1

Dinamo se oprostio od Evropske lige porazom od Ludogoreca

Mukama Dinama u Evropi napokon je došao kraj. Zagrepčani su u posljednjem kolu B grupe Evropske lige u Maksimiru izgubili od Ludogoreca s 2-1.

Završio je Dinamo, što se znalo i ranije, na zadnjem mjestu u grupi, a u šest je utakmica uhvatio tek bod. Ludogorec je, pak, s prvog mjesta otišao u šesnaestinu finala, a iz B grupe mu se priključio i ukrajinski Čornomorec koji je ovog četvrtka u Eindhovenu savladao PSV s 1-0 i tako ugrabio drugo mjesto.

Ludogorec je u Maksimiru poveo u 28. minuti, a strijelac je, poslije dubinskog proigravanja Marcelinha, bio Dani Abalo. Dinamo je uspio doći do izjednačenja u sudijskoj nadoknadi prvog dijela. Glavom je zabio Duje Čop kojem je, također glavom, loptu proslijedio Arijan Ademi.

Hrvatski prvak nije na koncu uspio sačuvati bod budući da je u 72. minuti Slovenac Roman Bezjak gurnuo loptu kroz noge Josipu Šimuniću i donio pobjedu gostima iz Bugarske.

U grupi A je od prije bilo poznato da će u drugi krug Valencia, a večeras joj se priključio i Swansea. Velšani su poraženi u gostima kod St. Gallena s 1-0, ali im to nije naštetilo budući da je Kuban Krasnodar u gostima kod Valencije uhvatio samo bod (1-1).

U grupi C su klubovi koji će prezimiti u Evropskoj ligi bili poznati od ranije. To su Salzburg i Esbjerg koji su se u četvrtak sudarili u Austriji. Salzburg je bio uvjerljiv (3-0), pa je ovu fazu takmičenja završio s maksimalnih šest pobjeda.

Evropska liga, 6. kolo:

Grupa A

St. Gallen - Swansea 1-0 (Mathys 80) Valencia - Kuban Krasnodar 1-1 (Alcacer 67 / Melgarejo 84)

1.  Valencia 13
  2. Swansea 8
  3. Kuban 6
  4. St. Gallen 6

Grupa B

Dinamo - Ludogorec 1-2 (Čop 45+1 / Abalo 28, Bezjak 72) PSV - Čornomorec 0-1 (Dja Djedje 59)

1. Ludogorec 16
  2. Čornomorec 10
  3. PSV 7
  4. Dinamo 1

Grupa C

Salzburg - Esbjerg 3-0 (Mane 19, 63, Kampl 58) Standard - Elfsborg 1-3 (Mbombo 31 / Nilsson 41, 46, Beckmann 52)