0

Turska u četvrtfinalu

FENA
Reprezentacija Turske izborila je plasman u četvrtfinale Evropskog nogometnog prvenstva u Austriji i Švicarskoj.

U susretu posljednjeg, trećeg kola A-grupe EP-a Turska je u Ženevi savladala Češku sa 3:2 i tako osvojila drugo mjesto u grupi. Turci su do pobjede došli zahvaljujući preokretu u finišu meča.

Češka je golovima Kollera (34.) i Plasila (62.) imala prednost od dva gola do 75. minute. Turan je 15 minuta prije kraja smanjio na 1:2, a poravnao je Kahveči u 87. minuti nakon greške golmana Čeha. Minutu prije kraja Kahveči je iskoristio neuspjelu "ofsajd" zamku češke reprezentacije i postigao pobjedonosni pogodak za Tursku.

U drugom susretu u grupi Švicarska je u Baselu sa 2:0 savladala Portugal, koji je ranije osigurao prvo mjesto u grupi.

Tabela A-grupe:

1. Portugal 3 2 0 1 5:3 6
  2. Turska 3 2 0 1 5:5 6

1. Češka 3 1 0 2 4:6 3
  1. Švicarska 3 1 0 2 3:3 3

Portugal će u četvrtfinalu igrati s drugoplasiranom ekipom iz B-grupe, dok se Turska sastaje s pobjednikom grupe, reprezentacijom Hrvatske.