BiH
0

Održana takmičenja u poduzetništvu za srednjoškolce i inovacijama za nastavnike

Sarajevo-x.com
Lejla Zukić-Krivdić
Danas je u zajedničkim prostorijama Dobrinjske i Pete gimnazije u Sarajevu održano Enterprise Award Competition, finalno takmičenje u preduzetništvu za srednjoškolce i Innovative Education Forum, takmičenje u inovacijama za nastavnike u organizaciji British Councila i Microsofta u Bosni i Hercegovini.

Finalno takmičenje u preduzetništvu za srednjoškolce je bila idealna prilika za mlade da na kreativan i inovativan način ojačaju svoj preduzetnički duh, te usvoje poslovne vještine potrebne u 21. vijeku, koje su ključ za postizanje ekonomskog uspjeha u Bosni i Hercegovini. Ukupno 6 škola, pobjednika iz ukupno 6 regionalnih takmičenja, koja su obuhvatila više od 300 srednjoškolaca i 60 nastavnika iz 26 gradova Bosne i Hercegovine, je danas demonstriralo spremnost da odgovori na postavljene poslovne izazove globalnog tržišta rada. Takmičenje je organizovano uz podršku obrazovnih institucije u Bosni i Hercegovini, Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje u BiH i vodećih kompanija.

Pobjednički tim finalnog takmičenja srednjoškolaca u preduzetništvu sačinjavali su slijedeći učenici: Čakarić Faris iz Sarajeva, Lačić Alen iz Banovića, Haskić Mirzeta iz Brčkog, Rajković Marko iz Nevesinja, Rodić Dajana iz Banja Luke i Kovačević Tajma iz Mostara.

U svom obraćanju neposredno prije proglašenja pobjednika, direktor British Council-a u BiH, Michael Moore, je izjavio: "Svojim radom na projektima u oblasti obrazovanja British Council u Bosni i Hercegovini aktivno doprinosi jačanju potencijala mladih Bosanaca i Hercegovaca, stvarajući nove mogućnosti za njihov kreativni i profesionalni razvoj. Skills for Employability takmičenje u poduzetništvu“ demonstrira snagu vještina kao što su timski rad, poduzetništvo i lobiranje, primjenjujući ih u kontekstu engleskog jezika i informacionih tehnologija. “, a direktorica Microsoft BiH, Lejla Zukić-Krivdić je dodala: "Mi u Microsoftu vjerujemo da kvalitetno obrazovanje treba biti dostupno svim ljudima jer je od vitalnog značaja za ekonomski uspjeh u 21. vijeku. Investiranje u obrazovanje je jedan od prioriteta Microsofta, jer na taj način ubrzavamo razvoj društva znanja. Jako smo sretni što smo prije nešto više od dvije godine, pokretanjem globalne inicijative Partners in Learning uspjeli uključiti Bosnu i Hercegovinu u ove procese, te kroz ovaj i druge projekte namjenjene nastavnicima i njihovim učenicima, potaknuti korištenje savremenih tehnologija u obrazovanju .“

U sklopu istog događaja održano je i finale Foruma inovativnih edukatora, namijenjenog nastavnicima koji su se istakli kroz inovativne primjere upotrebe informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT) u nastavi u sklopu Microsoft BiH globalne inicijative "Partners in Learning“, a najinovatnijim nastavnikom je proglašen Jasmin Jusić, Srednja ekonomska škola Sarajevo, koji će sa projektom "preduzeće za vježbu“ predstavljati Bosnu i Hercegovinu na evropskom takmičenju inovativnih nastavnika u Moskvi koje se u, organizaciji Microsofta, održava 21.-24. marta 2011. godine u Moskvi. Drugo mjesto pripalo je Sabini Skenderović iz OŠ Brčanska Malta, Tuzla dok treće mjesto dijele Željko Grbić Gimnazija Banja Luka i Lejla Džambazov srednja muzička škola Sarajevo. Posebna nagrada takmičenja dodjeljena je Edisi Muslić iz OŠ Aleksa Šantić iz Sarajeva. Pored ovoga tri najbolja nastavnička projekta su nagrađena i od kompanije Logosoft.

Finale oba takmičenja, te prezentacije pobjedničkih radova učenika i nastavnika je održano pod voditeljskom palicom poznatog muzičkog izvođača Elvira Lakovića-Lake i njegove sestre Mirele, koji su se pobrinuli da dan bude ne samo informativan nego i zabavan.

Kako su teme oba takmičenja bila veoma interesantne i značajne za razvoj mladih ljudi, a tematika veoma aktuelna u 21. vijeku, ovaj događaj je održan uz prisustvo predstavnika međunarodne i diplomatske zajednice u BiH, predstavnika ambasada Velike Britanije i Francuske, direktora Save the Children Norway, te predstavnika UNICEF-a i OSCE-a.