Kakve veze ima broj stanovnika i velicina mjesta sa time, da li u tom mjestu treba biti univerzitet ili ne? Harvard je najbolji univerzitet svijeta, smjesten je u mjestu koje je manje od Tuzle (ima svega 104.000 stanovnika). Da velicina mjesta igra ulogu, onda bi Mexico City, Shangai ili Novi Delhi imali najbolje univerzitete. Naseobine nisu nista drugo nego koncentracija bioloske mase ljudi. Ali posto mi volimo da pljunemo na sve nase - hajde Bosnje, pljunimo i na Gorazde! Svaka cast!
Grad Cambridge u Massachusetts-u ima 107.000 stanovnika. Ovdje nisam govorio o aglomeraciji. Mozes i Gorazde posmatrati u aglomeraciji i reci - cijela regija Gorazda ima skoro 1 milion stanovnika. Tuzla po toj logici ima 470.000 stanovnika - gledajuci cijeli kanton.
Da, zato i spominjem iskljucivo grad Cambridge. Za koju vrstu aglomeracije je taj grad vezan - metropolis, metroplex (skup metropola) i transregionalnih ili prekogranicnih urbanih aglomeracija - to u mome prvom postu ne igra nikakvu ulogu. Cambridge (MA) je grad za sebe. Dortmund, Essen, Bochum, Kaiserslautern, Dizeldorf, Keln i desetine drugih gradova i naselja su dio aglomeracije pod nazivom "Metropolitanska regija Rhein-Ruhr." Vjerujem da za tu regiju nisi nikada cuo, ili si mnogo manje puta cuo nego za ove gore navedene gradove. Svaki od ovih gradova ima svoje univerzitete i sto je cudno - mnogi univerziteti, koji prema svojoj kvaliteti se isticu u Njemackoj i Evropi, se nalaze u daleko manjim sredinama poput Darmstadt-a, Aachen-a, Heidelberg-a itd. To je dokaz za glupave majmune, koji misle, da velicina sredine ima veze sa kvalitetom i uslovom za postojanje univerziteta - tipicni balkanski kompleks manje sredine.
Prikaži sve komentare (82)