7

Hat-trick Soldada za maksimalan učinak Tottenhama, Lazio bez golova

Nogometaši Rijeke završili su ovosezonski nastup u grupi I Evropske lige bez pobjede, ali su u četvrtak četvrti put odigrali neriješeno.

Poslije tri domaća remija uslijedio je i prvi gostujući. Kod Betisa u Sevilli, posljednjeplasirane ekipe španske Primere, Rijeka je odigrala utakmicu bez pogodaka.

Premda se mreže nisu tresle, bilo je mnogo šansi na obje strane, pa i jedni i drugi mogu žaliti za preostala dva boda. Najbolju je šansu za Rijeku propustio Leon Benko kada je u 28. minuti, iz blizine, glavom šutirao pored gola. Imala je Rijeka još šansi, prijetili su opet Benko, pa Knežević, Krstanović, ali je domaća mreža ostala netaknuta.

Betis najviše može žaliti za prilikom u 65. minuti kada je Chuli sam pred Vargićem pogriješio i totalno promašio cilj. Inače, golman Rijeke Vargić je i tokom ovih 90 minuta bio sjajan.

Ono najbitnije, prolazak u drugi krug, bilo je jasno i prije zadnjeg kola. Dalje idu Lyon i Betis, a francuska je ekipa pobjednički zaključila nastup u grupi pobjedom 2-1 kod Vitorije iz Guimaraesa.

U grupi G, u direktnom dvoboju za prolaz, Dinamo je u Kijevu savladao bečki Rapid 3-1. Gosti su vodili, ali brzi odgovor su ponudili domaći strijelci Lens, Gusev i Veloso za lagano slavlje. Uz Dinamo dalje ide i Genk.

U grupi H je prvo mjesto odbranila Sevilla pobjedom kod Freiburga 2-0 (strijelci su bili Iborra i Rusescu).

Tom je pobjedom Sevilla pomogla Slovanu iz Libereca koji je za prolaz obavio svoj dio zadatka: slavio je kod Estorila 2-1.

U grupma J, K i L svi su putnici u šesnaestinu finala bili poznati i prije posljednjeg kola, tako da u četvrtak nije bilo velike napetosti.

Tottenham je takmičenje u grupi K završio s maksimalnih 18 bodova. Večeras je na svom White Hart Laneu savladao Anži s 4-1, a trostruki je strijelac bio Roberto Soldado. Načeo je goste iz Rusije već u sedmoj minuti pogotkom glavom, a prednost je povećao samo devet minuta kasnije nakon proigravanja Erika Lamele. Anži je u 44. minuti smanjio zaostatak preko Ewertona, ali u nastavku je Tottenham još dvaput zabio.

U 54. minuti je Lewis Holtby lobom matirao gostujućeg golmana Jevgenija Pomazana, a Soldado je u 70. minuti zaključio hat-trick pogotkom s bijele tačke nakon prekršaja na Ryanu Fredericksu. Poraz ipak nije uzdrmao Anži jer je već ranije osigurao drugo mjesto.

U grupi K je prvo mjesto osvojio turski Trabzonspor i to zahvaljujući remiju bez pogodaka protiv Lazija na njegovom Olimpicu. Legia iz Varšave je, pak, gostujućom pobjedom protiv Apollona u Limassolu (2-0) došla do prvih bodova. Strijelci su bili Tomasz Jodlowiec i Tomasz Brzyski.

Iz grupe L dalje idu AZ Alkmaar i PAOK koji su u četvrtak u Solunu odigrali 2-2.

Evropska liga, 6. kolo:

Grupa G

Dinamo Kijev - Rapid 3-1 (Lens 22, Gusev 28, Veloso 70 / Boyd 6) Thun - Genk 0-1 (Vossen 21)

Redoslijed: 1. Genk 14 , 2. Dinamo Kijev 10 , 3. Rapid 6 , 4. Thun 3

Grupa H

Freiburg - Sevilla 0-2 (Iborra 40, Rusescu 90) Estoril - Slovan Liberec 1-2 (Seba 82 / Sural 18, Rabusic 70)

Redoslijed: 1. Sevilla 12, 2. Slovan Liberec 9, 3. Freiburg 6, 4. Estoril 3

Grupa I

Betis - Rijeka 0-0 (Schröck 68, Djakpa 77) Vitoria Guimaraes - Lyon 1-2 (Tomane 11 / Gomis 62-11m, Ferrii 65)

Redoslijed: 1. Lyon 12, 2. Betis 9. 3. Vitoria 5. 4. Rijeka 4

Grupa J

Apollon Limassol - Legia 0-2 (Jodlowiec 8, Brzyski 63) Lazio - Trabzonspor 0-0

Redoslijed: 1. Trabzonspor 14, 2. Lazio 12, 3. Apollon 4, 4. Legia 3

Grupa K

Šerif - Tromsø 2-0 (Cadu 4, Isa 36) Tottenham - Anži 4-1 (Soldado 7, 16, 70 - 11m, Holtby 54 / Ewerton 44)

Redoslijed: 1. Tottenham 18, 2. Anži 8, 3. Šerif 6, 4. Tromsø 1

Grupa L

Maccabi Haifa - Šahter Karagandi 2-1 (Gozian 76, Abuhazira 81 / Canas 44 - 11m) PAOK - AZ Alkmaar 2-2 (Lucas 37 - 11m / Lam 31, Gorter 71 - 11m)

Redoslijed: 1. AZ Alkmaar 12, 2. PAOK 12, 3. Maccabi 5, 4. Šahter 2