0

Pobjede Željezničara i Borca, Olimpic bolji od Sarajeva

Piše: D.B.
(Foto: Edin Puzić/Fotoservis)
U okviru 23. kola bh. nogometne Premijer lige, odigrana su i preostala tri susreta. Borac je u Banjoj Luci savladao Budućnost, Željezničar je u dramatičnoj utakmici bio bolji od Veleža, dok je Olimpic u malom gradskom derbiju slavio protiv ekipe Sarajeva. U pet utakmica koje su počele u 16:30 sati, pobjede su ostvarili Široki Brijeg, Zvijezda, Leotar i Rudar, dok su Travnik i Čelik remizirali.

Olimpic - Sarajevo 2:1

Olimpic je kao formalni domaćin na stadionu Asim Ferhatović - Hase odlično otvorio utakmicu protiv ekipe Sarajeva. Već u drugoj minuti su "vukovi" došli u prednost preko Savića, koji je na asistenciju Hiroša pogodio mrežu golmana "bordo" ekipe Jovića. Sarajevo je do kraja prvog poluvremena imalo nekoliko izglednih prilika, ali ni jedna od njih nije realizovana. Kazna je uslijedila u 45. minuti kada je bivši igrač Sarajeva, Almir Pliska, povisio vodstvo svog sadašnjeg kluba na 2:0. To je bio i konačan rezultat prvog dijela susreta.

U drugom poluvremenu su se nastavile nizati šanse, kako na jednoj, tako i na drugoj strani. Ekipa Sarajeva je uspjela smanjiti rezultat na 2:1 u 71. minuti. Strijelac je na asistenciju Emira Obuće bio Alen Avdić. Sudija je u nastavku utakmice pokazao nekoliko žutih kartona, a crveni je dobio trener "bordo ekipe" Mirza Varešanović. Nekoliko jalovih pokušaja u finišu susreta nisu donijeli izjednačenje ekipi Sarajeva. Olimpic je slavio rezultatom 2:1.

Željezničar - Velež 3:2

Utakmica na Grbavici je počela onako kako su mnogi najmanje očekivali. Hladan tuš za domaće je uslijedio već u 3. minuti kada je Velež nakon kornera došao u vodstvo golom Mirze Ćemalovića. Poslije primljenog gola, domaći su pokušali uzvratiti istom mjerom, no Višća i Ćulum nisu uspjeli pogoditi mrežu gostiju. Nakon vodećeg gola gostiju, tempo igre je značajno opao. No, Velež je došao i do drugog pogotka nakon kornera kojeg je izveo Demić. Mrežu domaćih je u 28. minuti pogodio Jazvin. Igrači Željezničara su do kraja prvog poluvremena stvorili nekoliko prilika, ali promjene rezultata nije bilo, pa su gosti na odmor otišli sa prednošću od dva gola.

U drugom poluvremenu je ekipa Željezničara, nakon tri izmjene koje je obavio trener "plavih" Amar Osim, prvo uspjela smanjiti rezultat na 1:2. To se dogodilo u 71. minuti kada je iz jedanaesterca pogodio Zajko Zeba. Željezničar je do izjednjačenja stigao šest minuta kasnije. Na listu strijelaca se upisao Višća. No, to nije bilo sve. Do potpunog preokreta je Željezničar stigao u 79. minuti autogolom Škaljića. Odmah nakon toga, Rovčanin je imao stopostotnu priliku da poravna rezultat, ali je golman domaćih Šehić odlično intervenisao. Željezničar je u zanimljivoj utakmici slavio protiv Veleža rezultatom 3:2.

Borac - Budućnost 2:1

Baš kao i na Grbavici, na gradskom stadionu u Banjoj Luci, gosti su došli u prednost veoma rano. Ekipa Budućnosti je povela u 6. minuti preko Šmigalovića koji je udarcem glavom savladao golmana Avdukića. Asistent je iz slobodnog udarca bio Sarajlić. No, igrači Borca su se uspjeli oporaviti od šoka nakon primljenog gola, pa su u 36. minuti stigli do izjednačenja. Strijelac je bio Vidaković. Borac je mogao i do preokreta, ali su u finišu prvog poluvremena svoje prilike propustili Nikolić i Mikić.

Borac je u nastavku susreta odlučno krenuo ka golu gostiju. Prvu priliku u drugom dijelu je imao strijelac izjednačujućeg gola Vidaković, ali ovog puta nije bio precizan. No, za preokret i vodstvo Borca se u 53. minuti pobrinuo Krunić, koji je u mrežu gostiju pospremio odbijenu loptu nakon Nikolićevog šuta. Do kraja susreta su domaći kontrolisali igru, te susret iskusno priveli kraju. Borac je slavio rezultatom 2:1.

Rezultati susreta 23. kola nogometne Premijer lige BiH:

Leotar - Drina 1:0 Široki Brijeg - Sloboda 4:0 Rudar - Zrinjski 2:0

Travnik - Čelik 0:0 Zvijezda - Slavija 2:1 Željezničar - Velež 3:2 Borac - Budućnost 2:1 Olimpic - Sarajevo 2:1

Lista strijelaca nogometne Premijer lige BiH nakon 23. kola: - 13 golova: Fajić (Travnik) - 10 golova: Džafić (Rudar), Lendrić (Zrinjski), Zeba (Željezničar) - 9 golova: Nikolić (Borac), Roskam (Široki Brijeg), Tosunović (Zvijezda) - 8 golova: Adilović (Čelik), Radovanović (Slavija), Wagner (Široki Brijeg) - 7 golova: Šilić (Široki Brijeg), Višća (Željezničar) - 6 golova: Velagić, Okić (Velež), Haskić (Budućnost), Savić (Željezničar) - 5 golova: Obuća, Jahović (Sarajevo), Maletić (Borac), Stojanović (Leotar), Šešlija (Slavija), Mujić (Sloboda), Šiljak (Travnik)...

1. Borac 23 15 6 2 29:10 51
  1. Željezničar 23 14 2 7 40:18 44
  2. Sarajevo 23 11 5 7 35:23 38
  3. Široki Brijeg 23 12 1 10 45:38 37
  4. Olimpic 23 11 4 8 23:24 37
  5. Rudar 23 9 8 6 28:28 35
  6. Sloboda 23 10 4 9 21:23 34
  7. Travnik 23 10 3 10 36:28 33