Madrid uz Palestince
781

Španija ponovo udara po Izraelu: Vladajuće partije dogovorile embargo na oružje zbog zločina u Gazi

Piše: B. H.
Španski parlament (Foto: EPA-EFE)
Španski parlament (Foto: EPA-EFE)
Španski parlament usvojio je u utorak navečer neobavezujuću rezoluciju kojom se poziva vlada premijera Pedra Sáncheza da uvede embargo na izvoz oružja i vojne opreme Izraelu, kao odgovor na nastavak izraelskih vojnih operacija u Pojasu Gaze.

Rezoluciju je predložio ljevičarski savez Sumar, koji je dio vladajuće koalicije, zajedno s opozicionim strankama Podemos i Republikanskom ljevicom Katalonije (ERC), a usvojena je tijesnom većinom glasova – 176 za i 171 protiv, izvijestio je El País. Protiv su glasali poslanici konzervativne Narodne stranke (PP) i krajnje desne stranke Vox, dok su sve ostale parlamentarne grupe podržale prijedlog.

Prijedlog zakona poziva na zabranu izvoza bilo kakvog materijala koji bi mogao ojačati izraelsku vojnu mašineriju, uključujući kacige, pancire, pa čak i gorivo koje bi moglo imati vojnu upotrebu. Također se preporučuje reforma zakonodavstva o vanjskoj trgovini kako bi se automatski zabranili vojni sporazumi sa svim državama koje se pred međunarodnim sudovima suočavaju s optužbama za genocid ili zločine protiv čovječnosti – s jasnim referencama na Izrael i njegovu ofanzivu u Gazi.

"Ne možemo sarađivati s državom koja počinjava genocid ili ratne zločine", kazala je Verónica Martínez iz stranke Sumar, dodavši da se izraelska vojna industrija ne smije podržavati u trenutnim okolnostima u Gazi.

Liderka stranke Podemos Ione Belarra otišla je korak dalje, pozivajući špansku vladu da već ove sedmice sazove hitnu sjednicu kabineta i donese uredbu kojom bi se formalno zabranila prodaja oružja Izraelu.

"Palestinci više ne mogu čekati. Netanyahu ubija, bombarduje, izgladnjuje i uskraćuje im medicinsku pomoć. Ono što se dešava u Gazi je najveće etničko čišćenje 21. stoljeća", rekla je Belarra, nazvavši izraelskog premijera "Hitlerom našeg vremena".

S druge strane, ministrica odbrane Margarita Robles, koja je u Briselu prisustvovala sastanku Savjeta za vanjske poslove EU, izjavila je da Španija od 7. oktobra 2023. nije kupovala oružje iz Izraela, već isključivo zaštitnu opremu za španske sigurnosne snage.

"Od 7. oktobra nije kupljeno nijedno oružje iz Izraela. Kupovali smo samo kacige i pancire za naše snage", rekla je Robles.

Međutim, organizacije civilnog društva okupljene ispred zgrade parlamenta iznijele su drugačije informacije. Tvrde da Španija i dalje ima devet aktivnih ugovora s izraelskim kompanijama za proizvodnju oružja, te da pod tim ugovorima i dalje uplaćuje milione eura.

Prema navodima španskih medija, zakonodavna inicijativa ljevičarskih stranaka mijenja zakon iz 2007. godine koji reguliše trgovinu vojnim materijalom. Novim prijedlogom uvodi se automatska zabrana prodaje i kupovine oružja u vezi s državama koje se pred međunarodnim sudovima suočavaju s optužbama za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti – uz napomenu da je riječ o sudovima koje Španija priznaje.

Uprkos početnim nejasnoćama, na kraju su prijedlog podržale sve stranke koje čine parlamentarnu većinu vlade Pedra Sáncheza, uključujući i katalonsku stranku Junts.

Ukoliko zakon bude usvojen u narednim čitanjima, embargo će ostati na snazi sve dok traje sudski proces pred međunarodnim instancama, i moći će biti ukinut samo ako se dokaže da optužena država nije počinila zločine. Prijedlog također predviđa oduzimanje oružja i vojne opreme koja bi iz trećih zemalja bila pokušana prebaciti u države pod embargom.

Međutim, izvještaji radija Cadena SER pokazuju da izjava ministrice Robles nije sasvim precizna. Naime, Španija je prošle godine potpisala ugovor vrijedan 207 miliona eura s izraelskom firmom Rafael Advanced Defense Systems, koja bi trebala španskim borbenim avionima isporučiti napredne elektronske tehnologije. Osim toga, određene španske firme iz odbrambene industrije i dalje kupuju ključne komponente iz Izraela, što bi također bilo obuhvaćeno embargom ako zakon bude definitivno usvojen.

U svakom slučaju, glasanje u španskom parlamentu još je jedan signal rastućeg pritiska na evropske vlade da zauzmu odlučniji stav prema Izraelu, posebno u kontekstu sve težih optužbi za kršenje međunarodnog prava i humanitarnih normi u Gazi.