Upisao se u historiju
0

Luisao strijelac 5000. pogotka u Ligi prvaka

Luisao (Foto: AP)
Brazilac Luisao, napadač Benfice, upisao se u utorak u historiju nogometne Lige prvaka, postigavši jubilarni 5000. pogodak u tom takmičenju.

Luisao (29) je bio strijelac pogotka kojim je Benfica povela s 1-0 u dvoboju 1. kola grupe B protiv Hapoela iz Tel Aviva. Pobjedu lisabonskog kluba s 2-0 u nastavku je potvrdio Oscar Cardozo.

Precizni statističari Evropske nogometne federacije (UEFA) u srijedu su potvrdili da je upravo Luisaov gol bio jubilarni 5000. u historiji najjačeg klupskog takmičenja Starog kontinenta.

Spomenimo i da je historijski prvi pogodak u Ligi prvaka djelo Nigerijca Daniela Amokachija koji je 25. novembra 1992., tada u dresu Club Bruggea, zabio moskovskom CSKA-u.

Zanimljivo, strijelac jubilarnog 4000. pogotka bio je Peter Crouch koji je 11. aprila 2007. postigao gol za Liverpool u utakmici protiv PSV-a. Mao je nedostajalo da Crouch jučer postane autor i 5000. pogotka budući da je zabio u 18. minuti dvoboja svoga Tottenhama u remiju kod Werdera (2-2).

Strijelci jubilarnih golova u Ligi prvaka:

1.: Daniel Amokachi (Club Brugge) u dvoboju Club Brugge - CSKA (25. novembra 1992.) 1000.: Dimitrij Hohlov (PSV) u dvoboju PSV - Benfica (9. decembra1998.)

2000.: Fernando Couto (Lazio) u dvoboju Lazio - Nantes (19. septembra 2001.) 3000.: David Trezeguet (Juventus) u dvoboju Juventus - Olympiacos (10. decembra 2003.) 4000.: Peter Crouch (Liverpool) u dvoboju Liverpool - PSV (11. aprila 2007.) 5000.: Luisao (Benfica) u dvoboju Benfica - Hapoel Tel Aviv (14. septembra 2010.)