2

Bundesliga: Borussia s rezervama bolja od Fortune

U posljednjoj subotnjoj utakmici 31. kola njemačkog nogometnog prvenstva Borussia Dortmund je slavila sa rezervnim sastavom na gostovanju kod Fortune u Düsseldorfu s 2-1.

Trener Borussije Jürgen Klopp odlučio se u ovom susretu na brojne izmjene kako bi sačuvao najbolje igrače za polufinalni uzvrat Lige prvaka protiv Reala sljedeće sedmice. Tako je u odnosu na posljednji ligaški ogled protiv Mainza napravio čak devet izmjena, što je novi klupski rekord.

No, i sa oslabljenim sastavom žuto-crni su upisali nova tri boda. Mrežu Fortune načeo je u 20. minuti Nuri Sahin eurogolom postignutim ljevicom s 31 metra udaljenosti. Bio mu je to treći gol u sezoni.

Borussia je udvostručila prednost u 70. minuti kada je Jakub Blasczczykowski nakon asistencije Sahina zabio svoj 11. ovosezonski gol. U 88. minuti Fortuna je uspjela tek smanjiti udarcem glavom Adama Bodzeka s ruba peterca, iako su imali prilika i za izjednačenje. No, i deveto uzastopno kolo klub je ostao bez pobjede, te ih čeka grčevita borba za opstanak.

Kažimo i da je u ovom susretu prekinut golgeterski niz poljskog napadača Borussije Roberta Lewandowskog od 11 uzastopnih ligaških kola u kojima je postigao barem jedan gol. Klopp ga je uveo u 69. minuti, a Poljak do kraja nije uspio zatresti mrežu, pa tako rekord Gerda Müllera (zabio u 16 uzastopnih bundesligaških kola na prijelazu iz 1969. u 1970.) više nije ugrožen.

Bundesliga, 31. kolo:

Fortuna Düsseldorf - Borussia Dortmund 1-2 (Bodzek 88 / Sahin 20, Blaszczykowski 70) Augsburg - Stuttgart 3-0 (Mölders 61, De Jong 83, Ji 86) Bayer - Werder 1-0 (Kießling 35) Bayern - Freiburg 1-0 (Shaqiri 35) Hoffenheim - Nürnberg 2-1 (Weis 11, Salihović 19 / Simons 58) Wolfsburg - Borussia Mönchengladbach 3-1 (Arnold 34, Olić 61, Diego 75 / Mlapa 52)

1. Bayern München 31 27 3 1 90-14 +76 84
  2. Borussia Dortmund 31 19 7 5 76-36 +40 64
  1. Bayer Leverkusen 31 16 8 7 59-38 +21 56
  2. Schalke 04 30 13 7 10 50-46 +4 46
  3. Freiburg 31 12 9 10 40-37 +3 45
  4. Eintracht Frankfurt 30 13 6 11 43-42 +1 45
  5. Borussia Mönchengladbach 31 11 11 9 38-42 -4 44
  6. HSV 30 13 5 12 36-46 -10 44