25.4.2018. u 14:21
8
54
8
Liverpool je briljirao u posljednjoj ovosezonskoj utakmici u Ligi prvaka na Anfieldu. (Foto: EPA-EFE)
Dva gola i dvije asistencije Mohameda Salaha u utakmici kakva je polufinale Lige prvaka dovoljan su argument da Egipćanina okitimo hvalospjevima, ali njegovo preveliko isticanje zapostavilo bi snagu Liverpoola kao ekipe i Jurgena Kloppa kao trenera. Genijalni Salah je Romu srušio na koljena, ali uragan je počeo prije prvog gola i pokrenuo ga je cijeli tim.
Liverpool u svom naletu djeluje kao nazaustavljiva ekipa za koju je jedini recept, ako postoji, granitna odbrana i poprilično velika doza sreće. U momentima kada su Redsi na svom vrhuncu, posebno u ambijentu koji nudi spoj Anfielda i Lige prvaka, protivnik se uveliko vara ako misli da hrabrom borbom prsa u prsa može zaustaviti glavna oružja Redsa.

Roma je u sinoćnjem porazu rezultatom 5:2 u prvoj utakmici polufinala Lige prvaka odigranoj na Anfieldu najbolji dokaz za takvu tezu.

Eusebio di Francesco je spremio plan koji je zaista na početku djelovao vrlo inteligentno i činilo se da će iznjedriti uspjeh. Postavkom igre je iznenadio i Kloppa koji je na konferenciji za medije priznao da je Liverpool spremao za drugi sistem igre, vjerovatno na 4-3-3 koji Roma uglavnom koristi u Seriji A.

I Klopp i Di Francesco su se složili da je Roma u prvih 25 minuta defanzivno kontrolisala igru te je uz onaj opasan udarac Kevina Strootmana na početku meča i prečku koju je pogodio Aleksandar Kolarov pokazala da može napraviti ozbiljne probleme Redsima.

A onda je nastupio uragan.

Redsi, a to je bilo za očekivati ukoliko ste ih pogledali barem tri puta ove sezone, su morali imati svojih minimalno 15 minuta u poluvremenu kada jednostavno "pršte od energije", kada lete po terenu i kada njihov "heavy metal" uz decibele s čuvenog Anfielda doslovno lomi protivnike. U tim momentima prilagodba protivnika na igru Redsa je neophodna i ta prilagodba mora biti dodatno povlačenje, igra u niskom bloku. I doza sreće. Ali, Roma se nije prilagodila. Jednostavno se pogubila i nestala.

Lako se sjetiti sudbine koja je zadesila Manchester City na Anfieldu u prvoj utakmici četvrtfinala kada je Liverpool nakon pola sata igre imao 3:0 koje je zadržao do kraja meča. O tome je govorio i Kolarov u najavi utakmice kada je kazao da je tokom meča protiv Barcelone na stadionu Camp Nou nakon pola sata igre slučajno pogledao na veliki ekran na kojem je u datom trenutku prikazan rezultat s Anfielda.

"Tokom meča protiv Barcelone nakon 30-35 minuta igre na ekranu su prikazali da Liverpool vodi protiv Cityja 3:0. Pomislio sam: 'Čovječe, šta se dešava tamo?' Rekao sam saigračima da je Anfield poseban stadion, drugačiji od svih drugih u Velikoj Britaniji", objasnio je Kolarov riječima prije meča ono što su on i njegovi saigrači osjetili na djelu sinoć nakon meča.

Ni Pep Guardiola u tom porazu od 3:0, kao ni Di Francesco tokom sinoćnjeg poraza nisu odlučili reagirati u momentima kada je Liverpool na svom vrhuncu. Zato je bilo kasno da se "vade" u onim momentima kada je Liverpool "ispuhao". A ispuhati mora u svakoj utakmici.

Liverpool je ekipa koja je od dolaska Kloppa u konkurenciji timova iz Premiershipa prosula najviše bodova u mečevima u kojima je imala prednost. Situacija se poprilično popravila dolaskom Virgila van Dijka u januarskom prijelaznom roku, no Redsi su i dalje tim koji ima i nezaustavljive nalete, ali i momente kada moraju stati, jer onaj nadljudski tempo nemoguće je održati u dužem vremenskom periodu. Po 15-20 minuta po poluvremenu i to je to.

Ključni period igre Liverpoola iz prvog poluvremena. Redsi su u 15 minuta imali devet šuteva i tri kornera, a Roma niti šut niti korner.

Primjere i jednog i drugog, dakle i perioda Liverpoolovih naleta i perioda Liverpoolovih momenata kada stane, možete vidjeti upravo u tri ovogodišnja meča protiv Cityja.

U ligi su na Anfieldu imali 4:1 protiv Cityja nakon 67 minuta igre, ali su na kraju slavili rezultatom 4:3 pri čemu su u sudijskoj nadoknadi debelo strahovali da ne izgube dva boda.

U prvoj četvrtfinalnoj utakmici protiv Cityja su imali 3:0 nakon 31. minute, ali su onda u drugom poluvremenu doslovno stali, što je kazao i Klopp odmah nakon utakmice. Tada je Liverpool u prvom poluvremenu imao omjer udaraca 8:3, a u drugom je bilo 8:1 za City.

U revanšu četvrtfinala City je nakon dvije minute imao 1:0 i Liverpool je bio na konopcima. Čak je pred kraj poluvremena Leroy Sane postigao gol koji je neopravdano poništen. Liverpool tada u prvom poluvremenu nije imao svoje karakteristične nalete, odnosno imao ih je, ali su bili prekratki. Zato je u drugom poluvremenu uspio uhvatiti ritam pa je u 56. i 77. minuti postigao golove za 2:1 i prolaz u polufinale.

Dakle, Redsi imaju momente kada su ubitačni i nezaustavljivi, u tim momentima mogu razoriti bilo koga, ali isto tako imaju momente kada su izuzetno ranjivi i kada mogu biti teško ranjeni. Rezultat na kraju uvijek bude na strani onog tima koji je bolje preživio one momente kada protivnik udara.

Roma je sinoć katastrofalno djelovala u momentima kada Redsi "udaraju" i primila je čak pet golova. Bilo je onda isuviše kasno da se "vadi" u posljednjih 10 minuta, ali i taj kratki period igre bio je dovoljan da postigne dva gola, jer su Redsi tada bili isuviše ranjivi.

Poredamo li hronološki dešavanja na terenu, vidjet ćemo kako je Roma odlično stajala u prvih 25 minuta igrajući u formaciji 3-4-1-2 gdje je Radja Nainggolan igrao iza Edina Džeke i Cengiza Undera. Di Francesco je Nainggolana postavio na to mjesto kako bi u defanzivnom segmentu igre imao igrača koji čuva kapitena Liverpoola Jordana Hendersona koji je igrao na poziciji zadnjeg veznog u formaciji 4-3-3. Iza Nainggolana, Strootman i Daniele de Rossi su bili zaduženi da čuvaju Alexa Oxlade-Chamberleina i Jamesa Milnera.

Džeko i Under su bili zaduženi za poprilično pasivan presing na štopere Redsa i povremeni presing na bekove Redsa tako da je Roma pozada imala pet igrača protiv tri igrača Liverpoola. Situacija se mijenjala u momentima kada bekovi Liverpoola odu visoko i kada ih bočni igrači Rome Kolarov i Alessandro Florenzi moraju zatvoriti, ali Romin odgovor na to bilo je pomjeranje odbrane tako da su vanjski štoperi Juan Jesus i Federico Fazio preuzimali krila Liverpoola.

Roma je uz sve navedene stvari pokušavala igrati s visoko postavljenom zadnjom linijom i uspijevala je tjerati Redse na duge lopte koje nisu stvarale velike probleme za golmana Alissona.

Romina kontrola je trajala 25 minuta kada se počeo osjetiti veći tempo Redsa, a "okidač" tog tempa, čovjek koji je svojim kretnjama počeo lomiti Romu, bio je Roberto Firmino i otuda onaj početak teksta u kojem ističemo da je Salah odigrao maestralnu predstavu, ali da je on stigao više kao šlag na tortu, kao onaj koji je svojim udarcima na pod slao već poljuljanog protivnika. Da ne bude zabune, Salahov učinak se nikako ne može umanjiti, ni u ovom meču, niti u cijeloj sezoni, a to je već zasebna tema.

U prethodnom videu ste mogli vidjeti nekoliko napada Liverpoola u kojima je centralna figura bio Firmino. Liverpool u tim momentima opasno prijeti Romi, Salah uskoro postiže prvi gol i onda konci Romine igre počinju pucati, dok Redsi počinju letjeti po terenu.

Romin pad i naleti Liverpoola trajali su do kraja prvog poluvremena, a nastavljeni su od starta drugog poluvremena i sve je stalo nakon petog gola u 69. minuti, odnosno nakon sve tri izmjene Rome i izlaska Mohameda Salaha u 75. minuti. Nakon toga Roma je zaigrala u formaciji 4-3-3, Redsi su fizički poprilično pali i rimski tim je uspio postići dva gola.

Tokom konferencije za medije nakon meča Di Francesco je dobio pitanje zašto je imao raspravu sa Strootmanom nakon petog gola, a trener Rome je tada objasnio da je po ulasku Maximea Gonalonsa i Diega Perottija Roma trebala zaigrati u formaciji 4-3-3, umjesto u formaciji 4-2-3-1 kako su se igrači postavili. Naglasio je da su zbog tog nerazumijevanja primili peti gol.

"Nakon izmjena tražio sam da igramo u formaciji 4-3-3, ali igrači su igrali u formaciji 4-2-3-1. Nažalost, to je bio nesporazum koji je kumovao petom golu Redsa. To su mali detalji koji na ovom nivou prave ogromnu razliku", kazao je Di Francesco.

U svakom slučaju, Romina dva gola ostavljaju nadu i njima, ali i svim neutralnim gledaocima da ćemo na Olimpicu možda svjedočiti neizvjesnom meču. Ako ništa, Roma će narednih sedam dana sigurno živjeti s mislima da je s gorim rezultatom došla iz Barcelone, jer, za utjehu, izgubiti 4:1 u gostima u nokaut fazi Lige prvaka, zbog pravila o golovima u gostima, gore je nego izgubiti 5:2. Ali, koliko je moguće zaustaviti nalete Redsa na Olimpicu?