Nakon burnih reakcija
3

Oglasili se iz Grada Mostara o uklanjanju 57 ruševina među kojima su i nacionalni spomenici

G. Š.
Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba
Nakon što je najavljeno uklanjanje 57 ruševnih objekta u Mostaru među kojima su simboli grada i nacionalni spomenici, te bure reakcija na takvu odluku, iz Grada Mostara su poslali dodatno pojašnjenje o pokrenutom procesu, navodeći kako je ilj "osloboditi grad o ruševina".
"Grad neće rušiti niti je namjera da to učini za građevine pod zaštitom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine i kulturne baštine Mostara. Tako da građevine poput kuće Mujage Komadine, Sahat kule, mostarske spomeničke baštine i onih koji su u procesu obnove poput Doma Armije, Name i Djevojačke škole i njihov status je poznat te će imati drugačiji pristup rješavanju stanja", naveli su iz Grada Mostara.

Ističu da je proces preduvjeta za uklanjanje ruševina aktivnije započet nakon što je Gradsko vijeće usvojilo Odluku o uklanjanju ruševina u Mostaru koja je donesena 23. februara 2023.godine i zaduženja koja su proizašla iz iste, među kojima su ta da Odjel za urbanizam i građenje, te Odjel za privredu, komunalne i inspekcijske poslove utvrde tačan popis građevina koje vrše ugrozu sigurnosti i imovine građana i narušavaju estetski izgled Mostara.

"Nakon toga je organiziran sastanak sa predstavnicima gradskih službi koje imaju nadležnosti u rješavanju među kojima su vrsni stručnjaci u ovim oblastima i dugogodišnji poznavaoci prilika koje vladaju u Mostaru u vezi sa ovom temom. Time su i započete konkretne aktivnosti i objavljen je Javni poziv u kojem grad poziva sve vlasnike da zajedničkim djelovanjem učinimo dobro za Mostar i uklonimo građevine koje gotovo 30 godina čine sigurnosni problem i narušavaju ugled grada", navode iz Grada Mostara.

Ističu da je popis ruševnih građevina i utvrđivanje vlasništva prvi korak koji se morao provesti i objaviti kako bi svi uključeni u proces znali koje građevine su činjenično sa stanovišta struke u statusu devastiranosti i čine opasnost po građane i narušavaju izgled grada, kako bi se odazvali Javnom pozivu i zatražili odobrenja za uklanjanje koja će biti provedena u skladu sa dostavljenim elaboratima.

"Za javne objekte Grada Mostara sa popisa kreće se u izradu stručnih elaborata o nosivosti, te mogućnosti obnove ili uklanjanja. Na tim građevinama struka će reći je li moguća obnova i u kojem pravcu ići. Zbog toga sastavni dio procesa konačnog uklanjanja ili obnove jeste izrada elaborata o nosivosti građevina koji će za svaku građevinu pojedinačno raditi nezavisni projektantski biroi i akademska zajednica, odnosno strukovni fakulteti koji po zakonu imaju ovlaštenja izrade elaborata", pojasnili su iz Grada Mostara.

Cilj poziva i cjelokupnih aktivnosti, kako navode jeste, da zajedničkim naporima i djelovanjem sa vlasnicima učine Mostar sigurnijim i ljepšim okruženjem.

"Zbog toga još jedanput pozivamo sve vlasnike građevina, više nivoe vlasti, javnost Mostara, akademsku zajednicu i građane da budemo partneri u rješavanju ovog problema koji nam svima decenijama smeta i čini probleme za Mostar. Oslobađanje Mostara od ruševina se može učiniti samo zajedničkom suradnjom i podrškom aktualnoj mostarskoj vlasti i Gradskoj upravi koja je našla načina i želje da ovaj problem konačno bude iza nas i da još jednim primjerom zakoračimo u budućnost uspješnijeg Mostara", poručili su iz Grada Mostara.