0

Sarajevo ubjedljivo savladalo Leotar, Sloboda minimalno protiv Veleža

Piše: D.B.
Utakmica Sarajevo-Leotar (Foto: Fotoservis)
U 12. kolu bh. Premijer lige u subotnjem terminu od 14.30 sati odigrano je pet susreta. Na stadionu "Asim Ferhatović Hase" ekipa Sarajeva je dočekala Leotar, Sloboda je na Tušnju ugostila Velež, Čelik i Drina su snage odmjerili u Zenici, u Banovićima su igrali Budućnosti i Travnik, dok je ekipa Rudara bila domaćin Olimpicu u Prijedoru.

Današnji duel dva bivša prvaka Bosne i Hercegovine, Sarajeva i Leotara, je i jubilarna 500. utakmica "bordo" tima u prvenstvu BiH. Sarajevo je od 1994. godine odigralo 499 utakmica u okviru Premijer i Prve lige BiH, te ratnog Prvenstva BiH u Jablanici i Zenici, kao i Play-offa iz 1998. i 2000. godine.

Sarajevo je dosta otvoreno i napadački ušlo u utakmicu sa Leotarom. Tako je u 13. minuti Hamzagić sjajno šutirao iz slobodnog udarca, ali nije pogodio. Minut kasnije Vučina Šćepanović je uzdrmao prečku gostiju. Sarajevo je nastavilo sa dobrom igrom te preuzelo apsolutnu terensku inicijativu. Takva igra je dala rezultat u 38. minuti kada je nakon kornera pogodio Šćepanović. Tim rezultatom se otišlo na odmor. Sarajevo je u drugom poluvremenu nastavilo sa dobrom igrom. U 65. minuti drugi gol za "bordo" tim je postigao Džakmić. Vodstvo je na 3:0 povisio Adis Jahović u 72. minuti, što je bio i konačan rezultat ovog susreta.

U Zenici je Čelik imao prvu priliku preko Kapetana čiji je dobar šut otišao pored gola. Domaći su pokušavali doći u prednost, ali su njihovi napadi završavali ispred šesnaesterca ekipe Drine. U drugom dijelu nije bilo ozbiljnih prilika, ali je Čelik u 81. minuti poveo preko Adilovića koji je uspješno realizovao jedanaesterac, što je bilo dovoljno za nova tri boda Zeničana.

U prvim minutama utakmice na Tušnju nije bilo većih prilika. Prvo je Velež u 20. minuti zaprijetio preko Okića koji je nakon kontre snažno šutirao u okvir gola, ali je golman Slobode odbio loptu u korner. Potom su domaći preuzeli terensku inicijativu iz koje su napravili nekoliko dobrih prilika od kojih su najbolje imali Zolotić i Smajlović u finišu prvog poluvremena koje je završeno razultatom 0:0. Drugo poluvrijeme je donijelo bolju igru domaćina koja je rezultirala golom Jogunčića. Ovo je ujedno bio i jedini pogodak na utakmici. Sloboda je teškom mukom savladala mostarski Velež.

Budućnost iz Banovića je na svom terenu od prve minute imalo inicijativu protiv ekipe Travnika. Domaći su poveli u 32. minuti golom Sarajlića. Već u 35. minuti Budućnost je povela sa 2:0, strijelac je bio Šmigalović. Samo tri minute kasnije, treći gol za domaće je postigao Haskić. Budućnost je na kraju prvog poluvremena imalo značajnu rezultatsku prednost. Travnik je u drugom poluvremenu uspio smanjiti preko Šiljka koji je pogodio u 49. minuti, ali je to bilo sve, pa su domaći upisali novu pobjedu.

Rudar je u Prijedoru dočekao ekipu Olimpica. Nakon bolje odigranog prvog dijela, Prijedorčani su na odmor otišli sa prednošću od jednog gola. Strijelac je za domaće u 26. minuti bio Džafić. Drugo poluvrijeme je donijelo novi pogodak domaćih. Džafić se po drugi put upisao u strijelce u 52. minuti. Iako je gol za Olimpic postigao Vidović, domaći su došli i do trećeg gola u 82. minuti kojeg je postigao Kantar. Rudar je zasluženo slavio protiv Olimpica.

Rezultati susreta 12. kola nogometne Premijer lige BiH: Čelik - Drina 1:0 Sloboda - Velež 1:0 Sarajevo - Leotar 3:0 Budućnost - Travnik 3:1 Rudar - Olimpic 3:1 Susret Borac - Zvijezda počinje u 17.30.

U nedjelju igraju: Slavija - Široki Brijeg (13.30) i Zrinjski - Željezničar (17.00)

1. Borac 11 7 3 1 16:5 24
  2. Sarajevo 12 7 3 2 17:7 24
  3. Željezničar 11 6 1 4 21:11 19
  4. Široki Brijeg 11 6 1 4 24:16 19
  1. Rudar 12 5 4 3 14:13 19
  2. Travnik 12 6 0 6 21:17 18
  3. Zvijezda 11 5 3 3 13:13 18