EU razmatra sankcije usmjerene na Sjeverni tok i ruski bankarski sektor kao vid pritiska na Putina

"Želimo mir i moramo da izvršimo pritisak da se taj mir ostvari", izjavila je von der Leyen na samitu Evropske političke zajednice u Tirani.
Von der Leyen je rekla da EU razmatra sankcije koje ciljaju gasovode za prirodni gas Sjeverni tok koji povezuju Rusiju s Evropom, ruski bankarski sektor i takozvanu flotu zastarjelih plovila s nejasnim vlasništvom i nepoznatim osiguranjem koje Moskva koristi da zaobiđe naftne sankcije.
Šefica EU također je izjavila da će Komisija nastojati da snizi gornju granicu cijene nafte, ograničenje prodajne cijene ruske sirove nafte o kojoj se odlučuje na sastanku zemalja G7.
Sankcionisanje energetskog i bankarskog sektor Rusije imalo bi "stvarni uticaj" na Kremlj, ali bi to bilo teško izvedivo zbog stavova mađarske opozicije, rekao je za Politico diplomata EU koji je zbog ozbiljnosti situacije želio ostati anoniman.
Na pitanje da li su Sjedinjene Američke Države uključene u novi niz sankcija, von der Leyen je rekla da je "u bliskom kontaktu sa senatorom Lindseyem Grahamom", američkim republikancem koji je glasni kritičar ruskog predsjednika Vladimira Putina. Graham je predložio paket carina od 500 posto Rusiji.
"Veoma smo usklađeni na poljima sankcija", rekla je von der Leyen.
Iako je Graham saveznik Donalda Trumpa, američki predsjednik nije javno pokazao da je spreman uvesti sankcije Rusiji. Trump je novinarima u četvrtak rekao da neće biti napretka ka miru u Ukrajini dok se ne sastane s Putinom, jer su se pregovori Moskve i Kijeva u Turskoj pretvorili u "haos".
Dolaskom u Tiranu, generalni sekretar NATO-a Mark Rutte ocijenio je Putinovu odluku da prekine razgovore kao "grešku", dok je Kaja Kallas rekla da se ruski lider "igra".
"Jasno vidimo da Rusija ne želi mir, a svi ostali žele", rekla je Kallas nakon dolaska na samit.