmajeva. Sjajno se bori.

79' - Litvanci ne koriste priliku nakon kornera.

78' - Begović brani udarac Kalunasa.

78' - Razulis ulazi u igru umjesto Matulevičiusa.

76' - Naši reprezentativci u potpunosti kontrolišu igru, a gromoglasnu podršku im daju navijači.

75' - Prilika za Litvaniju, nema opasnosti za naš gol.

73' - Apsolutno ludilo na tribinama u Kaunasu. Brazil je tako blizu!

73' - Zmajevi i dalje napadaju, žele novi gol.

72' - Žuti karton za Valskisa.

71' - Prekršaj na Ibiševiću, žuti karton za Viciusa.

71' - Zahirović mijenja Vršajevića.

70' - Veliko slavlje na tribinama. Navijači BiH su u transu!

70' - Napokon je "pukla" odbrana Litvanije. Idemo Zmajevi, završite posao!

68' - Ibišević je pogodio za vodstvo BiH! Sjajno mu je asistirao Džeko! Idemo u Brazil!

67' - Kalonas šutira preko Begovićevog gola nakon napada Litvanije.

66' - Kakav šut Ibiševića i odbrana golmana Litvanije. Nemoguće!

65' - Nesporazum Vede i Mireta, nema prilike za gol.

64' - Rijetki napadi Litvanaca nisu opasni po Begovića

64' - Šut Pjanića odlazi preko gola.

63' - Poništen gol Lulića. Misimović ga je sjajno pronašao, ali je Senad bio u ofsajdu. Idemo dalje!

62' - Nakon novog kornera, ponovo lopta daleko od gola Litvanije.

62' - Ponovo duga akcija našeg tima. Zmajevi pokušavaju doći do gola. Vršajević ubacuje na peterac, ali samo korner za nas.

61' - Konstantno napadamo Litvance, moramo dati gol. Niko se ne može toliko dugo braniti!

60' - Još pola sata do kraja utakmice, idemo Zmajevi!

59' - Pjanić izveo korner, nema prilike za nas.

59' - Korner za BiH, Vedo pao u šesnaestercu.

58' - Grci i dalje vode 1:0 protiv Lihtenštajna.

57' - Duga akcija našeg tima, lopta ide oko odbrane Litvanije, Pjanić centrira, ali nema prilike za gol.

56' - Zmajevi dominantni na terenu, čeka se gol.

56' - Ori se stadionom "Bosna je šampion!"

55' - Bilijar u kaznenom prostoru Litvanaca, na kraju Lulić šutira u golmana Litvanije.

54' - Misimović centrira, lopta do Medunjanina, koji šutira preko gola.

53' - Centaršut Bičakčića, korner za BiH.

51' - Šut Pjanića završava u rukama golmana Litvanije.

51' - Ubačaj Pjanića blokira odbrana Litvanije.

50' - Litvanci se brane iz svoje polovine, a potom igraju kontra napade. Kalonas šutira pored gola.

49' - Još jedan neuspješan napad Zmajeva.

48' - Loptu je namjestio ponovo Pjanić, šutirao, golman brani. Ona je došla potom do Bičakčića, koji je nije poslao u mrežu Litvanije. Velika prilika.

47' - Prekršaj za BiH, srušen je Lulić.

46' - Prvi napad za naš tim odlazi u nepovrat.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Naprijed Zmajevi! Pobijedite i osvojite kartu za Brazil!

- - Sve je spremno za početak drugog poluvremena.

- - Uskoro počinje drugo poluvrijeme utakmice Litvanija - BiH. Naš tim sigurno ima snage da trijumfuje i osvoji izuzetno važna tri boda. Grčka i dalje vodi 1:0 protiv Lihtenštajna.

- - Igrači su još uvijek u svlačionicama. Nadamo se da će Zmajevi i selektor pronaći način da probiju odbranu Litvanaca. Brazil je tako blizu.

- - "Moramo biti uporni i strpljivi. Naši igrači mogu postići pogodak i nadam se da će to učiniti u drugom poluvremenu", izjavio je proslavljeni bivši bh. nogometaš Refik Šabanadžović

- - Najbolja prilika za nas je svakako Pjanićev slobodan udarac. Miretovu bombu je krajnim naporom zaustavio golman Arlauskis.

- - Zmajevi su najbolje prilike imali iz prekida, što nije dobro, jer naša igra nije bila tečna. Litvanska odbrana je uspijevala zaustaviti naše napade. Nadamo se da će Zmajevi zaigrati bolje u nastavku utakmice i doći do pobjede.

- - Zwayer svira kraj prvog poluvremena nakon dvije minute produžetka. Rezultat je 0:0.

47' - Prilika za Matulevičiusa, nema opasnosti po Begovića.

46' - Centaršut Misimovića, nema prilike za Zmajeve. Odbrana litvanije sigurna. Lulić ne uspijeva šutirati.

45' - Bori se Ibišević s odbranom Litvanije, lopta dolazi do Džeke, nema gola, korner.

43' - Salihović šutirao, Arlauskis brani, sudija svira ofsajd.

43' - Greška golmana Litvanije, lopta za BiH i novi napad našeg tima. Salihović ne uspijeva uposliti Vršajevića.

42' - Neprecizan pokušaj Litvanaca, nema opasnosti.

41' - Duga akcija našeg tima, lopta ne stiže do Džeke, kontranapad Litvanije i prekršaj za domaće.

39' - Kratko izvedeno, ipak samo aut za nas.

39' - Zmajevi pokušavaju doći do gola, odbrana Litvanije se uspijeva snaći. Korner za BiH.

37' - Prekršaj na Pjaniću, žuti karton za Mikoliunasa.

37' - Utakmica je nastavljena.

37' - Pauza zbog ukazivanja pomoći litvanskom igraču.

35' - Džeko je bio u prilici, ali je napravio prekršaj nad Žaliukasu. Lopta za Litvance.

34' - Misimović centrirao, interveniše odbrana Litvanije.

34' - Prekršaj za BiH. Sudija Zwayer upozorava Litvance. Pjanić centrira, ali nema prilike za nas.

34' - Veoma teška utakmica za naš tim. Zmajevi moraju bolje.

32' - Vedo propušta priliku nakon ubačaja sa strane.

31' - Novi pritisak Zmajeva. Moramo do gola.

30' - Krajnjim naporom golman Litvanije brani Pjanićev udarac.

29' - Slobodan udarac za BiH, Pjanić je uzeo loptu. Idemo Mire!

27' - Prekršaj za BiH, pao Misimović, požutio Vaitikunas.

27' - Pletemo mrežu oko gola Litvanije, ali su naši igrači dobro pokriveni. Litvanci se dobro brane.

26' - Ohrabrili su se Litvanci na udarce iz daljine. Begović mora biti oprezan.

25' - Kalonas izveo korner, naša odbrana otklonila opasnost. Nakon drugog kornera je pogriješio. Lopta za Zmajeve.

25' - Begović sjajno brani i spašava naš gol. Šutirao je Kalonas.

25' - Misimović loše centrira.

24' - Opsada gola Litvanije. Bez rezultata.

23' - Prillika za Ibiševića, nema gola.

22' - Napad za BiH, Pjanić pravi prekršaj.

21' - Grčka vodi protiv Lihtenštajna 1:0. Zmajevi moraju pobijediti.

20' - Naša odbrana zasad lako zaustavlja napade Litvanije.

18' - Sjajno prolazi Lulić po lijevoj strani, no, zaustavlja ga odbrana Litvanije. Ibišević potom u sjajnoj prilici nakon centaršuta Spahića, ali nije uspio zahvatiti loptu.

18' - Napad za BiH, ali Džeko pravi prekršaj u kaznenom prostoru.

17' - Kalunas srećom šutirao iznad gola.

16' - Litvanci su se oslobodili pritiska, ali i dalje naši igrači imaju igru pod kontrolom. Prekršaj za Litvaniju. Napravio ga je Bičakčić.

15' - Vršajević griješi u napadu, propao napad za BiH.

14' - Litvanci u napadu, nema opasnosti po Begovića. Lopta je za nas.

13' - Prilika za Džeku, koji šutira pored gola.

12' - Matulevičius je maločas opomenut zbog prekršaja nad Pjanićem,

11' - Begović smiruje saigrače, prekršaj za naš tim.

11' - Gromoglasna podrška s tribina za naše Zmajeve. Pjanić imao najbolju priliku za gol.

10' - Misimović centira, ali odbrana Litvanije otklanja opasnost u dva navrata.

10' - Loptu je uzeo Pjanić, šutirao sjajno i snažno, ali golman Litvanije brani.

9' - Slobodan udarac za BiH.

8' - Zmajevi kontrolišu loptu i pokušavaju doći do ranog gola. Igramo poprilično napadački.

6' - Nedozvoljena pozicija za naš tim. Neoprezan je bio Vršajević.

6' - Lopta više u posjedu naše reprezentacije. Blokiran centaršut Lulića.

5' - Napad za Litvaniju, Begović siguran.

4' - Naš tim za sada siguran u dodavanjima, polako plete mrežu ka golu Litvanije. Centaršut Pjanića nije urodio plodom.

3' - Blagi pritisak Zmajeva, koji kontrolišu loptu. Litvanci se brane.

2' - Početno ispitivanje snaga, Zmajevi su oprezni i kreću u napad. Centaršut Salihovića, nema gola.

1' - Lopta u šesnaestercu Litvanije, golman siguran.

1' - Prvi napad za naš tim prekinula odbrana Litvanije.

1' - Utakmica je počela. Sretno Zmajevi! Obradujte nas pobjedom i plasmanom na SP u Brazil! Do pobjede!

- - Kapiteni su se pozdravili, sve je spremno za spektakl, bitku za Brazil.

- - Stadionom odjekuje "Volim te Bosno"

- - Završeno intoniranje himni. Utakmica uskoro počinje.

- - Aplauzom pozdravljena himna naših protivnika, reprezentacije Litvanije.

- - Na licima naših reprezentativaca se vidi da su fokusirani i puni samopouzdanja. Pobjedom do Brazila!

- - U toku je intoniranje himni dvije zemlje. Pjeva se "Jedna si jedina".

- - Pet minuta do početka historijske utakmice za BiH. Samo hrabro Zmajevi!

- - "Biće gusto, biće 0:2", odjekuje stadionom u Kaunasu. Igrači izlaze na teren. Velika podrška za Zmajeve.

- - Očekuje se izlazak igrača obje reprezentacije na teren. Čuje se pjesma navijača BiH.

- - Fudbalski savez Grčke podijelit ce svakom litvanskom reprezentativcu premije u iznosu od po 50.000 eura, ukoliko večeras zaustave Bosnu i Hercegovinu na putu ka Svjetskom prvenstvu "Brazil 2014". Grci u isto vrijeme igraju protiv Lihtenštajna. Nadaju se svojoj pobjedi i kiksu Zmajeva. Sigurni smo da će Zmajevi pobijediti Litvaniju i direktno se plasirati na Mundijal.

- - "Ovo je najvažnija utakmica moje karijere. Mi smo favoriti i bolji smo od Litvanije. Cijela nacija, kao i mi u reprezentaciji, vjerujemo u plasman na Mundijal", poručio je selektor Safet Sušić, čiji će se izabranici večeras boriti za historijski uspjeh.

- - Litvanija nije posebno atraktivna reprezentacija, ali oprez nije na odmet. Na to je Zmajeve upozorio bivši selektor Blaž Sliškovic.

"Naši se ne smiju opustiti niti jednog trenutka. Trebaju krenuti maksimalno i ofanzivno od prvog sudijskog zvižduka. Sigurno je da ćemo biti u prednosti jer cće najmanje 70 posto gledalaca činiti naši navijači. Jednostavno, treba što prije postići pogodak. Ako to ostvarimo ranoj fazi utakmice, posao će biti olakšan", kazao je Slišković.

- - Litvanci će nastupiti u sljedećem sastavu: Giedrius Arlauskis, Tadas Kijanskas, Marius Žaliukas, Egidijus Vaitkunas, Valdemar Borovskij, Gediminas Vičius, Saulius Mikoliunas, Mindaugas Panka, Mindaugas Kalonas, Deivydas Matulevičius i Fedor Černych.

- - Bivši reprezentativci pružaju veliku podršku našim Zmajevima. Njihove uspjehe doživljavaju i svojim.

"Kapitenu moj dragi, vodi te momke do kraja! ispunite svoje snove i svoj život, a mi ćemo se uz vas radovati", poruka je Sergeja Barbareza našim Zmajevima i kapitenu Emiru Spahiću.

"Bilo je nekoliko historijskih utakmica. No, realno gledajući, u Kaunasu imamo najviše šansi da dodemo do toliko željenog trijumfa. Vjerujem da ćemo to iskoristiti. Neće biti lako, ali se nadam da ce momci odraditi posao onako kako svi priželjkujemo. Strpljenje je jako bitan faktor, možda i najvažniji. Kada postignemo gol, bit ce puno lagodnije“, rekao je bivši bh. reprezentativac Elvir Bolić.

- - Ostalo je još petnaest minuta do početka utakmice.

- - Zvižduci bh. navijača upućeni litvanskim reprezentativcima na terenu.

- - U anketi portala Klix.ba ogromna većina navijača smatra da će BiH pobijediti Litvaniju. Najtipovaniji strijelac je, očekivano, Edin Džeko, uz kojeg su najčešće spominjani Vedad Ibišević, Zvjezdan Misimović i Izet Hajrović. Kladionice su također na našoj strani. Najtipovaniji rezultat je 3:1 za Zmajeve.

- - Selektor Sušić je tražio od rezervnih igrača da također budu maksimalno koncentrisani jer bi neko od njih možda mogao odlučiti utakmicu, kao što je to učinio Hajrović, koji je s klupe ušao u igru i postigao gol za pobjedu protiv Slovačke. Na klupi za rezerve su Fejzić, Avdukić, Šunjić, Pandža, Zahirović, Ibričić, Hajrović, Kvržić, Stevanović, Višća, Rahimić.

- - "Imamo kvalitet, motiv i podršku navijača. Nadam se da ćemo ostvariti pobjedu i osigurati plasman na SP u Brazilu", rekao je Jasmin Baković, generalni sekretar Nogometnog saveza BiH.

- - Još pola sata do početka historijske utakmice između Litvanije i BiH. Atmosfera je na vrhuncu. Zmajevi će večeras igrati kao jedan i nadamo se pobjedom obradovati građane BiH.

- - "Svi su se dobro pripremili, zdravi su i nema suspendovanih. Igrači su iznenađujuće mirni, ali su spremni da eksplodiraju na terenu. Ne treba prije vremena podizati adrenalin, bolje je ovako. Dogovor je da od prve minute pokažemo protivniku da namjeravamo pobijediti. Mi moramo da dobijemo utakmicu i ne bi smjelo biti većih problema", kazao je Sušić uoči utakmice, koju nestrpljivo očekuju navijači u bh. gradovima, dijaspori, kao i na stadionu u Kaunasu.

- - Reprezentativci su u utakmicama kvalifikacija pokazali hrabrost, srčanost i kvalitet, a u ovoj posljednjoj utakmici imaju priliku da profitiraju, ali i naplate dug ranijih generacija, koje se nisu uspjele plasirati na neko veliko takmičenje.

- - Naši reprezentativci su izašli na teren, pozdravili su ih brojni bh. navijači s tribina stadiona Darius i Girenas u Kaunasu.

- - Od prve minute će za BiH zaigrati Begović, Vršajević, Bičakčić, Spahić, Lulić, Medunjanin, Pjanić, Misimović, Salihović, Ibišević i Džeko.

- - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobrodošli na tekstualni prenos utakmice posljednjeg, desetog kola grupe G u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine u kojoj Zmajevi moraju pobijediti Litvaniju u Kaunasu kako bi osigurali historijski uspjeh i direktno se plasirali na Mundijal. Susret počinje u 19 sati.