0

Primera: Malaga do slavlja u sudijskoj nadoknadi

Julio Baptista (Foto: AFP)
Nakon šokantnog ispadanja u četvrtfinalu Lige prvaka od Borussije Dortmund, nogometaši Malage vratili su se domaćim obavezama. Sudijska nadoknada ovaj im je put donijela sreću, u 31. kolu Primere na svojoj su La Rosaledi s 1-0 pobijedili Osasunu.

Andalužani su imali dominaciju, stvorili su veći broj prilika, ali nisu uspjeli slomiti otpor gostiju iz Pamplone sve do posljednjih sekundi. U trećoj minuti sudijske nadoknade Duda je iz slobodnog udarca s lijeve strane ubacio u kazneni prostor, a lopta se nakon "glavometa" odbila do Julija Baptiste koji je s desetak metara šalje u mrežu. Ovo je tek druga pobjeda Malage u zadnjih sedam kola, a njom je izbila na peto mjesto i vratila se u ozbiljnu utrku za plasman u Ligu prvaka, dakako ako joj UEFA uopće skine suspenziju za sljedeću sezonu. Osasuna je, pak, s odigranom utakmicom više, četiri boda iznad zone ispadanja.

Neobičnu utakmicu u Barceloni su odigrali Espanyol i Valencia (3-3). Domaći su poveli u 45. minuti pogotkom Wakasa Mubaraka, a gosti su izjednačili u osmoj minuti nastavka preko Sergija Canalesa. Mreže su nakon toga mirovale sve do završnih desetak minuta, a onda je uslijedilo "ludilo".

Najprije je u 82. minuti novo vodstvo Espanyolu donio Joan Verdu nakon što mu je loptu glavom spustio Wakaso. Pet minuta kasnije je Jonas zabio za 2-2 na asistenciju Roberta Soldada, a ovaj posljednji u prvoj minuti sudijske nadoknade, poslije lijepog proigravanja Evera Banege, gostima donio i vodstvo i, činilo se - pobjedu. No, nakon što su već istekle predviđene tri minute sudijske nadoknade, golman domaćih Francisco Casilla je iz očaja napucao loptu, a Christian Stuaini ju je proslijedio glavom za Sergija Garciju koji postavlja konačnih 3-3.

U nevjerovatnim završnim minutama se dogodila i bizarna situacija: crveni je karton, naime, poslije pogotka Soldada zbog protesta dobio domaći stoper Raul Rodriguez koji se u tim trenucima zagrijavao za eventualni ulazak u igru.

Spomenimo još da je ovo Espanyolu bila deveta domaća utakmica u nizu bez poraza. Pozitivna serija počela je dolaskom meksičkog trenera Javiera Aguirrea.

Primera, 31. kolo:

Valladolid - Getafe 2-1 (Oscar 68, Guerra 72 / Alcacer 45) Levante - Deportivo 0-4 (Valeron 12, Pizzi 20, Nelson Oliveira 28, Gama 90+2) Espanyol - Valencia 3-3 (Wakaso 45, Verdu 82, Sergio Garcia 90+4 / Canales 53, Jonas 87, Soldado 90+1) Malaga - Osasuna 1-0 (Baptista 90+3)

1. Barcelona 30 25 3 2 95-33 78
  2. Real Madrid 30 20 5 5 77-29 65
  3. Atletico 30 19 5 6 51-25 62
  4. Real Sociedad 30 14 9 7 55-39 51
  1. Malaga 31 14 8 9 44-32 50
  2. Valencia 31 14 8 9 47-45 50
  3. Betis 31 14 6 11 47-46 48
  4. Getafe 31 12 8 11 39-46 44