Svjetski kup skijaša
0

Spust u Sočiju: Feuz pobijedio, Kostelić 29.

Beat Feuz (Foto: AFP)
Pobjedom na spustaškoj utrci Svjetskog kupa za skijaše u Sočiju, devetoj od 11 ovosezonskih u toj disciplini, Švicarac Beat Feuz približio se Ivici Kosteliću na samo 50 bodova u borbi za Veliki kristalni globus.

Slavio je na svoj 25. rođendan Feuz svladavši 3.5 kilometra dugu stazu za dvije minute i 14.10 sekundi. Rezultat karijere i prvo postolje u Svjetskom kupu drugim je mjestom ostvario njegov kanadski vršnjak Benjamin Thomsen koji je zaostao 27 stotinki, dok je Francuz Adrien Theux završio treći s 59 stotinki sporijim vremenom od pobjednika.

Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić zauzeo je 29. mjesto osvojivši dva boda. Zaostao je ovaj put 2.67 sekundi.

Njegova se prednost pred Feuzom u ukupnom redoslijedu time istopila na svega 50 bodova. Morat će branitelj naslova ukupnog pobjednika i aktuelni vodeći skijaš Svjetskog kupa u sutrašnjoj (nedjelja) superkombinaciji svakako tražiti pobjedu i pokušati Švicarcu, inače jako dobrom kombinacijskom skijašu, odmaći što više.

Feuzu je ovo bila treća spustaška pobjeda u karijeri, a druga ove sezone. Ima još jednu superveleslalomsku, također ove sezone.

U ukupnom poretku spustaša dvije utrke prije kraja unutar samo 37 bodova razlike tri su skijaša: vodeći Didier Cuche, drugoplasirani Klau Kröll i Feuz na trećem mjestu.

Do kraja sezone spustaši će se još takmičiti u Kvitfjellu i Schladmingu. U Sočiju su nastupili jedini put prije no što taj ruski grad dočeka olimpijce na Zimskim igrama 2014. godine.