0

Serie A: Pobjede Fiorentine i Napolija

U posljednje dvije izrazito efikasne utakmice 14. kola talijanske Serije A Fiorentina je s 4-3 bila bolja od Verone, dok je Napoli kao gost na rimskom Olimpicu nadigrao Lazio s 4-2.

Napolitanci su se pobjedom u glavnom gradu vratili na šest bodova zaostatka za vodećim Juventusom, dok su za drugoplasiranom Romom smanjili minus na tri boda. Ujedno su produbili krizu Lazija kojem je ovo bila peta uzastopna prvenstvena utakmica bez pobjede.

Napoli je poveo u 24. minuti pogotkom Gonzala Higuaina kojem je asistirao Gökhan Inler. Međutim, samo dvije minute kasnije domaći su došli do izjednačenja zahvaljujući autogolu Valona Behramija.

Nastavak je ipak donio radost gostima. Najprije je Goran Pandev u 50. minuti zabio iz jedne gužve, a u 72. je minuti lijepo proigrao Higuaina za njegov drugi gol večeri. Nakratko je nadu domaćima u 88. minuti vratio Balde Diao Keita sjajnom solo-akcijom, ali u prvoj minuti sudačke nadoknade je Jose Maria Callejon potvrdio pobjedu Napolija. I Callejon i Higuain sada na kontu imaju po sedam golova u Seriji A.

Naš Senad Lulić je u 66. minuti imao sjajnu priliku, opalio je loptu nisko po sredini gola, ali je golman odlično reagirao i to odbranio. Izašao je u 70. minuti.

U ranijoj ''ludoj'' utakmici Fiorentina je došla do pobjede protiv žilave Verone, a gotovo nevjerovatno zvuči da su prva četiri gola pala u uvodnih 14 minuta dvoboja! Borja Valero je najprije doveo Toskance u vodstvo, potom su gosti preokrenuli pogocima Romula (na posudbi iz Fiorentine!) i Juana Manuela Iturbea, da bi Valero izjednačio svojim drugim golom. Do poluvremena je Fiorentina došla do novog vodstva, a strijelac je u 43. minuti bio Juan Vargas.

U 54. minuti je Boško Janković dobio izravni crveni karton zbog igranja rukom u kaznenom prostoru, a precizan je s bijele točke za 4-2 bio Giuseppe Rossi kojem je to 12. gol sezone i uvjerljivo je prvi strijelac lige. Ni tu priči nije bio kraj jer je u 72. minuti zaostatak gostiju smanjio Jorginho, ali za više od toga Verona nije imala snage. Ovo joj je, inače, bio jubilarni 300. poraz u historiji u utakmicama Serije A.

Serie A, 14. kolo:

Fiorentina - Verona 4-3 (Valero 5, 14, Vargas 43, Rossi 54 - 11m / Romulo 6, Iturbe 13, Jorginho 72) Lazio - Napoli 2-4 (Behrami 25-ag, Keita 88 / Higuain 24, 72, Pandev 50, Callejon 90+1)

1. Juventus 14 12 1 1 29-10 37
  2. Roma 14 10 4 0 27-4 34
  3. SSC Napoli 14 10 1 3 28-14 31
  4. Inter 14 7 6 1 31-14 27
  1. Fiorentina 14 8 3 3 28-18 27
  2. Hellas Verona 14 7 1 6 25-24 22
  3. Genoa 14 5 4 5 15-16 19
  4. AC Milan 14 4 5 5 21-21 17