BiH
3

Sjećanje na stradanje 12 beba u Banjoj Luci

SRNA
Foto: SRNA
Foto: SRNA
Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje "Život" u centru Banje Luke, danas su obilježene 22 godine od smrti 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, majka jedne od tragično preminulih beba i sekretar Udruženja "12 beba", rekla je da se danas godišnjica smrti 12 beba obilježava skromno, kako i treba, s obzirom na situaciju u RS izazvanu poplavama.

Ona je poručila da se nikada ne smije zaboraviti ovaj zločin. "Nada nas majki je da će, ipak, nekad neko za ovo da odgovara i da se nikad više nigdje ne ponovi ovako nešto", dodala je Tubićeva.

Ona je napomenula da se majke 12 beba solidarišu sa nastradalima u poplavama, svaka na svoj način, te dodala da je jedna od majki, koja živi u Dervišima pored Banje Luke, takođe pogođena poplavom. "Mi se organizujemo da joj pomognemo koliko možemo", kaže Tubićeva.

Savjetnik predsjednika Republike Srpske Duško Ćetković rekao je da Kabinet i predsjednik Republike neće nikada zaboraviti ovakvo stradanje srpskog naroda.

On je podsjetio da i nakon 22 godine za ovaj zločin niko nije odgovarao. "To je činjenica, nažalost, koja je evidentna i zbog koje ćemo svi morati istrajati u tome da se dokaže zločin i da se izborimo da zločinci odgovaraju", rekao je Ćetković.

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović rekao je da se prije 22 godine desio stravičan zločin umiranjem 12 beba zbog posljedica nedostatka kiseonika, koji nije transportovan zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika.

On je naveo da se ove godine, zbog tragičnih dešavanja u RS, ovaj dan obilježava simbolično, samo u prisustvu majki i organizatora, dok će naredne godine to biti učinjeno kako to ovaj tragičan događaj i zaslužuje.

Vijenac i cvijeće na spomenik 12 banjalučkih beba danas su, osim majki tragično stradale djece, položili savjetnik predsjednika Republike Srpske Duško Ćetković, te predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske i Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Na Odjeljenju za intenzivnu njegu banjalučkog porodilišta od 22. maja do 19. juna 1992. godine, zbog nedostatka kiseonika, umrlo je dvanaestoro novorođenčadi - šestorica dječaka i šest djevojčica, uglavnom prerano rođenih. Bebe su u inkubatore u Banju Luku prebačene iz Prijedora, Prnjavora, Ključa i Dervente.

Kiseonik nije mogao da bude dostavljen iz Beograda zato što je Vijeće sigurnosti UN-a zabranilo letove aviona iznad teritorije tadašnje BiH.