0

FOTO+VIDEO / United slavio protiv Cityja, Džeko upisao asistenciju

Sarajevo-x.com
(Foto: Reuters)
U 27. kolu engleske Premier lige sastali su se ljuti rivali iz Manchestera, City i United. Nakon što je izostao sa prijateljske utakmice koju su odigrali BiH i Meksiko, najviše zbog toga što ga je menadžer "građana" Roberto Mancini čuvao za ovaj derbi, Edin Džeko nije bio u početnom sastavu svog novog kluba. No, nakon ulaska u igru u 60. minuti, Džeko je asistirao Silvi za izjednačenje rezultata, koji je do 65. minute glasio 1:0 za United. Domaći su poveli u 41. minuti kada je pogodio Nani, a pobjednički gol za United je postigao Wayne Rooney u 78. minuti susreta.

Od prve minute susreta, gledaoci na Old Trafordu su mogli uživati u dobroj igri obje ekipe. Izabranici Alexa Fergusona su u prvih šest minuta izveli četiri kornera iz kojih nisu uspjeli ugroziti gol Cityjevog golmana Joea Harta.

Prvu priliku za "građane" je imao David Silva u 4. minuti susreta. Ozbiljnu priliku je za United imao Nani u 11. minuti, da bi tri minute kasnije Van der Saru zaprijetio Yaya Toure udarcem glavom. Još bolju šansu da dovede City u vodstvo nije iskoristio Pablo Zabaleta u 29. minuti utakmice. Odbrana"crvenih vragova" izblokirala njegov udarac. Nakon toga je pokušao i odlični Aleksandar Kolarov, ali ni bez uspjeha. Potom je nekoliko puta svoj udarac isprobao i Unitedov ofanzivni igrač Nani. Njegova upornost se isplatila u 41. minuti kada je savladao golmana gostiju. Asistenciju je upisao Ryan Giggs. Nakon toga je i on pokušao postići pogodak, ali nije uspio. United je na odmor otišao sa prednošću od jednog gola.

Početkom drugog poluvremena, City je imao blagu inicijativu. Silva je dobro šutirao u 56. minuti susreta. Sticao se dojam i da je najaktivniji igrač na terenu. U 60. minuti susreta, umjesto Jamesa Milnera, u igru je ušao naš reprezentativac Edin Džeko. Mancini je pogodio sa ovom izmjenom jer je Edin nakon pet minuta provedenih u igri asistirao Silvi za izjednačenje rezultata.

Izjednačujući gol kao da je probudio Unitedove igrače koji su odlučnije krenuli ka golu gostiju. Pritisak je urodio plodom u 78. minuti kada je Wayne Rooney eurogolom donio novo vodstvo svom klubu. Asistent je bio Nani. Nakon toga su uslijedile dobre prilike Yaye Tourea na jednoj, te Dimitra Berbatova na drugoj strani. Džeko je mogao Cityju donijeti bod u 81. minuti, ali je šutirao neprecizno. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao. United je slavio rezultatom 2:1.

Rezultati 27. kola Premier lige:

Manchester United - Manchester City 2:1 Arsenal - Wolverhampton 2:0 Birmingham - Stoke 1:0 Blackburn - Newcastle 0:0 Blackpool - Aston Villa 1:1 Liverpool - Wigan 1:1 West Bromwich - West Ham 3:3.

1. Manchester United 26 16 9 1 57:25 57
  2. Arsenal 26 16 5 5 56:27 53
  3. Manchester City 27 14 7 6 43:24 49
  4. Chelsea 25 13 5 7 46:22 44
  5. Tottenham 25 12 8 5 35:27 44
  6. Liverpool 27 11 6 10 35:32 39
  7. Sunderland 26 9 10 7 32:31 37
  1. Bolton 26 8 9 9 36:37 33