Akcija "Dar 1"
86

Sarajevski policajci osumnjičeni za korupciju žele da se brane sa slobode, na ročištu iznosili probleme

I. Č.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Ročište za produženje pritvora policajcima Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo koji su osumnjičeni za primanje dara i drugih oblika koristi održano je danas u Sarajevu.

Tužiteljice Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, Jasmina Čaušević i Blaženka Grujić, odmah su na početku suđenja zatražile produženje mjera pritvora za svih 17 osumnjičenih. Općinski sud u Sarajevu će konačnu odluku donijeti 11. septembra.

Advokat Mirsad Crnovršanin, koji zastupa Aleksandra Đuricu i Mirana Golijanina, negodovao je zbog zahtjeva Tužilaštva, nastojeći da dovede u pitanje zakonitost prikupljenih dokaza. Naveo je da odbrana nije imala uvid u sve materijalne dokaze.

Mirsad Crnovršanin je kazao da svi osumnjičeni ne mogu biti isto tretirani i da je svaki slučaj poseban, zatraživši potom da njegovim branjenicima, Aleksandru Đurici i Miranu Golijaninu, budu određene mjere zabrane.

"Prvom naredbom za određivanje posebnih istražnih radnji bilo je obuhvaćeno 15 imena i prezimena. Molim sud da izvrši uvid i vidi za koja lica je izdata naredba", kazao je advokat Crnovršanin.

Naveo je da se naredba o posebnim istražnim radnjama određuje isključivo prema osobama i da uređaji za prisluškivanje ne mogu biti postavljeni u vozilo ne znajući na koga se istraga odnosi.

"Prisluškivanje je narušavalo privatnost osumnjičenih", kazao je advokat Crnovršanin, poentiravši da se moraju navesti koji su osnovi sumnje da se izdaju naredbe za posebne istražne radnje.

Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba

Odbrana je također navela kako vjeruje da su svjedoci iskaz dali pod prijetnjom. Advokati su posebno isticali suspenzije u Upravi policije MUP-a KS, u čijim rješenjima je stajalo da žalba ne odlaže odluku.

U fokusu ročišta bio je socijalni karakter cijele priče, budući da su neki od osumnjičenih naveli da su lošeg imovinskog stanja, da su bolesni ili imaju u porodici nekog za koga moraju brinuti, da ih drugi pritvorenici loše tretiraju...

Alen Kozić, jedan od osumnjičenih, izjavio je da mu je sve teško palo, da je fizički napadnut u Kazneno-popravnom zavodu u Sarajevu, da ga je strah, da je bivši logoraš i da mu je ugroženo zdravlje.

"Ne želim utjecati na svjedoka", poentirao je Kozić.

Međutim, zakon je (u ovom slučaju) neumoljiv. Kantonalno tužilaštvo KS predlaže pritvor zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli utjecati na svjedoke, prikriti dokaze, te zbog opasnosti od ponavljanja krivičnog djela.

"Tužilaštvo KS tereti osumnjičene za više od stotinu koruptivnih krivično-pravnih radnji", kazala je Azra Bavčić iz Kantonalnog tužilaštva KS za Klix.ba.

Osumnjičeni su Aleksandar Đurica, Alen Kozić, Elvir Sipović, Amel Bulbul, Alen Delić, Hajrudin Ćalija, Miran Golijanin, Gojko Pećenica, Emrah Hasanspahić, Alem Ibišević, Radenko Palangetić, Damir Bihorac, Midhat Muslić, Mensur Skenderagić, Nizamir Đulović i Nermin Kolar.

Policajci su uhapšeni 12. augusta u akciji koju su proveli kantonalna policija, OSA, Tužilaštvo KS i PU Istočno Sarajevo. Akcija je uslijedila nakon višemjesečne istrage i prikupljanja dokaza, a sve s ciljem odlučne borbe protiv kriminala i korupcije u vlastitim redovima.

Osumnjičeni policajci se terete za krivična djela u vezi s korupcijom, odnosno primanjem raznih oblika koristi i dara za činjenje protuusluga i sticanje protupravne imovinske koristi te zloupotrebu položaja.