Strah od mašina ubica
2

Boston Dynamics i još pet firmi potpisali obećanje da neće naoružavati robote, Ghost Robotics nije

D. B.
Grupa kompanija koje se bave robotikom potpisale su obećanje da neće naoružavati svoje najnaprednije robote, no to vjerovatno neće naoružavati ovu tehnologiju.

U otvorenom pismu upućenom cijeloj robotskoj industriji kompanije Boston Dynamics, Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics i Unitree su saopćile da "vjeruju da dodavanje oružja robotima koji su pod daljinskom ili autonomnom kontrolom povećava rizike od povreda i ozbiljnih etičkih problema".

"Obećavamo da nećemo naoružavati naše napredne robote opće namjene ili softver koji razvijamo, a koji omogućave naprednu robotiku. Također, nećemo podržavati druge da to učine", naveli su potpisnici pisma.

Ovo pismo je uslijedilo nakon povećanja strahova da bi vojska i organi za provođenje zakona mogli upotrijebiti novu vrstu pokretnih i autonomnih robota koji su razvijeni posljednjih godina. To uključuje četveronožne botove koje su proizvele kompanije Boston Dynamics, ANYbotics i Unitree te dvonožne mašine poput robota Digit kompanije Agility Robotics.

Boston Dynamics, koji je u vlasništvu Hyundaija, našao se pod posebnom pažnjom kao proizvođač najpoznatijeg četveronožnog robota nazvanog Spot. Robote ove kompanije su isprobale policijske službe, kao i francuska vojska. U oba slučaja roboti nisu bili naoružani, nego su korišteni za izviđanje dok su ih ljudi kontrolisali s određene udaljenosti.

Međutim, jasno je da je razvoj Boston Dynamicsa napredovao zahvaljujući gotovo u potpunosti finansiranjem od američke vojske, koja je smatrala da bi mogla koristiti eksperimentalne veće robote za nošenje vojne opreme namijenjene pješadiji. Međutim, od razvoja tih robota se odustalo jer su bili prebučni, a Boston Dynamics se potom okrenuo komercijalnoj prodaji.

Međutim, u otvorenom pismu se ne isključuje mogućnost ovakve primjene.

"Da budemo jasni, mi ne dovodimo u pitanje postojeće tehnologije koje države i njihove vladine agencije koriste da se brane i primjenjuju svoje zakone", stoji u pismu.

U njemu je samo obećano da se roboti neće naoružavati, ali se ostavlja mogućnost korištenja robota za nadzor i izviđanje u vojnim ili policijskim jedinicama.

Zanimljivo, među potpisnicima pisma nema američke kompanije Ghost Robotics, koja također proizvodi četveronožne botove, a koja se fokusirala na vojnu i državnu prodaju. Botove ove kompanije testiraju i američke svemirske snage te američko ratno zrakoplovstvo u svrhu patroliranja bazama, a koristi ih i Ministarstvo domovinske sigurnosti za patroliranje američkom granicom s Meksikom. Mašine Ghost Roboticsa oružjem opremaju proizvođači oružja, a direktor kompanije Jiren Parikh je kazao da kompanija nikad ne pokušava ograničiti upotrebu kupaca.