136

Čile prvi put u historiji države prvak Južne Amerike

(Foto: EPA)
Fudbalska reprezentacija Čilea po prvi put u historiji ove države osvajač je prestižne Copa Americe.

Čileanci su boljim izvođenjem penala u finalu igranom u Santiagu pobijedili Argentinu rezultatom 4:1.

Nakon što je regularni dio meča, a potom i produžeci okončan bez pogodaka pristupilo se izvođenju penala u kojima je više sreće imao tim Čilea.

Meč su bolje otvorili Argentinci koji su u ranoj fazi prijetili preko Di Marije, nakon kojeg je uzvratio Vargas.

U 12. minuti Vidal je šutirao direktno u Romera, da bi osam minuta kasnije veliku priliku na drugoj strani propustio Sergio Aguerro nakon centaršuta Lionela Messija.

Do kraja prvog poluvremena dobre pokušaje zabilježili su Lavezzi na jednoj i Sanchez na drugoj strani.

Nastavak su bolje otvorili Čileanci koji su zaprijetili preko Arthura Vidala. Nešto kasnije iz slobodnog udarca pokušao je Lionel Messi, ali ni on nije imao uspjeha. Regularni dio meča prilikom u sudijskoj nadoknadi zaključio je Lavezzi koji je šutirao pored gola.

Nakon nezanimljivih produžetaka u kojima su se i jedni i drugi koncentirsali na odbranu svog gola uslijedili su penali u kojima su sretniji bili Čileanci. U drugoj seriji Higuain je loptu poslao visoko preko gola i ostavio veliku priliku Čileu.

Potom je u trećoj seriji Bravo zaustavio udarac Banege, pa je Sanchezu pripala čast da postigne pobjedonosni gol. Učinio je to panenkom, pa je slavlje Čileanaca moglo započeti.