Kvalifikacije, EP
0

Crnoj Gori bod na Wembleyju, Villi rekord

Cico Kranjčar i njegovi nogometaši, reprezentativci Crne Gore, ostvarili su sjajan rezultat na Wembleyju, remiziravši kod Engleza (0-0) u kvalifikacijskom dvoboju za Euro 2012.

Izvrsna i požrtvovna igra u odbrani, te ponovno vrlo sigurni golman Mladen Božović, bili su presudni faktori u novom velikom uspjehu crnogorske reprezentacije, većemu vjerojatno od svih triju prijašnjih minimalnih pobjeda u kvalifikacijama (Wales, Bugarska i Švicarska).

Jednako je presudna, međutim, bila bezopasna igra tima Fabija Capella, koja je podsjetila na jalovost viđenu na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici. Tjeskoba se na licu Fabija Capella primjećivala od početka drugog poluvremena. Ustao je s klupe i reakcijama lica jasno demonstrirao bespomoćnost i nevjericu.

Na koncu, mogli su još Crnogorci i slaviti: Milan Jovanović u 83. je minuti udarcem lijevom nogom iz daljine, iskosa s lijeve strane, uzdrmao prečku gola Joea Harta.

Bila je ovo definitvno najlošija domaća utakmica engleske reprezentacije otkad je vodi Talijan. Posljednji su put na Otoku Englezi propustili pobijediti 20. augusta 2008. godine, kada su protiv Češke u prijateljskom ogledu remizirali 2-2. Bila je to prva utakmica Capella na klupi "Gordog Albiona".

Nogometaši Španije su, igrajući kod Škotske na Hampden Parku u Glasgowu, slavili minimalnu, 3-2 pobjedu u dvoboju grupe I. Svjetski su prvaci poveli 2-0 golovima Ville iz 11-erca u 44. te Inieste u 55. minuti, da bi domaći potom uspjeli izjednačiti preko Naismitha i Piqueova autogola. Fernando Llorente je u 79. minuti realizirao lijep daljinski ubačaj Capdeville s lijeve strane, te je u 16-ercu, došavši do lopte prije domaćeg golmana McGregora, plasirao loptu nogom u mrežu.

Slaviti u pobjedi posebno ima razloga David Villa. Napadač Barcelone postao je najbolji strijelac u historiji španske nogometne reprezentacije zabivši svoj 45. pogodak u 69. nastupu. Dosad je na vrhu bio izjednačen s Raulom Gonzalezom. Llorenteu je, pak, ovo treći gol u četiri dana. U petak je zabio dva gola u domaćoj pobjedi protiv Litvanije 3-1.

Konačno, do treće je uzastopne pobjede u grupi D došla reprezentacija Francuske. Golovima Benzeme u 22. i Gourcuffa u 76. minuti sastav Laurenta Blanca u Metzu je pobijedio Luksemburg 2-0.

Kvalifikacije za Euro 2012, utorak:

Grupa A:

Azerbejdžan – Turska 1-0 (Sadihov 39) Kazahstan – Njemačka 0-3 (Klose 48, Gomez 76, Podolski 85) Belgija – Austrija 4-4 (Vossen 11, Fellaini 47, Ogunjimi 87, Lombaerts 90 / Schiemer 14, 62, Arnautović 29, Harnik 90+3)

Redoslijed: 1. Njemačka 12 (4), 2. Austrija 7 (3), 3. Turska 6 (4), 4. Belgija 4 (4), 5. Azerbejdžan 3 (3), 6. Kazahstan 0 (4)

Grupa B:

Armenija – Andora 4-0 (Gazarjan 4, Mhitarjan, Movsisjan 33, Pizzelli 52) Makedonija – Rusija 0-1 (Keržakov 8) Slovačka – Irska 1-1 (Durica 36 / St. Ledger 16)

Redoslijed: 1. Rusija 9 (4), 2. Irska 7 (4), 3. Armenija 7 (4), 4. Slovačka 7 (4), 5. Makedonija 4 (4), 6. Andora 0 (4)

Grupa C:

Farski Otoci – Sjeverna Irska 1-1 (Holst 60 / Lafferty 76) Estonija – Slovenija 0-1 (Sidorenkov 67-ag) Italija – Srbija, otkazano

Redoslijed: 1. Italija 7 (3), 2. Slovenija 7 (4), 3. Estonija 6 (4), 4. Sjeverna Irska 5 (3), 5. Srbija 4 (3), 6. Farski Otoci 1 (5)

Grupa D:

Bjelorusija – Albanija 2-0 (Rodionov 10, Krivec 77) Francuska – Luksemburg 2-0 (Benzema 22, Gourcuff 76)

Redoslijed: 1. Francuska 9 (4), 2. Bjelorusija 8 (4), 3. Albanija 5 (4), 4. Bosna i Hercegovina 4 (3), 5. Rumunija 2 (3), 6. Luksemburg 1 (4)

Grupa E:

Finska – Mađarska 1-2 (Forssell 86 / Szalai 50, Dzsudzsak 90+4) Nizozemska – Švedska 4-1 (Huntelaar 4, 55, Afellay 37, 59 / Granqvist 69) San Marino – Moldavija 0-2 (Josan 20, Doros 86-11m)

Redoslijed: 1. Nizozemska 12 (4), 2. Mađarska 9 (4), 3. Švedska 6 (3), 4. Moldavija 6 (4), 5. Finska 0 (3), 6. San Marino 0 (4)

Grupa F:

Latvija – Gruzija 1-1 (Cauna 90+1 / Siradze 74) Grčka – Izrael 2-1 (Salpingidis 22, Karagounis 63 - 11 m / Spyropolous 59 - ag)

Redoslijed: 1. Grčka 8 (4), 2. Hrvatska 7 (3), 3. Gruzija 6 (4), 4. Izrael 4 (4), 5. Latvija 4 (4), 6. Malta 0 (3)

Grupa G:

Švicarska – Wales 4-1 (Stocker 8, 89, Streller 21, Inler 82-11m / Bale 13) Engleska – Crna Gora 0-0

Redoslijed: 1. Crna Gora 10 (4), 2. Engleska 7 (3), 3. Švicarska 3 (3), 4. Bugarska 3 (3), 5. Wales 0 (3)

Grupa H:

Danska – Kipar 2-0 (Rasmussen 48, Lorentzen 81) Island – Portugal (21.45)

Grupa I:

Lihtenštajn – Češka 0-2 (Necid 12, Kadlec 29) Škotska – Španija 2-3 (Naismith 58, PIque 66-ag / Villa 44-11, Iniesta 55, Llorente 79)

Redoslijed: 1. Španija 9 (3), 2. Češka 6 (3), 3. Škotska 4 (4), 4. Litva 4 (3), 5. Lihtenštajn 0 (3)