54

Liverpool sa šest golova posramio Newcastle na St. James Parku

Nogometaši Newcastlea doživjeli su pravu blamažu pred svojim navijačima na St. James' Parku u sklopu 35. kola engleske Premier lige.

Liverpool je slavio s visokih 6-0, te "svrakama" nanio najteži poraz još od 1925. godine i Blackburna koji je također slavio sa šest golova razlike. Ovim je porazom Newcastle postao jedina ekipa uz Derby County koja je u najvišem rangu engleskog nogometa dva puta primila najmanje šest golova u jednoj utakmici.

Sve je za Newcastle, koji se grčevito bori za ostanak u ligi, nizbrdo krenulo u 3. minuti susreta kada je Daniel Agger glavom zabio za 1-0, nakon što mu se lopta od Stewarta Downinga odbila u kazneni prostor "Svraka", gdje je ostao potpuno sam.

Petnaest minuta kasnije Jordan Henderson udvostručuje vodstvo "Redsa", a s tih se 2-0 odlazi na 15 minuti predah.

U 30 minuta nastavka Liverpool s nova četiri pogotka posramljuje domaćine do kraja, čiji su pak navijači stadion krenuli napuštati već u 60. minuti, nakon drugog pogotka Daniela Sturridgea. Svega šest minuta ranije tamnoputi je Englez zabio i svoj prvi gol na susretu za 3-0.

Posao su za Liverpool u 74. minuti dovršili Fabio Borini, odnosno u 76. Jordan Henderson svojim drugim golom na utakmici.

Uprkos visokoj pobjedi, Liverpool je praktički bez šansi da dogodine ugleda neko od evropskih takmičenja, a tome je danas pridonijela pobjeda Evertona protiv Fulhama (1-0).

Newcastle je porazom i dalje udaljen svega pet bodova od zone ispadanja, a do kraja su mu ostale za odigrati još tri utakmice. Recimo i da sve ekipe koje se trenutno nalaze ispod Newcastlea imaju po utakmicu manje.

Premier liga, 35. kolo:

Everton – Fulham 1-0 (Pienaar 16) Southampton – West Bromwich 0-3 (Fortune 6, Lukaku 67, Long 77) Stoke City – Norwich 1-0 (Adam 46) Wigan – Tottenham 2-2 (Boyce 11, McManaman 49 / Bale 9, Boyce 89-ag) Newcastle – Liverpool 0-6 (Agger 3, Henderson 17, 76, Sturridge 54, 60, Borini 74)

1. Manchester United 34 27 3 4 78-35 +43 84
  2. Manchester City 34 21 8 5 61-31 +30 71
  3. Arsenal 34 18 9 7 65-35 +30 63
  4. Chelsea 33 18 8 7 66-35 +31 62
  5. Tottenham 34 18 8 8 60-43 +17 62
  6. Everton 35 15 14 6 52-38 +14 59
  7. Liverpool 35 14 12 9 67-42 +25 54
  8. West Bromwich Albion 34 14 6 14 46-44 +2 48