Ključni za društvo
36

Nelson i Field: Stvoriti okruženje za medije bez straha i pritisaka

I. S.
Eric Nelson i Matt Field su čestitali Svjetski dan slobode medija. Iskoristili su priliku podsjetiti na saradnju između Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Bosne i Hercegovine o pitanju profesionalnog medijskog izvještavanja.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Eric Nelson je izjavio da danas izražavamo poštovanje prema medijskim profesionalcima zbog rizika kojima se izlažu da bi nas informisali. Novinari su istinski javni službenici, a njihova potraga za istinom direktno doprinosi javnom dobru. Svjetski dan slobode medija nas poziva da obratimo pažnju na odgovornost vlasti da daju podršku slobodi medija i stvore okruženje u kojem mogu funkcionisati bez pritiska, zastrašivanja i straha. Upoznat je s problemima koje novinari u BiH imaju.

"Tokom pandemije za medijske profesionalce posao je postao još teži. Porodicama i prijateljima onih među njima koji su izgubili živote tokom pandemije izražavam iskreno saučešće. Uloga medijskih profesionalaca još je važnija u vremenu kada se cijeli svijet suočava sa izazovima bez presedana. Svi zajedno jedva čekamo dan kada će se situacija stabilizovati i kada ćemo se vratiti normalnom životu. Moj tim i ja potpuno smo svjesni poteškoća s kojima se suočavaju mnogi novinari u BiH dok izvještavaju o raznim problemima i rade da bi vlasti pozvali na odgovornost, a građane informisali i pažljivo pratimo situaciju", rekao je on.

Citiranjem Alberta Camusa je podsjetio na važnost medija.

"Ambasada SAD nastavlja podržavati slobodu medija i pružati pomoć razvoju profesionalnih i neovisnih medija u BiH. Kako je rekao Albert Camus: "Slobodni mediji, naravno, mogu biti dobri ili loši, ali je sigurno da će, bez slobode, uvijek biti samo loši.". Na ovaj Svjetski dan slobode medija, želim svim profesionalcima u BiH da i dalje budu snažni i hrabri dok igraju jednu od najvažnijih uloga u demokratskom društvu", kazao je Nelson.

Ambasador Matt Field je povodom Svjetskog dana slobode medija objavio post u kom se osvrnuo na doprinos Velike Britanije unapređenju slobode medija u BiH i svijetu.

Naveo je da se brojnih sloboda koje čine demokratsko i fer društvo, sloboda medija najčešće previdi. Svjetski dan slobode medija je prilika da se podsjetimo na ključni posao koji rade nezavisni novinari, u Bosni i Hercegovini i diljem svijeta i da im pokažemo koliko ih cijenimo.

"Slobodni mediji su ključni stub slobodnog društva. Mogu zaštititi građane i ukazati na zloupotrebu moći. Zemlje sa najslobodnijim medijima, gdje transparentnost kao reflektor osvijetli sve pogešne radnje, imaju najmanju stopu korupcije. Kada novinari i medijske organizacije mogu slobodno raditi svoj posao, društva su prosperitetnija i otpornija. Slobodna razmjena mišljenja i informacije koje prositiču iz toga omogućuju javnosti da identificira i traži prilike, te prepozna probleme koje treba rješavati. Ovo često nije lako. Svi trebamo odati priznanje ulozi koju su novinari i radnici u medijima imali u BiH tokom pandemije COVID-19. Mnogi su izvještavali sa prvih linija zdravstvene krize i rizikovali sopstvene živote. Kao i u mnogim drugim sektorima privrede, svjedočili smo povećanom finansijskom pritisku na medijske kuće", napisao je on.

Podsjetio je i na napade koje novinari u Bosni i Hercegovini doživljavaju. Novinarke su naročito na udaru te se prilikom vrijeđanja najčešće spominju njihovi privatni životi.

"Ali, za Ujedinjeno Kraljevsto je jednako zabrinjavajuće bilo vidjeti povećanje pritisaka i initimidacije novinara, diljem svijeta. Načini i tehnike su sve poznatiji, i primjetni i u BiH: cyber napadi na medije, pritvaranje novinara, verbalni napadi na random zadatku, prijetnje i pritisak na one koji istražuju slučajeve korupcije i lični napadi na osnovu spola, etničke pripadnosti ili drugih ličnih odlika. Novinarke napadaju na poseban način, slično načinu na koji se političarke i druge žene u javnom životu izdvajaju, uz dodatno zlostavljanje, prijetnje ili referiranje na njihove privatne živote. Kao i u drugim poljima, ovo je namjeran i konzistentan pokušaj da se omalovaže njihovi stavovi i umanji njihova volja da preuzmu vodeću ulogu", pojasnio je on.

Ambasador je svjestan da usmena podrška ne znači ništa bez praktične.

"Sloboda medija je prioritet za Ujedinjeno Kraljevstvo, i kao i mnoge moje kolege diljem svijeta, pokušavam se boriti protiv tog zlostavljanja i stati uz žrtve, nastaviti zagovarati ulogu nezavisnih medija. U tome mi se često pridruže i drugi koji dijele te vrijednosti sa nama, uključujući OSCE, Kanadu, Sjedinjene Američke Države, Švedsku i Evropsku uniju. Svi mi kojima je stalo do medijske slobode trebamo dići naš glas. Globalna kampanja slobode medija koja je počela prije tri godine je pokazatelj te naše spremnosti, uz Koaliciju za slobodu medija zemalja koje brane slobodne medije. Ujedinjeno Kraljevstvo je među pet najvećih donatora u ovoj oblasti u svijetu. Važno je pokazati i praktičnu podršku", naveo je on.

Nabrojao je načine na koje Ujedinjeno kraljevstvo pomaže novinarstvu. Također se zahvalio medijskim radnicima na poslu kojeg obavljaju.

"Ovdje u BiH, Ujedinjeno Kraljevstvo podržava program Mediji za sve sa velikim brojem korisnika, koji provodi British Council, kako bi pomogli da nezavisne medijske kuće postanu finansijski održivije i da pronađu nove načine povezivanja sa svojom publikom. Uz to se pruža podrška i mladim novinarima da se izgrade, kao i brojne prilike za obuku. Ulažemo u pismenost medija, a značajni smo donatori u European Endowment for Democracy, koji pruža vitalnu podršku grass roots organizacijama, uključujući i onima u medijskom prostoru. Svjetski dan slobode medija je podsjetnik na ključni posao koji rade nezavisni, profesionalni novinari. Svi smo na dobitku od njihove odlučnosti i hrabrosti. Pomažu nam da imamo glas, da znamo šta se stvarno dešava i da one na vlasti držimo odgovornim. Zauzvrat, dugujemo im našu podršku i zahvalnost", zaključio je Field.