Premiership
65

VIDEO / Liverpool ''petardom'' naplatio dugove Swanseaju

Ekipa Liverpoola odigrala je protiv Swaseaja na Anfieldu daleko najbolju utakmicu ove sezone, pa i puno dužeg perioda. ''Crveni'' su u 27. kolu Premiershipa deklasirali velšku ekipu s 5-0…

Rezultat zapravo nije realan, jer je Liverpool prema prikazanoj igri, dominaciji i stvorenim prilika trebao dobiti i puno uvjerljivije. Domaćini su samo u prvom poluvremenu uputili nevjerovatna 22 udarca na gol, na kraju su ih imali 35, od toga 20 u okvir, dok su gosti zapucali samo četiri puta na gol domaćina (tri u okvir).

Ni jedna ekipa ove sezone u engleskom prvenstvu nije uputila 22 udarca na gol u prvom poluvremenu, odnosno 35 na utakmici, kao što je to učinio Liverpool protiv Swanseaja, od kojeg je ove sezone izgubio kod kuće 3-1 u osmini finala Liga kupa, dok je u prvoj utakmici u prvenstvu odigrao 0-0 u novembru prošle godine.

Izvrsnom igrom i uvjerljivom pobjedom protiv svog bivšeg kluba, menadžer Liverpoola Brendan Rodgers dobio je utjehu za prethodne loše nastupe protiv velškog kluba, ali i za dva poraza pretrpljena ranije ove sedmice, prvo kod kuće u prvenstvu od West Bromwicha 2-0 u ponedjeljak, a onda i u gostima kod Zenita 2-0 u četvrtak, u prvoj utakmici šesnaestine finala Evropske lige.

Kapiten Steven Gerrard doveo je svoju ekipu u vodstvo u 34. minuti iz penala. Bio je to njegov 16. pogodak s bijele tačke u ogledima Premierlige, po čemu je najbolji u historiji kluba. Robbie Fowler zabio je 14 golova iz penala u utakmicama Premierlige.

Brazilski 20-godišnji vezni nogometaš Philippe Coutinho zabio je lijepi gol za svoju novu ekipu već u prvoj minuti nastavka. Bio je to njegov prvijenac za ''Redse''. Do kraja su strijelci još bili Enrique u 50. minuti, Suarez u 56. i Sturridge iz penala u 71. minuti.

Premieship, 27. kolo:

Liverpool - Swansea 5-0 (Gerrard 34, Coutinho 46, Enrique 50, Suarez 56, Sturridge 71 – 11 m)

1. Manchester United 26 21 2 3 62-31 +31 65
  2. Manchester City 26 15 8 3 48-24 +24 53
  3. Chelsea 26 14 7 5 55-28 +27 49
  4. Tottenham 26 14 6 6 44-30 +14 48
  5. Arsenal 26 12 8 6 50-29 +21 44
  1. Everton 26 10 12 4 40-32 +8 42
  2. Liverpool 27 10 9 8 49-34 +15 39
  3. Swansea 27 9 10 8 38-34 +4 37