Uprkos glasovima publike uži izbor za atletičara godine bez Amela Tuke

Piše: E. M.
Amel Tuka (Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba)
Iako je imao više od 14.000 glasova na društvenim mrežama, gdje je i bilo organizovano glasanje za najboljeg evropskog atletičara u 2015. godini, Amel Tuka prema odluci portala European Athletics nije ušao u uži izbor za dodjelu ovog priznanja.

U kategoriju najboljih atletičara u 2015. godini EA je uvrstio sportiste koji su na takmičenjima u protekloj sezoni ostvarili najzapaženije rezultate, među kojima je sigurno i vlasnik najboljeg rezultata na 800 metara u ovoj godini Amel Tuka.

Nakon glasanja, koje je zatvoreno danas u podne na Facebooku i Twitteru, Tuka je sa oko 14.000 glasova samo na Facebooku osvojio titulu najboljeg atletičara u 2015. godini, dok je sa oko 5.500 glasova drugu poziciju zauzeo atletičar iz Velike Britanije Mo Farah, koji je na Olimpijskim igrama u Pekingu osvojio zlatne medalje u trkama na 5.000 i 10.000 metara. Najbrži je u Evropi na 1.500 metara, a nositelj je i najbržeg rezultata na svijetu na 3.000 metara.

Treće mjesto je pripalo bacaču kladiva, Poljaku Pawelu Fajdeku, koji je odbranio rezultat sa Dijamantske lige te ga poboljšao sa 80,88 metara na 83,93 metara.

U konkurenciji su se još našli i skakač uvis s motkom Renaud Lavillenie, maratonac na 20.000 metara Miguel Angel Lopez, bacač diska Piotr Malachowski, skakač u dalj Greg Rutherford, atletičar na 110 metara sa preponama Sergey Shubenkov, maratonac na 50.000 metara Matej Toth i sprinter Jimmy Vicaut.

Međutim, u konačni uži izbor za ovu titulu ušla su trojica atletičara i to Mo Farah, Greg Rutherford i Sergey Shubenkov, a priznanje pobjedniku bit će dodijeljeno 17. oktobra u Švicarskoj.

Podsjetimo, naš predstavnik na Svjetskom prvenstvu u Pekingu osvojio je bronzanu medalju sa vremenom 1:46,30, a nositelj je rezultata na 800 metara u 2015. godini 1:42,51, što je ujedno i državni rekord. U finalu Dijamantske lige u Briselu osvojio je treće mjesto sa vremenom 1:45,45.