Kvalifikacije za EP
0

Nijemci i Talijani uvjerljivi, Turci i Nizozemci teško

Srebrni i bronzani s nedavnog Svjetskog nogometnog prvenstva u Južnoafričkoj Republici, Nizozemci i Nijemci, upisali su pobjede i u 2. kolu kvalifikacijskog ciklusa za Euro 2012. godine.

Nijemci su tako u sklopu grupe A očekivano lako svladali Azerbejdžan sa 6-1 na Allianz Areni u Münchenu, u utakmici u kojoj se istaknuo Miroslav Klose s dva postignuta gola. Po jedan su dodali Lukas Podolski, Heiko Westermann i Holger Badstuber, dok je jedan u vlastitu mrežu zabio Rashad Sadygov.

U istoj grupi Turska je preokretom na Atatürk Olimpijskom stadionu u Istanbulu dobila Belgijce 3-2, dok je Austrija golovima Rolanda Linza i Erwina Hoffera na stadionu Ernsta Happela u Beču pobijedila Kazahstan 2-0.

Belgijci su dvama golovima Daniela van Buytena imali bod u rukama do 78. minute kada je Arda Turan postavio konačnih 3-2. Također, Belgijci su sve do 50. minute imali i vodstvo 1-0, ali isključenje Vincenta Kompanyja iz 64. minute usmjerilo je utakmicu na mlin Turaka.

U sklopu grupe C Talijani su pod vodstvom Cesarea Prandellija ostvarili i drugu pobjedu. Nakon teške pobjede na gostovanju kod Estonije (2-1), očekivano lako pali su Farski Otoci s 5-0 na stadionu Artemio Franchi u Firenci. Po jedan gol za “azzurre” postigli su Cassano, De Rossi, Quagliarella, Pirlo i Gilardino.

U drugoj utakmici grupe Srbija i Slovenija su podijelili bodove u Beogradu odigravši 1-1. Milivoje Novakovič doveo je Slovence u vodstvo u 63. minuti, a izjednačio je Nikola Žigić četiri minute prije kraja.

U grupi E Švedska se u Malmöu prošetala do pobjede nad San Marinom i na kraju je slavila 6-0, dok su Nizozemci dobili Finsku 2-1 u Rotterdamu dvama golovima novopečenog napadača Schalkea Klaas-Jana Huntelaara. Zanimljivo, Šveđane u uvjerljivom slavlju nad ipak slabašnim San Marinom nije omelo ni isključenje Olafa Mellberga već u 34. minuti. U tom je trenutku Švedska već imala vodstvo 3-0, a u dvoboju se istaknuo Milanov napadač Zlatan Ibrahimović s dva gola.

Kvalifikacije za Evropsko nogometno prvenstvo 2012. godine, 2. kolo:

Grupa A

Turska – Belgija 3-2 (Altintop 48, Sentürk 67, Turan 78 / Van Buyten 28, 69) Austrija – Kazahstan 2-0 (Linz 90, Hoffer 90) Njemačka – Azerbejdžan 6-1(Westermann 28, Podolski 45, Klose 45, 90, Sadiqov 53-ag, Badstuber 86 / Melikov 57)

Redoslijed: 1. Njemačka 6, 2. Turska 6, 3. Austrija 3 (-1), 4. Azerbejdžan 0 (1), 5. Belgija 0, 6. Kazahstan 0

Grupa B

Rusija – Slovačka 0-1 (Štoch 27) Makedonija – Armenija 2-2 (Đorovski 42, Naumoski 90+2-11m / Movsisyan 41, Maunucharyan 90) Republika Irska – Andora 3-1 (Kilbane 15, Doyle 41, Keane 55 / Alejo 45)

Redoslijed: 1. Republika Irska 6, 2. Slovačka 6, 3. Rusija 3, 4. Armenija 1, 5. Makedonija 1, 6. Andora 0

Grupa C

Srbija – Slovenija 1-1 (Žigić 86 / Novakovič 63) Italija – Farski Otoci 5-0 (Gilardino 12, De Rossi 21, Cassano 27, Quagliarella 81, Pirlo 90)

Redoslijed: 1. Italija 6., 2. Srbija 4, 3. Sjeverna Irska 3 (-1), 4. Estonija 3, 5. Slovenija 1, 6. Farski Otoci 0

Grupa E

Švedska – San Marino 6-0 (Ibrahimović 7, 77, D. Simoncini 12-ag, A. Simoncini 26-ag, Granqvist 51, Berg 80) Nizozemska – Finska 2-1 (Huntelaar 7, 16-11m / Forssell 18) Mađarska – Moldavija 2-1 (Rudolf 50, Koman 66 / Suvorov 79)

Redoslijed: 1. Švedska 6, 2. Nizozemska 6, 3. Mađarska 3, 4. Moldavija 3, 5. Finska 0, 6. San Marino 0