Tenis
24

Davis Cup: Bašić savladao Grigelisa i povećao vodstvo BiH protiv Litvanije na 2:0

Mirza Bašić (Foto: Arhiv Klix.ba)
Drugi susret posljednjeg kola Druge grupe Euroafričke zone između Davis Cup reprezentacija Litvanije i BiH igrali su Laurynas Grigelis i Mirza Bašić. Naš teniser je pobijedio 3:1 u setovima (7:6/7:5/, 7:6/7:0/, 3:6, 6:3) i tako povećao vodstvo naše reprezentacije na 2:0.

Nakon što je Damir Džumhur ranije savladao Lukasa Mugevičiusa rezultatom 3:0 (6:2, 6:2, 6:3) u setovima, Mirza Bašić (157. ATP) odmjerio snage s Laurynasom Grigelisom (454. ATP).

U prvom setu se vodila velika borba, a riješen je u tie-breaku, gdje je sa 7:5 bio uspješniji Bašić, koji je tako poveo 1:0 u setovima poslije 49 minuta igre.

Izjednačeno je bilo i u drugom setu, koji je poput prvog završen u tie-breaku. Bašić je bio fokusiraniji i bolji te je dobio tie-break 7:0, a time i drugi set za vodstvo 2:0 u ovom meču.

Grigelis se morao spašavati u trećem setu za ostanak u ovom meču, u čemu je i uspio. Nakon 34 minute igre je dobio treći set 6:3 u gemovima.

Međutim, Mirza je u četvrtom setu zaigrao dosta bolje te nije dozvolio iznenađenje. Set je dobio sa 6:3 u gemovima i tako upisao pobjedu protiv Grigelisa te povećao vodstvo BiH protiv Litvanije na 2:0. Meč je trajao dva sata i 48 minuta.

Podsjetimo, pobjedom nad Litvanijom bi se BiH plasirala u prvu grupu Euroafričke zone, što bi bio historijski uspjeh za bh. Davis Cup reprezentaciju.

Davis Cup:

Litvanija - BiH 0:2, Laurynas Grigelis - Mirza Bašić 1:3 (6:7/5:7/, 6:7/0:7/, 6:3, 3:6)