1

Belgijci pobijedili Holanđane 4-2, slavili i Makedonci

Belgijski nogometaši dokazali su snagu porazivši u Bruxellesu Holanđane 4-2.

U 125. susjedskom derbiju Belgija je na stadionu Kralja Boudewijna upisala ohrabrujuću pobjedu nad Holanđanima. Prvo su poluvrijeme nogometaši Marca Wilmotsa dobili 1-0 pogotkom Christiana Bentekea u 20. minuti na asistenciju Kevina Mirallasa. Holanđani su preokrenuli za stotinjak sekundi preko Luciana Narsingha u 54. odnosno Klaas-Jana Huntelaara u 55. minuti, ali domaći su nogometaši do pobjede došli zabivši tri gola u furioznih posljednjih 15-ak minuta: strijelci su bili Dries Mertens, Romelu Lukaku i Jan Vertonghen na asistenciju omalenog PSV-ova krilnog napadača Mertensa, najboljeg igrača na terenu od trenutka kada je, u 67. minuti, zamijenio Nacera Chadlija.

Belgijci su si tako dokazali da su u dobroj formi pred početak kvalifikacija, u koje startaju u petak, 7. septembra, protiv Walesa.

Kad je u pitanju Holandija, Luis van Gaal postao je drugi selektor u historiji koji je mandat započeo porazom. Isto se dogodilo Guusu Hiddinku 1995. godine protiv Francuske (1-0). Svoj je mandat Hiddink završio polufinalom Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998.

Treba napomenuti da je igrao s vrlo mladom ekipom punom debitanata.

Belgija i Holandija igrale su u sljedećim sastavima:

Belgija (3-4-3): Courtois – Van Buyten, Vermaelen, Vertonghen – Gillet, Witsel, Hazard, Defour – Mirallas, Chadli, Benteke (još su igrali: Alderweireld, De Bruyne, Dembele, Lukaku i Mertens).

Holandija (4-3-3): Stekelenburg – Van Rhijn, Heitinga, Mathijsen, Willems – Sneijder, N. De Jong, Van der Vaart – Narsingh, Huntelaar, Robben (još su igrali: De Vrij, Martins Indi, Maher, Viergever i Lens).

Hrvatska reprezentacija će gostovati kod Belgije 11. septembra, u utorak, dok će četiri dana ranije otvoriti kvalifikacijski ciklus u Zagrebu protiv Makedonije.

Sastav Bobana Babunskog na stadionu Filipa II Makedonskog u Skopju nadigrao je Litvaniju 1-0. Jedini pogodak na utakmici zabio je najopasniji napadač u makedonskim redovima, Napolijev Goran Pandev, u 54. minuti.

U Beogradu su Srbija i Republika Irska odigrale bez pobjednika i bez golova (0-0).

Konačno, škotska nacionalna ekipa pred svojom publikom u Edinburghu preokrenula protiv Australije za 3-1 pobjedu. Strijelci za tim Craiga Leveina bili su Jordan Rhodes, Jason Alan Davidson autogolom i Ross McCormack.

Prijateljske nogometne utakmice:

Makedonija – Litvanija 1-0 (G. Pandev 54) Srbija – Irska 0-0 Škotska – Australija 3-1 (Rhodes 29, Davidson 61-ag, McCormack 76 / Bresciano 18) Belgija – Holandija 4-2 (Benteke 20, Mertens 75, Lukaku 77, Vertonghen 80 / Narsingh 54, Huntelaar 55)