IDDEEA
0

BiH tehnički spremna za novi evropski sistem registracije vozila

FENA
Evropska komisija odlučila je da ukloni nepotrebne prepreke za registraciju vozila iz jedne članice u drugoj članici EU.

Prema pisanju portala Euractiv ta procedura, koja bi trebalo da bude jednostavna, pretvorila se u dug administrativni postupak zbog raznolikosti propisa i raznih suprotstavljenih zahtjeva.

Za registriranje vozila u drugoj članici potrebno je u prosjeku pet sedmica, a građane i kompanije košta oko 400 eura, navela je Komisija i upozorila da ta složena procedura otežava slobodan protok robe, usluga i radnika u Uniji. Zbog toga je Komisija predložila nove propise kojima se registracija vozila unutar EU pojednostavljuje.

Prijedlog koji je predstavio potpredsjednik Evropske komisije Antonio Tajani, zadužen za industriju i preduzetništvo, treba da drastično pojednostavi proceduru prilikom registracije vozila iz jedne u drugoj članici EU. To bi trebalo da donese ukupne uštede od najmanje 1,5 milijardi eura kompanijama, građanima i službama za registraciju vozila.

Glasnogovorncia Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) Amila Opardija izjavila je Feni ovim povodom da je IDDEEA uvođenjem centralnog registra vozila još 2006. na neki način počela da stvara preduvjete za ovakav i slične projekte.

"Logično je da globalizacija tržišta zahtijeva određene promjene i unapređenje saradnje između institucija da bi se pojednostavilo kretanja ljudi i robe, pogotovo u jednoj zajednici kakva je EU. Bosna i Hercegovina je pokazala da u određenim oblastima veoma dobro prati evropske standarde, prilagođava ih svom zakonodavstvu i praktično ih realizira prije nego neke članice EU, kao, naprimjer, biometrijski pasoš ili biometrijska lična karta", kazala je ona.

Centralni registar vozila koji vodi IDDEEA na nivou BiH je baza podataka o svim registriranim vozilima, a sadrži i registar ukradenih vozila.

"Uspostava ovog registra je bio preduvjet za projekte koje mi u Bosni i Hercegovini već realiziramo", naglasila je Opardija.

To je prije svega uvođenje novog koncepta registracije vozila što je zahtijevalo uvezivanje svih MUP-ova u kojima se registriraju vozila, stanica tehničkih pregleda i stručnih institucija u jedan zatvoreni sistem. Osim toga, postojanje ovog registra omogućilo je i razmjenu podataka o ukradenim vozilima s Interpolom.

"Mogli bismo dakle reći da s tehničke strane postoji mogućnost da se BiH uključi u ovaj 'evropski sistem' jer se radi o klasičnoj razmjeni podataka, što mi na neki način radimo i unutar BiH a i s međunarodnim institucijama, kao što je Inpterpol u ovom slučaju. Uz harmoniziranje domaćeg zakonodavstva s evropskim i donošenjem odgovarajućih propisa za ovaj vid saradnje, BiH bi bez problema mogla participirati u ovom sistemu registracije vozila", zaključila je glasnogovornica IDDEEA-e Amila Opardija.