Zdravlje
121

Savjet zdravstvenog gurua: Jedite masno, nemojte džogirati i nikad ne jedite voće

Klix.ba
Foto: Ilusracija
Foto: Ilusracija
Zaboravite salate, ono što vam treba za mršanje su slanina, masni sirevi i jaja. Jedan zdravstveni guru otkriva deset iznenađujućih načina na koje možete smršati, a nemaju nikakve veze sa onim što ste dosad čuli.

Grant Petersen, autor knjige "Eat Bacon, Don't Jog" slijedi principe ketogene dijete i savjetuje da iz prehrane izbacite ugljikohidrate, budući da su upravo ugljikohidrati u najvećoj mjeri zaslužni za debljanje.

Godinama je Petersen pokušavao da smrša na konvencionalan način, tako što je jeo nemasnu hranu i radio kardio vježbe. Međutim, nije mu uspijevalo, a nakon dosta istraživanja, odlučio je okušati se u ketogenoj dijeti.

Ketogena se dijeta zasniva na konzumiranju proteina i masnoća te izbacivanju ugljikohidrata iz prehrane (brašno, peciva, tjestenina, slatkiši...). Jelovnik se zasniva na mesu (svim vrstama mesa, s tim da se ne preporučuje konzumirati mesne prerađevine poput kobasica, hrenovki i sl), ribi, jajima, masnim sirevima, a jede se i zeleno povrće.

Jede se dosta masnoća: maslac, kokosovo ulje i maslinovo ulje. Iz prehrane se također izbacuje škrobasto povrće poput krompira, voće koje je puno šećera i ugljikohidrata, te se jede zeleno lisnato povrće.

U mršavljenju veliku ulogu igra hormon inzulin. Kad osoba jede ugljikohidrate, oni se razbijaju u glukozu u krvi. Gušterača počinje lučiti inzulin kako bi glukozu "pokupila" iz krvi u ćelije, tako da se može koristiti kao energija. Međutim, inzulin uzrokuje da se kalorije talože kao tjelesna masnoća, čime se onemogućava korištenje vlastitih tjelesnih masnoća kao goriva.

"Tek kad izbacimo ugljikohidrate iz naše prehrane i kao gorivo koristimo masnoće, možemo početi mršati", pojašnjava Petersen.

Konzumiranje manje od 50 grama ugljikohidrata dnevno vas dovodi u stanje ketoze, prirodnog stanja organizma u kojem tijelo kao gorivo troši masnoću. Cilj ketogene dijete je, između ostalog i da smanji želju za slatkim, vremenom smanji napade gladi, dok vam energiju daje povećan unos masnoća.

Ono što je važno naglasiti jeste da prilikom provođenja ketogene dijete, ukoliko želite mršati, mora doći do kalorijskog deficita kako bi kazaljka na vagi išla ka dole. Sama ketoza, ukoliko unosite previše kalorija, neće dovesti do mršanja.

"U toku dijete se vrlo efektno može provoditi i povremeni post, čiji je cilj čišćenje crijeva, detoks organizma i omogućavanje organizmu da se odvikne od čestog grickanja i stalnih obroka te smanji želju za slatkim", savjetuje Peterson.

Povremeni post (tzv. "intermittent fasting") može se provoditi u modelima koji vam odgovaraju, a jedan od najčešćih za početnike je model 16:8. U toku 24-satnog perioda 16 sati se posti, dok osam sati traje period u kojem je dozvoljeno jesti, pa tako, primjerice, može da se jede samo u periodu od podneva do 20 sati, dok od tada do podneva sljedećeg dana postite.

Kada je riječ o tjelovježbi, sljedbenici ketogene dijete vjeruju kako su u procesu mršavljenja od kardio vježbi mnogo važnije vježbe s tegovima i rad u teretani te kako tegovi zasigurno nisu nešto čega bi se žene trebale bojati.