SK skijaša
0

Spust u Kitzbühelu: Cuche srušio Klammera

Didier Cuche (Foto: AFP)
Švicarski je skijaški veteran Didier Cuche (37) slavio u spustaškoj utrci Svjetskog kupa na legendarnoj stazi Streif u austrijskom Kitzbühelu. Ivica Kostelić ostao je bez bodova.

Pobijedio je najstariji pobjednik jedne utrke u Svjetskom kupu s vremenom 1:13.28, za 24 stotinke sekunde ispred Austrijanca Romeda Baumanna, iza kojeg su se plasirala još dvojica domaćih predstavnika: Klaus Kröll i Joachim Puchner.

Cucheu je to bila rekordna peta spustaška pobjeda na najspektakularnijoj i najopasnijoj skijaškoj stazi na svijetu, čime je na vječnoj ljestvici pretekao legendarnog Austrijanca Franza Klammera, koji je na Streifu u spustu pobijedio četiri puta. Prvi je put Cuche u Kitzbühelu slavio spustašku pobjedu još 1998. godine. Ovo mu je inače bila 11. spustaška i 19. ukupno pobjeda u Svjetskom kupu. Druga pak ovosezonska (nakon otvaranja u Lake Louiseu) primakla ga je vodećem u ukupnom poretku spustaša, mladom sunarodnjaku Beatu Feuzu, na samo 23 boda zaostatka.

Veliki Švicarac, koji je spustaški Kristalni globus osvajao u četirima navratima, najavio je nedavno da skija posljednju sezonu u karijeri, što znači da je do rekorda u Kitzbühelu došao u svom posljednjem nastupu na Streifu.

Kostelić, koji je u srijedu pao na drugome spustaškom treningu zabivši se u zaštitnu mrežu, rezerviranim je pristupom zauzeo 50. mjesto zakasnivši za pobjednikom 2.02 sekunde.

Utrka u subotu održala se uz enormne napore organizatora na sređivanju staze samo dan nakon što je zbog nevremena otkazan superveleslalom. Organizator je zbog novih padalina i magle u subotu bio prisiljen skratiti utrku na 2010 metara. Stoga su gledatelji ostali zakinuti za 70-ak sekundi vožnje po skijašu, kao i za nekoliko spektaklarnih skokova, poput onog na "mišjoj rupi".

"Morali smo skratiti stazu. Opasnost za skijaše bilaje prevelika", rekao je za ORF Peter Obernauer iz direkcije utrke.