16

Liga prvaka: Mandžukić potopio Olympiakos, Juventus pobijedio Malmo

Piše: D. B.
Ludogorec - Liverpool (Foto: EPA)
Večeras je u terminu od 20:45 sati odigrano sedam utakmica 5. kola grupne faze Lige prvaka u grupama A, B, C i D.

Grupa A

Atletico - Olympiakos 4:0

Atletico je poveo već u 9. minuti golom koji je nakon asistencije Juanfrana postigao Raul Garcia.

Raul Garcia je potom u 33. minuti odlično šutirao sa 11 metara, ali je ovog puta lopta prošla pored lijeve stative.

Ipak, domaći su poveli sa 2:0 u 38. minuti, Asaldi je asistirao Mandžukiću, koji je zatresao mrežu Olympiakosa.

U finišu prvog poluvremena asistenciju Gabija nije iskoristio Arda Turan. Prvi dio susreta je okončan rezultatom 2:0 za Atletico.

U nastavku utakmice je Olympiakos mogao da se vrati u utakmicu, ali je veliku priliku propustio Mitroglu u 61. minuti. To je iskusna ekipa Atletica kaznila već u narednom napadu kada je Turan asistirao Mandžukiću, koji je postigao svoj drugi gol na ovoj utakmici i rezultat povisio na 3:0.

Samo tri minute kasnije je Mandžukić kompletirao svoj hat-trick pogodivši za 4:0.

Atletico je bio blizu petog gola u 75. minuti, ali asistenciju Juanfrana nije iskoristio Grietmann. U 85. minuti je nakon centaršuta Kokea glavom pokušao Suarez, no, lopta je završila pored gola. U finišu utakmice gol Griezmanna je poništen zbog ofsajda. Atletico je savladao Olympiakos rezultatom 4:0.

Malmo - Juventus 0:2

Juventus je mogao povesti u 16. minuti utakmice kada se u izglednoj prilici našao Vidal, međutim, golman Malmoa Olsen je odlično intervenisao. Nova prilika za Staru damu ukazala se za Marchisija u 29. minuti, koju nije iskoristio. Isti je igrač u 36. minuti propustio stopostotnu priliku za gol, tačnije, odbranio je golman domaćih Olsen.

Prvu veliku priliku su domaći imali u 43. minuti, ali Forsberg nije kaznio promašaje Juventusa. Lopta je završila pored gola. Na odmor se otišlo pri rezultatu 0:0.

Na otvaranju drugog poluvremena, tačnije u 49. minuti, vodstvo Juventusu je svojim golom nakon asustencije Marchisija donio Llorente.

Johansson je u 87. minuti dobio crveni karton.

Tevez je za konačnih 2:0 za Juventus pogodio u 88. minuti utakmice.

Juve je upisao izuzetno važnu pobjedu u borbi za nokaut fazu.

1. Atletico 12
  2. Juventus 9
  3. Olympiacos 6
  4. Malmo 3

Grupa B

Ludogorec - Liverpool 2:2

Ludogorec je ugostio ekipu Liverpoola i poveo u 3. minuti utakmice golom Abaloa. On je natrčao na odbijenu loptu i pogodio mrežu Redsa za vodstvo domaćih od 1:0.

Međutim, slavlje domaćih je kratko trajalo jer je Liverpool uzvratio pet minuta kasnije preko Lamberta, koji je glavom pogodio mrežu Ludogoreca.

Potpuni preokret se dogodio u 37. minuti. Strijelac drugog gola za Liverpool bio je Henderson, kojem je asistirao Sterling.

Redsi su nakon prvog poluvremena vodili sa 2:1.

Domaći su u drugo poluvrijeme ušli s namjerom da nadoknade zaostatak. Lambert je u 64. minuti uputio udarac ka golu Liverpoola, ali je jedan od igrača Liverpoola loptu izbio s linije i spasio svoju mrežu. U narednoj minuti je odličnu šansu za Liverpool propustio Henderson. Igrala se 81. minuta kada je neprecizan bio Sterling, a potom je i na drugoj strani dobru šansu promašio Quxada.

Ipak, upornost domaćih se isplatila u 88. minuti kada je za 2:2 pogodio Terziev i postavio konačan rezultat ove utakmice.

Basel - Real Madrid 0:1

Nogometaši Real Madrida su otpor Basela slomili u 36. minuti kada je pogodak postigao sjajni Ronaldo. Asistenciju je upisao Benzema. To je bio rezultat prvog poluvremena.

Basel je mogao do izjednačenja u 67. minuti, ali je golman Reala Navas odbranio opasan šut Embola. Potom su u na drugoj strani zaprijetili Bale u 75. minuti, koji je pogodio prečku, a potom je i Ronaldo u 77. minuti pogodio stativu Baselovog gola.

Posljednju priliku na utakmici propustio je Baselov nogometaš Hamoudi. Real je slavio minimalnu pobjedu.

1. Real Madrid 15
  2. Basel 6
  3. Liverpool 4
  4. Ludogorec 4

Grupa C

Leverkusen - Monaco 0:1

Veliku priliku za goste u 26. minuti utakmice nije iskoristio Bender, šutirao je iz obećavajuće situacije, ali je pogodio prečku. Nakon prvih 45 minuta rezultat je glasio 0:0.

Leverkusen je krenuo ofanzivnije u nastavku utakmice i stvorio nekoliko šansi, a najbolje nisu iskoristili Drmić u 67. i Calhanoglu u 69. minuti utakmice. Kazna je uslijedila u 72. minuti kada je mrežu apotekara nakon asistencije Dirara zatresao Ocampos.

Rezultat se do kraja susreta nije mijenjao. Monaco je pobijedio rezultatom 1:0. Bh. reprezentativac Emir Spahić odgirao je cijelu utakmicu za Leverkusen.

Zenit - Benfica 1:0

Zenit je kao domaćin savladao Benficu rezultatom 1:0. Pobjedu ruskom klubu je donio Danny u 79. minuti utakmice.

U 92. minuti je nogometaš Benfice Luisao dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. Ova je utakmica odigrana u terminu od 18:00 sati.

1. Leverkusen 9
  2. Monaco 8
  3. Zenit 7
  4. Benfica 4

Grupa D

Arsenal - Dortmund 2:0

Nogometaši Arsenala su odlično otvorili utakmicu protiv Dortmunda i poveli već u 2. minuti utakmice preko Sanoga, kojem je asistirao Cazorla.

Mogao je Dortmund do izjednačenja u 39. minuti, Mkhitaryan je šutirao iz dobre pozicije, ali je golman Arsenala Martinez odbranio i sačuvao svoju mrežu. Prvo poluvrijeme je završeno minimalnim vodstvom Arsenala.

Početkom drugog poluvremena je Sanchez sam sebi stvorio priliku za udarac, no, golman Dortmunda Weidenfeller je zaustavio njegov udarac. Tri minute kasnije je Oxlade-Chemberlain sjajno šutirao ka golu Dortmunda, ali je pogodio prečku. Ipak, upornost nogometaša Arsenala se isplatila u 57. minuti kada je za vodstvo Topnika od 2:0 lijepo pogodio Sanchez.

Golman Arsenala Martinez je u 92. minuti odličnom reakcijom spriječio Dortmund da dođe do počasnog gola. Topnici su zasluženo pobijedili rezultatom 2:0.

Anderlecht - Galatasaray 2:0

Anderlecht je prvu priliku imao u 35. minuti preko Praeta, koji nije pogodio gol Galatasarayja. Međutim, domaći su ipak u vodstvo stigli u 45. minuti utakmice kada je odbijenu lotu s peterca u gol Galatasarayja poslao Mbemba. To je bio rezultat prvog poluvremena.

U drugom poluvremenu prvi su zaprijetili gosti i to iz slobodnog udarca koji je izveo Inan, međutim, golman domaćih Proto je zaustavio njegov pokušaj i sačuvao svoju mrežu. Više sreće nije imao ni njegov saigrač Yilmaz pet minuta kasnije. Na drugoj strani je opasno zaprijetio Mitrović, čiji je šut zaustavio golman turske ekipe Muslera.

Igrala se 76. minuta kada je nogometaš Galatasarayja Yilmaz pogodio prečku Anderlechtovog gola.

Inan je u 83. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Pitanje pobjednika je u 86. minuti riješio Mbemba svojim drugim golom u ovoj utakmici.