Bosanski Brazilac
60

Wagnerov život u penziji: Čast mi je što sam vlasnik brojnih rekorda, želim ostati u BiH

Piše: O. T.
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Wagner Santos Lago je u Bosnu i Hercegovinu stigao kao 25-godišnjak s namjerom da napravi uspješnu evropsku karijeru u nogometu. Petnaest godina kasnije, nakon 386 utakmica u svim takmičenjima i 122 gola u Premijer ligi BiH, nakon "epizode" u Posušju i "serije" u Širokom Brijegu, Brazilac je profesionalnom nogometu rekao zbogom. O oproštaju i cijeloj karijeri Wagner je govorio za Klix.ba.

Emocije su se slegle, barem je običaj tako reći nakon izvjesnog vremena. Kraj je morao doći, kao što uvijek dođe. Sa 40 godina na ramenima Wagner je dočekao kraj svoje igračke karijere koja će zauvijek ostati upisana u historiju bosanskohercegovačkog nogometa.

"Oproštaj na Pecari je bio poseban za mene, cijeli dan sam razmišljao kako će biti, kako će publika reagirati i kako ću ja reagirati. Oproštaj je bio emotivan. Ja se samo mogu zahvaliti Bogu i biti zadovoljan, jer na taj dan sam mogao sam uživati, igrati i družiti se s navijačima", rekao je Wagner na početku razgovora za Klix.ba.

Sudbina je htjela da jedan Brazilac, rođen u Ilhéusu, južnom dijelu Bahije, postane rekorder po broju postignutih golova i sakupljenih nastupa u najjačem nogometnom rangu Bosne i Hercegovine, zemlje u koju je došao ostati "godinu-dvije", a iz koje sada ne želi nikako ići.

"Bosna i Hercegovina je postala moj dom, ja i moja porodica volimo živjeti ovdje. Koliko ćemo biti ovdje, samo dragi Bog zna, ali planiramo biti još dugo", kazao je Wagner.

Nagrada za najboljeg igrača Premijer lige 2015. godine. (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Nagrada za najboljeg igrača Premijer lige 2015. godine. (Foto: Arhiv/Klix.ba)

Wagnerov slučaj zaista je fenomen, jer prava je rijetkost, ako uopće i postoji sličan primjer, da u nekoj evropskoj ligi Brazilac sakupi najviše nastupa i postigne najviše golova.

Fenomen je i to da upravo Brazilac, protestant, postane legenda kluba koji, opravdano ili ne, nosi etiketu "zatvorenog za drugačije", da Brazilac koji stanuje u mjestu koje ne plamti od ljubavi prema BiH, ovu zemlju nazove drugim domom, da taj klub na mnogim mjestima nema dobrodošlicu, ali da je Wagner kao zaštitni znak tog kluba ima uvijek.

Nije puno manji fenomen ni sama Wagnerova karijera - u BiH je stigao s 25 navršenih godina, a najbolja izdanja počeo je pružati tek nakon 30. godine.

"Moja karijera je totalno drugačija nego kod većine drugih nogometaša. Počeo sam briljirati tek u 30. godini i do 38. godine sam igrao na visokom nivou. Istina, bez puno novca i glamura, ali s velikim učinkom na terenu. Možda sam mogao igrati u nekom boljem klubu ili ligi, ali igranje u BiH je bila velika čast, kao što je velika čast srušiti brojne rekorde", govori Wagner.

Po dolasku u BiH 2003. godine Wagner je najprije igrao za Posušje, a onda 2005. godine prelazi u Široki Brijeg s kojim godinu dana kasnije osvaja Premijer ligu. Do kraja karijere sakupio je, brojeći mečeve za Posušje i Široki Brijeg, 359 nastupa u Premijer ligi, pri čemu je postigao 122 gola. U oba slučaja je rekorder - i po broju nastupa i po broju golova*.

* Statistika nije sa sigurnošću tačna, ali prema podacima koje smo sakupljali od kolega novinara, pa i prema onima koje su objavljivali hroničari Premijer lige po forumima, pretpostavljamo da su brojevi tačni.
Priznanje za promociju Premijer lige koje je Wagneru uručuo Miralem Pjanić. (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Priznanje za promociju Premijer lige koje je Wagneru uručuo Miralem Pjanić. (Foto: Arhiv/Klix.ba)

Pored titule iz 2006. godine, Wagner je sa Širokim uspio tri puta osvojiti i Kup BiH (2007., 2013. i 2017.), a od individualnih prizanja ističe se nagrada za najboljeg igrača lige u sezoni 2014/15. Tada je imao 37 godina. Svim nagradama dodao je i Priznanje za promociju Premijer lige BiH koje mu je uručio Nogometni savez BiH.

Wagner smatra da je Premijer liga znatno napredovala tokom posljednjih godina, ali naglašava da se mora još mnogo poraditi na infrastrukturi.

"Premijer liga je mogo bolja i organiziranija nego kad sam došao, ali može još puno napredovati. Pomalo ide nabolje, treba još investirati u infrastrukturu, ekipe i marketing", govori Wagner.

Široki Brijeg, klub u kojem je izgradio status legende, poznat je po tome što u prvom timu skoro svake sezone ponudi neko novo ime iz svoje omladinske škole te što poprilično veliki broj takvih igrača igra veliku ulogu u timu. Wagner smatra da je ključ u dobrim trenerima.

"Široki ima dobru omladinsku školu i uvijek traži talentirane igrače koji mogu igrati i napredovati. U klubu rade zaista dobri treneri koji znaju svoj posao i tu leži razlog takvih uspjeha", objašnjava naš sagovornik.

Nakon igračke karijere Wagner želi zaploviti u trenerske vode. Svjestan je da se radi o velikom izazovu.

"Sada je vrijeme da to probam, biti trener je puno teže nego biti igrač. Probat ću pa ako Bog da nastaviti do samog kraja", kazao je za kraj razgovora Wagner.