0

Široki Brijeg na Grbavici slavio protiv Željezničara

Sarajevo-x.com/FENA
(Foto: Feđa Krvavac/Sarajevo-x.com)
Posljednju utakmicu 21. kola bh. fudbalske Premijer lige na stadionu Grbavica su odigrali Željezničar i Široki Brijeg. Ova dva kluba su činila i polufinalni par Kupa BiH, nakon čega je uspješnija bila sarajevska ekipa, koja će igrati u finalu ovog takmičenja protiv zeničkog Čelika. No, u premijerligaškom ogledu su bolji bili Širokobriježani, koji su upisali tri boda na gostovanju kod Željezničara pobijedivši rezultatom 0:1.

U prvom poluvremenu utakmice, Željezničar i Široki Brijeg su prikazali dobru igru sa nekoliko izglednih prilika. Željezničar je imao nešto više od igre. "Plavi" su dobru šansu imali preko Višće u 13. minuti. Prvu ozbiljniju priliku za goste je imao Serdarušić, ali je njegov udarac iz 25. minute završio pored Šehićevog gola. Ekipa trenera Blaža Sliškovića je u vodstvo došla u 37. minuti. Wagner se oslobodio dvojice čuvara i dodao loptu Ivankoviću, koji je pogodio Šehićevu mrežu. Odlični Wagner se još nekoliko puta poigrao sa odbranom Željezničara, ali promjene rezultata nije bilo. Široki je na odmor otišao sa prednošću od jednog gola.

U drugom poluvremenu je za Željezničar debitovao Švicarac Patrick Nyema, koji je zamijenio Velibora Vasilića. Višća je u 50. minuti pokušao sam donijeti izjednačenje svojoj ekipi, no njegov je udarac sa dvadesetak metara završio pored gola. Dvije minute nakon toga, dobar centaršut Zebe nije iskoristio Popović. Višća je ponovo zaprijetio golmanu gostiju Mariću, ali je ovog puta lopta otišla iznad gola. Željezničar je nastavio napadati na gol Širokog Brijega. Nizali su se pokušaji Zebe, Višće i Popovića, ali bez uspjeha. Širokobriježani su u tim trenutcima uglavnom prijetili iz kontranapada. Ekipa Amara Osima je većim dijelom drugog poluvremena imala loptu u svom posjedu. Domaći su najbliži izjednačenju bili u 79. minuti susreta kada je Popović pogodio prečku. Do kraja susreta su igrači Željezničara bezuspješno pokušavali izbjeći poraz, ali u tome nisu uspjeli. Odbrana gostiju je odolijevala svim napadima domaćih. Utakmica je završena rezultatom 0:1 u korist Širokog Brijega.

"Uspjeli smo nakon dužeg perioda. Široki Brijeg polako izlazi iz krize i ova tri boda će nam mnogo značiti za ubuduće. Ovo je bio težak teren, teška utakmica, Željezničar je kvalitetna ekipa. Pobjeda će nam dati morala i podstreka za ubuduće. I u prvenstvu želimo napraviti dobar rezultat i nadam se da je ova utakmice početak pozitivnog niza koji ćemo ostvariti u narednim susretima", izjavio je Blaž Slišković nakon duela na Grbavici, trener ekipe Širokog Brijega.

Nakon poraza svoje ekipe, svoj komentar o utakmici je dao i trener Željezničara Amar Osim.

"Sami smo sebi krivi što igrali kako smo igrali u prvom poluvremenu. Drugo poluvrijeme je vrlo obećavajuće. Ostaje nam finale Kupa. Protiv Širokog Brijega nikada nije zagarantovana pobjeda, ali smo mislili da možemo više uraditi", rekao je Osim.

Željezničar 0:1 Široki Brijeg (Ivanković, 37.)

Rezultati susreta 21. kola nogometne Premijer lige BiH:

subota: Leotar - Sloboda 1:3 Rudar - Slavija 2:2 Zvijezda - Velež 0:0 Travnik - Drina 6:0 Budućnost - Zrinjski - prekid Borac - Sarajevo 2:0

9. Drina 21 5 2 14 16:36 17

Lista strijelaca nogometne Premijer lige BiH nakon 21. kola: - 13 golova: Fajić (Travnik) - 10 golova: Lendrić (Zrinjski) - 9 golova: Nikolić (Borac), Džafić (Rudar), Zeba (Željezničar) - 8 golova: Roskam (Široki Brijeg), Tosunović (Zvijezda) - 7 golova: Adilović (Čelik), Radovanović (Slavija), Wagner (Široki Brijeg) - 6 golova: Haskić (Budućnost), Šilić (Široki Brijeg), Velagić (Velež), Savić (Željezničar) - 5 golova: Maletić (Borac), Stojanović (Leotar), Jahović (Sarajevo), Šešlija (Slavija), Mujić (Sloboda), Šiljak (Travnik), Okić (Velež), Višća (Željezničar)...