Izjednačiti naknade
88

Skup u Sarajevu: Prava porodilja i porodice s djecom nisu trošak već investicija

FENA
Predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti raznih nivoa i nevladinog sektora dogovorili su danas u Sarajevu određene zaključke koji bi trebalo da poprave postojeće stanje i doprinesu izjednačavanju prava porodilja po osnovu visine naknada na području FBiH. Na istom tragu je donošenje i novog zakonskog rješenja koji priprema resorno federalno ministarstvo.

Na skupu je, između ostalog, istaknuta potreba za jedinstvenim zakonskim rješenjima koja će osigurati adekvatne pravne mehanizme zaštite i podrške ženama na području FBiH i usvajanjem novog zakona o podršci porodici s djecom na federalnom nivou koji bi na načelima socijalne pravičnosti trebalo da uredi oblast ostvarivanja osnovnih prava iz te oblasti (dječiji dodatak i novčana pomoć nezaposlenim porodiljama).

Federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača kazao je novinarima da je materijalna sigurnost porodica i socijalna pravičnost važna kako za budućnost građana tako i države, te da je suština osigurati minimum tih prava koja mogu ostvariti sve porodilje.

"Nije svaki kanton jednako ekonomski jak, ne limitiramo one koji su jači da daju i veća prava. Suština je osigurati minimum prava koja mogu svi ostvariti", naglasio je.

Po njegovim riječima, početkom septembra trebalo bi Vlada FBiH da razmatra radnu verziju teksta zakona nakon čega će biti upućen u parlamentarnu proceduru i omogućena javna rasprava.

"Radi se o reformskom sveobuhvatnom zakonu za koji je zaista potrebna podrška svih segmenata. Očekujem najjaču moguću podršku", istaknuo je. Pojašnjava da je cilj uspostaviti jedinstvena pravila i kriterije.

Potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović istaknula je pozitivnu atmosferu i raspoloženje federalnih i kantonalnih nosilaca vlasti na skupu te izrazila nadu da će zaključci i biti realizirani u dogledno vrijeme.

"Godinama pričama o toj temi, ali ima i pomaka. Ono što nije dobro je neravnopravnost po osnovu visine tih naknada i ostvarivanja prava za žene koje su u javnom i privatnom sektoru. Povlaštene su žene u javnom sektoru koje imaju punu plaću, a plaća žena u privatnom sektoru je različita (ovisno o kantonima)", kazala je.

Predsjedavajuća Doma naroda Federalnog parlamenta Lidija Bradara istaknula je da su se sudionici skupa suglasili da je investiranje u djecu zapravo investiranje u budućnost što će biti poruka i tog novog zakona.

"Drago mi je što smo, na ovom skupu, razgovarali o porodici kao temelju društva te priču o pravima porodilja, djece i porodice iz nevladinog sektora vratili u institucije u kojima se odlučuje i donose zakoni. Pritom smo još jednom konstatovali da nepravedna raspodjela prihoda utječe i na ove oblasti. Najvažnijom porukom skupa smatram to da smo se saglasili da prava porodilja i porodice s djecom treba tretirati kao investiciju, a ne trošak", istaknula je.

Skup nazvan "Modaliteti rješavanja socijalnog statusa rodilja i isplate dječijeg doplatka u FBiH" organizirala je potpredsjednica FBiH, a suorganizovali čelnici Federalnog parlamenta i resorno federalno ministarstvo.