BiH
642

Ljekari u FBiH najavili generalni štrajk: Zbog loših uslova rada sve više ih odlazi iz BiH

Piše: A. B.
Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba
(Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
Ljekari iz Federacije Bosne i Hercegovine pripremaju se za generalni štrajk jer Ministarstvo zdravstva FBiH ne želi potpisati kolektivni ugovor sa Savezom strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH. Potvrdio je ovo danas predsjednik Saveza dr. Rifat Rijad Zaid, objasnivši kako zbog loših uslova rada i položaja zdravstvenih radnika sve više ljekara odlazi iz naše zemlje.

S obzirom na stalna odgađanja pregovora o kolektivnom ugovoru između Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH i federalnog ministarstva zdravstva, sindikat najavljuje početak svih oblika sindikalne borbe jer im je jedini cilj početak pregovora koji je do sada nekoliko puta odgađan bez obzira na ispunjene zakonske pretpostavke.

Dr. Zaid navodi da su u toku sve pripreme za generalni štrajk, što će značiti izlazak na ulicu i pokušaj blokade federalnog ministarstva zdravstva.

"Federalno ministarstvo zdravstva ne želi pregovarati s nama i na taj način opstruiraju naš rad i ljekarski poziv dovode u pitanje. Pacijenti moraju biti na prvom mjestu, a ovakvim načinom rada se to ne može postići. Sindikat doktora medicine i stomatologije djeluje u osam kantona Federacije, a još uvijek čekamo organizaciju u Hercegovačko-neretvanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu kako bismo pokrili teritoriju FBiH. Ovim se sistemski uništava ljekarska profesija i na prvom mjestu pacijenti", izjavio je na današnjoj konferenciji za medije dr. Zaid naglašavajući kako ključ problema ima federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić.

Vlada FBiH je u maju ove godine dala saglasnost federalnom ministarstvu zdravstva o otpočinjanju pregovora sa Sindikatom doktora medicine i stomatologije, ali to nikada nije realizirano.

"Uvijek nam kažu fali vam neki papir ili nešto drugo nedostaje. Sve su to bespotrebni izgovori koji će, ukoliko ne sjednemo i razgovaramo, dovesti do kolapsa zdravstvenog sistema u Federaciji. I mi i ministarstvo zdravstva imamo formirane pregovaračke timove, sve je spremno i ne smijemo dozvoliti konstantno ugrožavanje naše profesije", istakao je dr. Rifat Rijad Zaid.

Predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije Bihaća dr. Omer Mahmić također je potvrdio kako danas počinju sve pripreme za generalni štrajk, ali da prije toga mora proći proceduru mirovnog vijeća.

"Stanje u Unsko-sanskom kantonu je jednako loše kao i u drugim kantonima kada je riječ o zdravstvenom sistemu. Prije četiri godine veliki požar je zahvatio Kantonalnu bolnicu u Bihaću i danas se oporavljamo i pokušavamo sanirati štetu", naveo je dr. Mahmić.

Predstavnici Sindikata smatraju da građani Federacije svakodnevno gube najstručniji medicinski kadar upravo zbog masovnog odlaska ljekara u inozemstvo, nezadovoljstva svojim položajem i odnosa države prema njima. Smatraju da je mogućnost kolektivnog pregovaranja u interesu ljekara koji su okosnica svakog zdravstvenog sistema, a u cilju zaštite interesa ljekara i pacijenata.

Predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije Zeničko-dobojskog kantona Haris Husremović smatra da pacijenti trebaju dići svoj glas jer se sve čini zbog njih.

"Nekome je u interesu da iz BiH ode što više ljekara. Uslovi rada i položaj zdravstvenih radnika su ono što nas najviše brine i najviše smeta. Imamo informaciju da se u narednom periodu očekuje odlazak više od 300 ljekara iz BiH. U Kantonalnoj bolnici Zenica imamo jedan aparat za CT, magnetnu rezonancu, ergometriju i ukoliko se pokvari liste čekanja se produžavaju za mjesec ili dva", naveo je dr. Husremović.

Sredinom novembra Sindikat je organizirao polusatni štrajk upozorenja u svim zdravstvenim ustanovama na području FBiH zbog gore navedenih razloga i nezadovoljstva. Tada je istaknuto da već nekoliko mjeseci, nakon što su 12. jula dobili reprezentativnost iz oblasti djelatnosti doktora medicine i stomatologije, pokušavaju pristupiti pregovorima o novom kolektivnom ugovoru, ali da su im brojne formalne i neformalne prepreke stajale na putu.

Štrajk je poruka da su izgubili strpljenje zbog nezainteresiranosti za rješavanje statusa ljekara na nivou FBiH.