0

Bundesligaši osigurali prolaz u drugu fazu takmičenja

Slavlje igrača Bayer Leverkusena (Foto: AFP)
Njemački Bundesligaš Bayer Leverkusen sigurnom domaćom pobjedom od 3-0 protiv Rapida iz Beča, u sklopu 4. kola grupe K Evropske lige, potvrdio je prolazak u drugu fazu takmičenja.

Jens Hegler je nakon manje od četiri minute dao naslutiti da bi ovo mogla biti "pjesma" za domaći sastav, kojem je pobjeda osiguravala plasman u nokaut fazu takmičenja. Rezultat se, uprkos velikoj dominaciji njemačkog sastava, nije mijenjao sve do 53. minute susreta kada je jedan od najboljih igrač Bayera, Andre Schurrle povisio na 2-0 za domaćine.

Konačnih 3-0 i plasman u drugu fazu takmičenja pogotkom je potvrdio Manuel Friedrich u 66. minuti susreta.

U istoj grupi, ukrajinski Metalist iz Harkiva slavio je kod kuće protiv norveškog Rosenborga s 3-1, te također osigurao plasman u nokaut fazu takmičenja. Poveli su domaćini u 4. minuti preko Taisona, da bi svega tri minute prije predaha na 1-1 poravnao Borek Dockdal. Rezultat 1-1 stajao je na semaforu u Harkivu sve do 70. minute kada je Xavier zabio za novo vodstvo domaćina, a pobjedu je u drugoj minuti sudačke nadoknade potvrdio Juan Manuel Torres.

Prolazak u drugu fazu takmičenja pobjedom je osigurao još jedan Bundesligaš - Hannover 96. Nijemci su u grupi L na svom terenu, u uzbudljivoj završnici, s 3-2 slavili protiv švedskog Helsingborga i to pogotkom Szabolcsa Husztija s bijele tačke u 90. minuti susreta.

Vodili su favorizirani domaćini s 2-0, ali je Helsingborg zahvaljujući dva pogotka unutar osam minuta (59., 67.) uspio izjednačiti, a onda su veliku glupost napravili Walid Atta i Peter Larsson. Naime, obojica su zaradila po crveni karton, Atta zbog prekršaja za jedanaesterac, a Larsson zbog nesportskog ponašanja.

U istoj grupi, Levante je uzeo bod na gostovanju kod Twentea (0-0), čime je došao na pobjedu od osiguravanja drugog kruga takmičenja.

Evropska liga, 4. kolo:

grupa J:

Lazio - Panathinaikos 3-0 (Kozak 22, 40, Floccari 59) Tottenham - Maribor 3-1 (Defoe 22, 49, 77 / Berič 40)

Redoslijed: 1. Lazio 8, 2. Tottenham 6, 3. Maribor 4, 4. Panathinaikos 2

grupa K:

Bayer - Rapid Beč 3-0 (Hegeler 4, Schurrle 53, Friedrich 66) Metalist Harkiv - Rosenborg 3-1 (Taison 4, Xavier 70, Torres 90+2 / Dockal 42)

Redoslijed: 1. Bayer 10, 2. Metalist Harkiv 10, 3. Rosenborg 3, 4. Rapid Beč 0

grupa L:

Hannover - Helsingborg 3-2 (Diouf 3, 50, Huszti 90 / Đurić 59, Bedoya 67) Twente - Levante 0-0

Redoslijed: 1. Hannover 10, 2. Levante 7, 3. Twente 3, 4. Helsingborg 1