Goal.com
0

Top 10 najvećih koji nisu vidjeli Mundijal

Totalsport
Nogometni magazin Goal.com sastavio je popis 10 najvećih svjetskih selekcija u historiji koje se nisu uspjele kvalificirati na Svjetsko prvenstvo. Na drugom mjestu je Jugoslavija 1994. godine.

Podsjećajući da će Svjetsko prvenstvo 2010. godine proteći bez velikih reprezentacija, nogometni dvomjesečnik ponudio je svojim čitateljima podsjetnik na neke velike nacionalne ekipe u prošlosti koje nisu igrale na Svjetskom prvenstvu.

Kao najveći podbačaj ikada u kvalifikacijama za Mundijal, Goal.com nudi francusku selekciju koja se nije uspjela plasirati na smotru 1994. godine u SAD-u, iako je u zadnje dvije kvalifikacijske utakmice protiv Izraela i Bugarske, obje u Parizu, trebala osvojiti samo jedan jedini bod! No, selekcija koju je vodio Gerard Houllier, a u kojoj su igrali majstori poput Jean-Pierre Papina, Didiera Deschampsa ili "kralja Old Trafforda" Erica Cantone, "uspjela" je izgubiti obje utakmice! Od Izraela 3-2, a od Bugarske 2-1.

Pritom su protiv Izraela vodili s 2-1 do 83. minute, a protiv Bugarske su držali 1-1 do 90. minute, kada im je svojim drugim golom na utakmici zapaprio Emil Kostadinov. "Pedro" u sastavu bio je veznjak David Ginola zbog katastrofalne taktičke greške u posljednjim trenucima susreta. Umjesto da duboko u bugarskoj polovini, u blizini korner zastavice "stane na loptu" i zadržava vrijeme, što su očekivali svi njegovi saigrači , uputio je centaršut u kazneni prostor Bugara koji su otklonili opasnost i pohitali u kontranapad iz kojeg je Kostadinov zabio i odveo Bugarsku na Mundijal, a Francuze posjeo pored malih ekrana na smotri u SAD-u. Selektor Houllier je, naravno, odmah dobio otkaz, a naslijedio ga je njegov tadašnji pomoćnik Aime Jacquet.

Na drugo mjesto Goal.com je svrstao reprezentaciju bivše Jugoslavije, koja zbog raspada države nije imala priliku ni za nastup u kvalifikacijama za taj isti Mundial 1994. godine. "U to vrijeme je Jugoslavija imala nedvojbeno najjaču ekipu na svijetu, igrače poput Dragana Stojkovića, Zvonimira Bobana, Dejana Savičevića, Davora Šukera, Siniše Mihajlovića, Roberta Prosinečkog i mnoge druge asove", sjetno piše Goal.com.

Na trećem mjestu je Škotska i njihov podbačaj u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1970. godine, a na četvrtom Nizozemska koja se s Davidsom, Seedorfom, Van Nistelrooyem i Stamom u timu nije plasirala na Svjetsko prvenstvo 2002. godine u Japanu i Južnoj Koreji. "Narandžasti" su osvojili tek treće mjesto u kvalifikacijskoj grupi, a ključni dvoboj izgubili su u Dublinu od Irske s 1-0. "Potpisnik" tog neuspjeha bio je današnji Bayernov trener Louis van Gaal.

Teško je bilo očekivati ovakav izbor bez Engleske, koja je dobila dvije "nominacije", za nesudjelovanje na Mundijalima 1994. godine (peto mjesto) i 1974. godine (deseto mjesto).

Možda je malo iznenađenje da je Goal.com neplasman "zlatne portugalske generacije" za Mundijal 1998. godine svrstao tek na šesto mjesto. Tada su u naponu snage bili Rui Costa, Figo i Joao Pinto. "Seleçao" je bio tek treći u skupini, iza Njemačke i Ukrajine. Pamti se kontroverzna utakmica između Njemačke i Portugala u Berlinu koja je završila remijem, a Rui Costa je dobio crveni karton pri vodstvu Portugalaca 1-0 zato što je presporo izlazio s travnjaka na zamjenu.

Sedmi podbačaj svih vremena je onaj Italije u kvalifikacijama za SP 1958. godine. Poraz u Belfastu od Sjeverne Irske razoružao je Italiju i bacio je u tešku depresiju. Talijanima je trebalo dvije i pol godine da se oporave od tog šoka i napokon ostvare prvu pobjedu nakon tih kvalifikacija.

Nizozemska je, poput Engleske, dva puta izabrana u jedan od 10 najvećih podbačaja svih vremena, a onaj drugi, svrstan na osmo mjesto, odnosi se na Mundijal 1986. godine, kojeg su "tulipani" propustili zbog neuspjeha u doigravanju protiv Belgije. Nizozemce su predvodili Van Basten, Rijkaard i Gullit, koji su ubrzo nakon toga postali Milanovi igrači.

Na devetom mjestu je bivši SSSR koji je ostao bez Mundijala 1978. godine u Argentini, iako je osovinu tima činila generacija kijevskog Dinama, pobjednika bivšeg Kupa kupova 1975. godine, predvođena legendarnim Olegom Blohinom. Te je godine slavni napadač proglašen najboljim nogometašem u Europi u izboru France Footballa.  

10 najvećih koji nisu igrali na Svjetskom prvenstvu u izboru Goal.coma:

  1. Francuska 1994.
  1. Jugoslavija 1994.
  2. Škotska 1970.
  3. Nizozemska 2002.
  4. Engleska 1994.
  5. Portugal 1998.
  6. Italija 1958.
  7. Nizozemska 1986.
  8. SSSR 1978.
  9. Engleska 1974.