Višegradska grupa
0

U sjedište EU upućen novi non paper: Glas Zapadnog Balkana mora se čuti

S. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Četiri države Višegradske grupe Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka te Austrija uputile su novi non-paper rukovodstvu Evropske unije, a koji se tiče Zapadnog Balkana, saznajemo iz dobro obaviještenih diplomatskih izvora.

No, ovaj dokument se ne bavi pitanjem granica u regiji, već traži od Evropske unije vrlo važnu podršku za cijeli region. Naime, ministri vanjskih poslova pet država članica EU traže da se države i građani Zapadnog Balkana uključe u zvanične razgovore o budućnosti Evropske unije.

Oni, kako saznajemo, smatraju da države ove regije trebaju imati pravo i mogućnost da kažu svoje stavove u pogledu budućnosti Evropske unije s obzirom na to da imaju vrlo jasnu perspektivu članstva u uniji. Vrlo precizno je navedeno da Zapadni Balkan treba biti dio inicijative Konferencija o budućnosti EU, koja je pokrenuta unutar ovog bloka.

Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministrica vanjskih poslova BiH dr. Bisera Turković potvrdila je ovu informaciju, kazavši kako je upoznata o ovom dokumentu koji smatra izuzetno značajnom inicijativom koju treba pozdraviti.

"Da, zvanično smo upoznati i raduje me ovakav pristup. Bosna i Hercegovina, kao i ostale države regije, ima jasnu perspektivu članstva. Mi smo suštinski dio Evrope oduvijek, sada smo samo u procesu dostizanja naprednih evropskih standarda u funkcioniranju i jačanju države. Želja ovih pet država da u razgovore o budućnosti EU uključe i države koje će u dogledno vrijeme postati člance je važan signal da nećemo biti ostavljeni da predugo čekamo napredak ka članstvu. Istovremeno, to je dobro i za EU, koja bez stabilnog i evropskog Zapadnog Balkana nije kompletna", istakla je ministrica Turković.

Prema njenim riječima, BiH pozdravlja ovu inicijativu i smatra je dobrodošlim pravcem jačanja veza i saradnje EU i država regije na bazi međusobnog poštovanja i zajedničke budućnosti.

Kako saznajemo, inicijativa će biti upućena rukovodstvu Evropske unije, uključujući i Evropsku komisiju i komesara za proširenje Olivera Varheljija.