Australian Open
0

Tsonga uzvratio Đokoviću i prošao u polufinale

Poznati su svi polufinalisti Australian Opena, prvog Grand Slam turnira sezone. Posljednji je mjesto među najbolja četiri izborio francuski teniser Jo-Wilfried Tsonga.

Tako je deseti nositelj turnira savladao srpskog tenisera Novaka Đokovića 7-6(8), 6-7(7), 1-6, 6-3, 6-1 za tri sata i 52 minute igre i time mu na najbolji način uzvratio za poraz iz finala Australian Opena 2008. godine (Đoković je tada slavio 3-1 u setovima).

U iscrpljućem meču koji je obilovao lijepim izmjenama i kvalitetnim poenima Tsonga je došao do pete pobjede nad Đokovićem u sedmom međusobnom meču. Pokazao je Francuz više smirenosti i preciznosti i u trenucima kada je nakon dobivenog prvog seta u tie breaku, izgubio sljedeća dva seta, te je dominirao u završnici.

Tako je Francuz u četvrtom setu imao vodstvo 5-0, prije nego li je uz malo opuštanje dopustio Đokoviću da izbjegne “bicikl”, a potom je u petom setu odmah oduzeo svom protivniku servis, a kasnije to i potvrdio i dobio meč s konačnih 6-1.

Valja na kraju reći da je Đoković imao zdravstvenih problema, te da je nakon zaostatka od 2-0 u gemovima u četvrtom setu tražio liječničku pomoć zbog bolova u trbuhu koji su uvjetovali da ostane na trenutke bez daha, ali da je ipak dovršio meč do kraja.

U polufinalu će Tsongu čekati meč protiv najboljeg tenisera današnjice Rogera Federera, koji je ranije u prvom četvrtfinalnom meču dana savladao Nikolaja Davidenka 2-6, 6-3, 6-0, 7-5.

Federer i Tsonga dosad su međusobno igrali u dva navrata, a omjer je izjednačen na 1-1. Posljednji meč igran na Mastersu iz serije 1000 u Kanadi prošle godine na tvrdoj podlozi dobio je Tsonga 7-6(5), 1-6, 7-6(3).

Australian Open, četvrtfinale:

Tsonga (10) – Đoković (3) 7-6(8), 6-7(7), 1-6, 6-3, 6-1 Federer (1) - Davidenko (6)  2-6, 6-3, 6-0, 7-5

Polufinalni parovi: Federer (1) – Tsonga (10) Murray (5) – Čilić (14)