Nuklearno naoružanje
2

Evropa traži odgovor na Trumpov iranski ultimatum

Klix.ba
Krajnji rok koji je postavio američki predsjednik Donald Trump za povlačenje iz sporazuma o nuklearnom naoružanju sa Iranom se približava, a to međuvrijeme evropski zvaničnici, kako prenosi svjetska štampa, koriste da uvjere američkog predsjednika da odustane od te ideje.

Listovi, također, Trumpovo upozorenje tumače kroz najavu skorašnjeg sastanka američkog predsejdnika i sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una.

Američki predsjednik označio je sredinu maja kao krajnji rok za Teheran da se složi i da u potpunosti odbaci nuklearni program, piše londonski The Times.

"Trump je sada dao rok svojim saveznicima do 12. maja da izmijene sporazum, dodajući ograničenja za iranske programe oružja. Ako ne dođe do promjena, prijetio je da će ponovo uvesti sankcije," objašnjava list.

Međutim, Iran upozorava da je spreman da "odlučno sprovede" svoj program razvoja nuklearnog naoružanja ukoliko predsjednik Trump povuče SAD iz sporazuma iz 2015. godine.

"Čini se da je izjava proračunata kako bi se zakomplikovala Trumpova priprema za razgovore u narednim sedmicama sa Kim Jong Unom o nuklearnom oružju u severnoj Koreji," piše londosnki dnevnik​.

Mohamed Javad Zarif, iranski ministar vanjskih poslova, je rekao da prijetnje Donalda Trumpa da će obnoviti ekonomske sankcije koje su ukinute 2015. godine šalju "vrlo opasnu poruku" da se američkoj strani ne može vjerovati da će održati riječ te da će odvratiti Kima od razoružanja.

"Nikada ne bi trebalo da postignete sporazum sa Sjedinjenim Državama, jer je na kraju dana princip rada Sjedinjenih Država 'Šta je moje, moje je, ono što je tvoje je svačije," rekao je on.

List navodi i da se Tramp okružio borbenim savjetnicima koji su osudili iranski sporazum i otvoreno razmišljaju o promjeni režima u Teheranu. Istovremeno, on je otvorio vrata nuklearnoj diplomatiji sa Kimovim režimom, ali i odbacio kritike da je nagradio Kima sastankom licem u lice, koji je planiran za naredni mjesec ili početak juna, bez dobijanja značajnih ustupaka.

The Times podsjeća da je iranski sporazum postignut tokom predsjedavanja Baracka Obame poslije više od jedne decenije pregovora.

Ističe se i tvrdnja ministra Zarifa da će vjerovatni odgovor na povlačenje SAD-a iz ugovora biti ponovno pokretanje proizvodnje obogaćenog uranijuma, što je značajan korak u proizvodnji oružja.

O Iranu i na sastanku G7

Nuklearnim programom Irana bavile su se i diplomate iz sedam vodećih demokratskih zemalja na svijetu koje su tokom vikenda razgovarali u Kanadi.

Kako prenosi Washington Post, raspored sastanaka bio je gust, što je dovelo do odlaganja razgovora vršioca dužnosti državnog sekretara Johna Sullivana sa kolegama iz Francuske, Britanije i Njemačke o naporima Evrope na izradi dodatnog sporazuma o nuklearnom sporazumu o Iranu iz 2015. godine.

"Sa rokom od tri nedelje, nejasno je da li se može postići zadovoljavajući napredak," ocjenjuje Post i prenosi tvrdnje zvaničnika State departmenta: "Još je rano da se kaže da li je to moguće".

Prije nego što su Salivan i britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson održali sastanak iza zatvorenih vrata, Johnson je usput rekao: "Jedna od stvari zbog koje smo zabrinuti je JCPOA (iranski nuklerani sporazum) i kuda to ide."

Makron i Merkel će pozvati Trumpa da podrži sporazum

Nešto malo više detalja o odgovoru Evrope donosi Financial Times, koji objavljuje da evropski lideri razmišljaju o dodatnim sankcijama Iranu zbog njegovog programa balističkih raketa i regionalnog miješanja.

Razmatra se i obimnija kontrola Iranskih nuklearnih lokacija, jer se na taj način pokušava Ameriku odvratiti od napuštanja nuklearnog sporazuma između svjetskih sila i Teherana.

List prenosi i riječi portparola Merkelove, Steffena Seiberta, koji je izjavio prošle sedmice da je Njemačka "zabrinuta zbog iranskog programa razvoja balističkih raketa i regionalnih aktivnosti Irana, jer su oni upereni protiv evropskih sigurnosnih interesa".

"Očekuje se da će Emmanuel Macron, francuski predsjednik, i Angela Merkel, njemačka kancelarka, odvojeno pozvati predsjednika Trumpa da se pridržava sporazuma iz kojeg je prijetio da će se povući 12. maja," piše Financial Times.

Evropske diplomate kažu da su usredsređene na još jedno ubjeđivanje Trumpa, umjesto da rade na izradi plana za vanredne situacije kojim bi ponovo bile nametnute sankcije SAD-a Iranu, koje su ukinute u zamjenu za ograničavanje nuklearnih aktivnosti.

"Ne postoji plan B," rekao je jedan evropski zvaničnik, ukazujući na poteškoće u zaštiti od američkih sankcija svih evropskih kompanija koje posluju u Iranu. "Bez SAD više nema dogovora."

SAD i dalje traže strožije mjere za program razvoja balističkih raketa u Iranu i ulogu u regionu, kao i produženje takozvanih klauzula o ograničenim nuklearnim aktivnostima Teherana koje bi trebalo da se smanje od 2025. godine.

"Ovde se nadamo stvarnom doprinosu, i vidjet ćemo da li ćemo preći preko crvene linije," rekao je američki zvaničnik.​