Premiership
182

VIDEO / Chelsea "razbio" Aston Villu s 8:0

Nogometaši Chelseaja na Stamford Bridgeu su do vrha napunili mrežu nemoćnoj Aston Villi u posljednjoj utakmici 18. kola Premiershipa. Chelsea je slavio s nevjerovatnih 8:0.

Prvi put u historiji Premiershipa su sedmerica igrača pogodili za istu ekipu u jednoj utakmici. Ramires je bio dvostruki strijelac, dok su po jedan gol dali Torres, Luiz, Ivanović, Lampard, Oscar (iz penala) i Hazard. Mogao je Chelsea vrlo lako imati i osmog strijelca, ali Brazilac Lusas Piazon u 90. minuti nije iskoristio kazneni udarac koji je sam izborio. Prije njega je Oscar u 79. minuti pogodio s bijele tačke. I on je sam iznudio jedanaesterac, ali ga je, za razliku od svog sunarodnjaka, i pogodio.

Ovo je peti slučaj u Premierligi da jedna momčad pobjeđuje s 8 golova razlike. Chelsea je prva ekipa kojoj je to uspjelo dva puta.

Aston Villa je prvi put u historiji u društvu najjačih primila 8 golova. Dogodilo joj se to u 3.936. utakmici u prvoj ligi.

Dodajmo i da je ekipa Rafaela Beniteza u zadnje dvije utakmice na Stamford Bridgeu zabila 14 golova. Onu prethodnu "golijadu" ostvarila je u Ligi prvaka protiv danskog Nordsjaellanda sa 6:1, ali joj to svejedno nije bilo dovoljno za prolaz u nokaut-fazu takmičenja u kojem je aktuelni pobjednik.

Fernando Torres načeo je Aston Villu lijepim pogotkom glavom već u 3. minuti. U 29. minuti je David Luiz postigao gol atraktivno iz slobodnog udarca. Bio je to treći Chelseajev gol iz "slobodnjaka" ove sezone. Toliko je na taj način dao gol još samo Norwich.

U 34. minuti Branislav Ivanović je glavom pospremio "odbijanac" za 3:0.

Računajući od početka prošle sezone, samo su peterica braniča iz Premiershipa zabili pet ili više golova. Trojica od njih su iz Chelseaja, Ivanović (7), Terry (7) i Cahill (5).

U 59. minuti Frank Lampard je krasnim udarcem iz daljine povisio na 4:0. Bio je to prvi njegov pogodak od aprila 2011. godine, odnosno nakon 603 dana, kojeg je postigao udarcem izvan kaznenog prostora.

Chelsea je četiri od ukupno osam golova dao od 76. minute do kraja utakmice. Mogao je i pet, da gostujući američki golman Brad Guzan nije odbranio jedanaesterac Piazonu.

Chelsea je skočio na treće mjesto na tabeli s 32 boda, 11 manje od vodećeg Manchester Uniteda, od kojeg ima i susret manje. Aston Villa drži 16. poziciju s 18 bodova.

Premiership, 18. kolo:

Swansea - Manchester United 1-1 (Michu 29 / Evra 16)

Chelsea - Aston Villa 8-0 (Torres 3, Luiz 29, Ivanović 34, Lampard 59, Ramires 76, 90+1, Oscar 79 – 11 m, Hazard 83)

1.  Manchester United		18	14	1	3	44-25	+19	43

2.  Manchester City		18	11	6	1	34-15	+19	39

3.  Chelsea		17	9	5	3	36-17	+19	32

4.  Arsenal		18	8	6	4	32-18	+14	30

1.  Everton		18	7	9	2	30-22	+8	30

2.  Tottenham		18	9	3	6	30-25	+5	30

3.  West Bromwich		18	9	3	6	26-22	+4	30

4.  Liverpool		18	6	7	5	27-23	+4	25