0

Sarajevo odbranilo bod s igračem manje

Sarajevo-x.com
Nogometaši Željezničara i Sarajeva podijelili su bodove u 96. vječitom derbiju koji je u okviru 11. kola Premijer lige BiH odigran na Grbavici.

Utakmicu kojoj je prisustvovao znatno manji broj navijača Sarajeva u odnosu na domaće, zbog bojkota najvatrenijih navijača bordo tima, najviše je obilježio glavni sudija Semir Kaplan, koji je u 30., minuti isključio čak trojicu nogometaša.

Naime, nakon što je propustio pokazati drugi žuti karton beku Sarajeva Muharemoviću nakon starta na Markoviću, došlo je do koškanja na terenu u kojem su najagresivniji bili Lazar Popović (Željezničar) i Hilmo Gutić (Sarajevo), posebno ovaj prvi. Umiješao se u cijelu zbrku, naravno, i Muharemović, da bi sudija Kaplan potom pokazao najprije drugi žuti karton Muharemoviću, a onda direktno isključio i Popovića i Gutića.

Time je Sarajevo susret nastavilo s devet igrača, a Željezničar s desetoricom.

Situacija iz 30. minute bila je i najveće uzbuđenje u prvom poluvremenu koje je proteklo bez značajnijih šansi, izuzmemo li šut glavom Ćuluma koji je pogodio Avdića u glavu čime je igrač Sarajeva spriječio siguran gol.

Treba napomenuti da je početkom drugog poluvremena veznjak Sarajeva Džakmić igrao rukom u svom 16-ercu, ali je sudija "izvukao" slobodan udarac van kaznenog prostora. U nastavku, logično, Željezničar je imao inicijativu i napadao, no uspjeli su tek stvoriti tri izrazitije šanse, koje su propustili realizovati Višća i Mešić, u 57. i 75. minuti, te Zeba, koji je u 81. minuti uspio prebaciti praktično prazan gol.

Željo je do kraja pojačao pritisak, ali su se nogometaši Sarajeva uspješno branili, pa je sve završilo na tome. Utakmica je završila bez golova, čime svakako zadovoljniji mogu biti igrači tima sa Koševa.

Šef struke Željezničara, Amar Osim, nakon utakmice je izjavio kako nije bedem Sarajeva pred Hamzićevim golom toliko jak, koliko su napadači Želje bili slabi.

"Imali smo tešku utakmicu prije nekoliko dana u Kupu, gdje smo se 'potrošili', pa možemo biti sretni što smo čitav sat igrali s igračem više. Kažem to iako do te 30. minute nismo bili lošiji, ali nakon ovog što smo prikazali u nastavku, nameće se takav utisak", kazao je Osim.

Na suprotnoj strani, trener Sarajeva Mirza Varešanović je istakao kako mora biti zadovoljan remijem.

"Žao mi je što su pokvarili derbi, jer smo ostali bez dvojice igrača u prvom poluvremenu. Nadam se da će svaki budući derbi biti pravi i dostići onaj nivo od prije rata, jer to ovaj grad i svi mi svakako zaslužujemo. Čestitam svojim igračima na velikoj borbi, a mi sad idemo na Koševo da proslavimo ovaj rezultat s našim navijačima", kazao je Varešanović, napomenuvši da su vatreni navijači Sarajeva susret pratili na stadionu "Asim Ferhatović Hase".

Rezultati susreta 11. kola nogometne Premijer lige BiH:

subota:

Leotar - Slavija 2:1 Rudar - Sloboda 3:0 Olimpic - Borac 0:0 Travnik - Zrinjski 2:1 Zvijezda - Budućnost 0:0 Drina - Velež 2:0

nedjelja: Široki Brijeg - Čelik 2:2 Željezničar - Sarajevo 0:0

1. Borac 11 7 3 1 16:5 24
  2. Sarajevo 11 6 3 2 14:7 21
  3. Željezničar 11 6 1 4 21:11 19
  4. Široki Brijeg 11 6 1 4 24:16 19
  5. Travnik 11 6 0 5 20:14 18
  6. Zvijezda 11 5 3 3 13:13 18
  7. Olimpic 11 5 2 4 10:9 17