Afrički Kup nacija
0

Gana i Mali među osam najboljih

Nogometaši Gane su i prije posljednjeg 3. kola grupe B Afričkog Kupa nacija bili sigurni putnici u četvrtfinale, a nakon odrađenih 90 minuta u ponedjeljak uspjelo je to i Maliju.

U direktnom dvoboju, koji je odlučivao o drugoplasiranoj reprezentaciji ove grupe, Mali je odigrao remi s DR Kongom 1-1, što je bilo dovoljno za prolaz. Prije zadnjeg kola je Mali imao bod više (3-2), a njega je i sačuvao takvim rezultatom.

Na startu je DR Kongo bio u prednosti i to nakon što je Mbokani u 3. minuti realizirao jedanaesterac. No, radost je trajala kratko jer je u 14. izjednačio Samassa, a sve do kraja DR Kongo nije uspio doći do gola vrijednog četvrtfinala.

U utakmici koja je odlučivala tek hoće li Gana ostati na prvoj poziciji na tabeli, ta je reprezentacija s lakih 3-0 svladala Niger. Strijelci su bili Gyan, Atsu i Boyle.

U četvrtfinalu će Gana igrati protiv Zelenortske Republike, a Mali protiv domaćina takmičenja Južnoafričke Republike.

Afrički Kup nacija, 3. kolo grupe B:

Gana- Niger 3-0 (Gyan 6, Atsu 23, Boye 49) Mali - DR Kongo 1-1 (Samassa 14 / Mbokani 3-11m)

Redoslijed: 1. Gana 7, 2. Mali 4, 3. DR Kongo 3, 4. Niger 1.