ZOI, brzo klizanje
0

Zlato Južnokorejcu Leeu nakon diskvalifikacije Kramera

Južnokorejski brzoklizač Seung-Hoon Lee osvojio je zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru na utrci na 10.000 metara na pomalo kontroverzan način.

Naime, prvi je ciljnom ravninom prošao Holanđanin Sven Kramer, zlatni iz Vancouvera na 5000 metara i trostruki svjetski prvak na 10.000 metara, ali je ubrzo potom diskvalificiran zbog prelaženja u klizačke trake svojih konkurenata.

Kramer je nakon što je saznao za odluku sudačke komisije bacio svoje sunčane naočale u naletu bijesa i nogom šutnuo oznake koje odijeljuje klizačke staze, te potom sjeo utučeno, spustivši glavu među koljena.

Lee, koji je osvojio srebro iza Kramera na utrci na 5000 metara, poboljšao je svoj najbolji rezultat za više od 22 sekunde i na kraju pobijedio u vremenu 12:55.55, što je novi olimpijski rekord.

Srebro je pripalo Rusu Ivanu Skobrevu s 3.52 sekunde zaostatka za pobjednikom, a Holanđaninu Bobu de Jongu, olimpijskom pobjedniku iz Torina u ovoj disciplini, bronza (+8.18).