Doživotna robija
30

Nataša Kandić: Kazna za Mladića satjerala nas je u ćošak, nema više mjesta tolerisanju radikalizma

Piše: I. Č.
Nataša Kandić (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Nataša Kandić (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Osnivačica Fonda za humanitarno pravo i regionalna koordinatorica REKOM-a Nataša Kandić kazala je u razgovoru za Klix.ba da prvostepena presuda Haškog tribunala, kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu, ne odgovara težini počinjenih zločina, ali da predstavlja satisfakciju budući da je riječ o maksimumu koji se može dobiti u okviru postojeće međunarodne regulative.

"Doživotnom kaznom zatvora, koja je Mladiću danas izrečena, smo ipak dočekali pravdu, a pritom mislim na žrtve, porodice žrtava, društva i sve one koji se godinama zalažu da na ovom prostoru počnu da se poštuju sudske činjenice, sudske presude, i naposlijetku - da počne suočavanje sa nedjelima počinjenim na temelju sudskih činjenica", kazala je Kandić.

Navela je da doživotna robija ne odgovara težini počinjenih zločina, ali da je to maksimum koji se može dobiti u okviru postojeće međunarodne regulative.

"U tom smislu rekla bih da komandant jedne vojske nije mogao dobiti manju kaznu nego što su je dobila dvojica njegovih oficira, Beara i Popović. Bilo je iščekivano kako će sud da procijeni navode i tačke optužnice u vezi sa genocidom u šest dodatnih općina. Mislim da to što nije utvđeno da je bilo genocidne namjere u vezi sa zločinima u tim opštinama ne treba da bude podloga za kritiku sudija. Upravo ono što je istaknuto u sažetku, opis tih nedjela, kazuje nam koliko više nemamo vremena i koliko ne smijemo da kasnimo da se suočimo sa slikama koje nam daje Haški tribunal", istakla je Kandić.

Dodala je da smo u slučaju Ratka Mladića i drugih osuđenik definitivno dobili sliku o komandantu i oficirima na visokim pozicijama, koji su potpuno uništili oficirsku čast.

"Oni su uništili značaj profesionalnog vojnika, ratne zločine su nazivali ratnim pogibijama u cilju navodne odbrane naroda, uništili su solidarnost koja je postojala prema manjinama, nemoćnima, slabijima", rekla je Kandić.

Navodi da nema pomaka na ovim prostorima dok se ne suočimo sa onima koji su i lično imali veliki doprinos u izvršenju genocida i drugih teških djela, koji pripadaju kategoriji zločina protiv čovječnosti.

"Sa ovom presudom smo satjerani u ćošak, nema više prostora za tolerisanja raznih ekstremističkih grupa koje će da govore o Mladiću kao heroju. Pokazalo se da je riječ o oficiru koji ne zna šta znači državna obaveza državna, da poštuje zakon... Pokazalo se da je riječ o jednom kriminalcu koji se u ovom slučaju borio da otme teritoriju, da uspotavi vlast i da provede u život ciljeve koje su donijeti u maju 1992. godine na Skupštini Republike Srpske. Ali ti ciljevi su u potpunom neskladu sa međunarodnim normama, čak i zakonodavstvom nekadašnje države SFRJ", poručila je Kandić.